İZ BIRAKMA    13+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Bir baba-kızın doğa içinde sürdürmeye çalıştıkları hayata odaklanan çok anlamlı bir film.

Eski asker Will 13 yaşındaki kızı Tom’la birlikte şehir hayatını reddederek yaşamaktadır. Birlikte baba-kız şehirden çok uzakta olmasa da bir ormanda, doğal hayatın içinde kaçak olarak yaşıyorlardır. Yaptıkları küçük bir hata yerlerini belli eder. Bir gün sosyal yetkililerin yaptıkları bir aramada yakalanırlar.

Kamu idaresi yapılan değerlendirmeler sonunda onlara sosyal yardım paketi içinde bir ev ve Will’e de bir iş verir. Bir süre yerleşik düzende, medeni hayatın içinde alışmaya çalışsalar da Will kısa bir süre sonra kızını alıp tekrar, bu sefer daha uzakta başka bir ormana kaçar.

“İz Bırakma” değişik bir baba-kız hikayesi sunuyor bize. Will büyük olasılıkla Irak savaşı’ndan döndükten beri stres bozukluğundan mustarip, sıkıntıları olan ve doğaya sığınmış bir adamdır. Karısını da kaybettikten sonra medeni hayatı elinin tersiyle itip, kızını da kendi bildiği gibi eğitmeyi tercih etmiş. Kitap okuyorlar, satranç oynuyorlar, ama teknolojik ürünlerden uzaklar tamamen. Evsizlikten ziyade alternatif bir hayat kurma çabasıdır bu.

Diğer yandan film bir yerden sonra Tom’un artık büyüdüğünü, ona kendi hayat tarzını empoze etmemeyi öğrenen bir babanın da hikayesine dönüşüyor giderek.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“İz Bırakma”, bir ‘kendini iyi hisset’ filmi değil, dokunaklı ve düşündürücü bir film. Ergen izleyicilerle izledikten sonra onlarla biraz konuşmak, Tom’un finalde verdiği karar hakkında ne düşündüklerini sormak güzel bir etkileşim sağlayabilir. Hayat bazen çok önemli yol ayrımları çıkarıyor insanın karşısına. Günümüzün yorucu telaşı içinde kalabalıklarla yaşamayı reddetmek mümkün mü? Doğada, şehir hayatının dışında yaşamak nasıl bir şey olabilirdi? İkisinin ortasında bir yaşam tarzı bulunabilir mi? Tom ve Will ve hatta karşılaştıkları bütün diğer insanlar da iyi insanlar. Bu anlamda da özel bir film aslında.

Şunu belirtmekte fayda var; filmin içinde hiç şiddet yok, sert bir film değil ama duygusal olarak bütün sakin anlatımına rağmen çarpıcı. Ancak filmlerde büyük aksiyonlar arayan genç çocukların sıkılabileceğini de hatırlatalım.

Netflix’te film Türkçe dublaj desteğiyle izlenebiliyor. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/Korku ögesi: *
Argo Kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap