JULIE VE HAYALETLER (1. Sezon)    13+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Pek çok olumlu mesaj barındıran, bol müzikli, enerjik ve duygusal bir gençlik dizisi...

1995 yılında, 17 yaşlarındaki üç genç çocuk kurdukları Sunset Curve adlı rock grubuyla sağlam bir çıkış yapmayı arzulamaktadırlar. Önemli bir konserin öncesinde yedikleri sosisli sandviç yüzünden zehirlenerek ölürler.

Günümüzde annesini birkaç yıl önce kaybetmiş babası ve erkek kardeşiyle yaşayan liseli Julie annesinin eşyaları içinde bulduğu Sunset Curve cd’sini dinlemek istediğinde üç gencin hayaleti Julie’nin karşısında belirir. Çünkü onlar da 25 yıl önce hep o evde müzik yapmışlardır. Onları en başta bir tek Julie görüyordur ama müzik aletlerini çaldıklarında herkes duyuyordur. Ama kısa süre sonra şarkı söylediklerinde görünmeye de başlarlar.

Julie’nin annesi kızına bir beste bırakmıştır. Julie yıllar sonra hem bu besteyi bulduğu için hem de bu sempatik müzisyen hayaletlerle tanıştığı için tekrar müzikle ilgilenmeye başlar. Hatta birlikte bir müzik grubu oluşturmaya kadar da gider bu iş...


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Julie ve Hayaletler” son derece pozitif mesajlar barındıran bir ergen dizisi, hem de müzikal. Annesini kaybetmiş bir genç kız olan Julie hayalet rock grubu ve yeniden müzikle haşır neşir olmaktan dolayı tekrar hayata bağlanıyor. Yeniden şarkı söylemeye, piyano çalmaya başlıyor. Hayatta karşımıza çıkan pek çok duygu, ikilem ve sorun işleniyor dizide. Sevdiğimiz birini kaybetmek ve bununla yaşamaya alışmak, yeniden bir aile olabilmek, özgüveni baştan inşa edebilmek, lisede sosyal bir insan olmanın önemi, müziğin iyileştirici gücü, yardımlaşma, dayanışma, insani ilişkilerde dürüst olmak gibi önemli konular bunlar...  Üstelik müzikler de gayet iyi.

Tabi ki liseli çocuklar arasında geçen bir diziden bahsediyoruz. Flört meseleleri de zaman zaman işlenmekte. Netflix’in bazı gençlik ve ergen dizilerine LGBT karakterler koydukları ve bu anlamda bir farkındalık yaratmaya çalıştıkları artık bilinen bir gerçek. Ancak bazı ebeveynler bu tip temalar ya da karakterler işlendiğinden haberdar olmak istiyorlar. Bu dizide de 3. bölümden itibaren genç erkek hayaletlerden biri kendi gibi başka bir erkek hayaletle tanışıyor ve aralarında flörtle karışık bir arkadaşlık yaşanmaya başlıyor.

Netflix Türkçe dublajla desteklediği dizinin 9 bölümden oluşan ilk sezonuna 13+ vermiş doğru bir seçimle... * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: ****
Şiddet/Korku ögesi: -
Argo Kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap