JUNE VE KOPİ    9+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Köpek sevgisini işleyen Endonezya yapımı bu aile filminin sonu epey üzücü.

Maddi durumları iyi olan bir çift Aya ve Ale. Biraz tembel ve sakin köpekleri Kopi ile yaşıyorlar. Bir çocuk sahibi olmak istiyorlar ama Aya yakınlarda bir düşük yapmış olduğu için bunun görünmeyen bir hüznü de yaşanmakta evde... Aya bir gün sokakta çocukların kovaladığı beyaz bir köpekle karşılaşır. Daha ilk andan itibaren köpek Aya’yı bir türlü bırakmaz ve onunla eve kadar gelir. Aya teyzesiyle birlikte onu bir güzel yıkar ve ona bağlanır. Kocası Ale en başından beri bu bembeyaz köpeği evde hiç isteme de karısını kıramaz. Aya’nın June ismini verdiği  köpek evin ikinci köpeği olur böylece.

Bir süre sonra aileye bir kişi daha katılır. Çiftin küçük kızı Karin özellikle de June’un dostluğuyla büyür. Ama her şey bu kadar da yolunda gitmeyecektir maalesef...


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Köpek dostluğu ve sadakatini işleyen aile filmleri, izleyen aileleri köpek sahiplenmeye yönlendirirler genellikle. “June ve Kopi”de de belli ki, senarist/yönetmen kaybettiği bir köpeğine ithaf ettiği filmini biraz da bu amaçla yapmış. Filmin Hollywood’daki türdeşlerinden biraz farklı bir tonu olduğunu söylemeliyiz. Çünkü bazı sahneler biraz tedirgin edici. Yani June’un garip bir köpek olduğunu hissettiriyor bize film uzun bir süre. Bazı sahnelerde onun sevgisinin gizemini, tehlikeli olup olmadığı kuşkusuyla harmanlayarak veriliyor. Özellikle ilk bir saatinde bazı sahnelerde her an tehlikeli bir durum yaratabilecekmiş gibi duruyor June. Ale sürekli bu cins köpeklerin çocuk sevmediğinden bahsediyor. Hikayeye bebek gelince biz de ister istemez endişeleniyoruz izlerken.

June’un Aya ile olan ilişkisi de kıskanç ve sevdiğine çok düşkün inatçı bir sevgili gibi bazen. Heyecan yaratıcı bazı çekim tercihleri ve müzik kullanımı da bazı sahnelerde hassas çocukları biraz gerebilir. June’un bir patisinin yaralandığı sahnede de kısa bir an kan gözüküyor. Ayrıca finalde büyük bir hüzün var. Bu konuda sadece çocuklar değil yetişkinlerin de üzülmemesi imkansız.

Tabi ki filmin dostluk, sadakat, hayvan sevgisi, ailenin temelinde yatan sevgi ve dayanışma duygusunun önemi, iletişim, anlayışlı olmak gibi bolca pozitf mesajları var. Türkçe dublajla desteklenmemiş bu Netflix filmine 7+ verilmiş olsa da yukarıda belirttiğimiz sebeplerden dolayı biraz daha büyük çocuklar için daha uygun olduğu söylenebilir. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/Korku ögesi: **
Argo Kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Köpek isteme potansiyeli: ****


Yorum Yap

CLIFFORD BÜYÜK KIRMIZI KÖPEK   6 +

6.5 /10

Ayrımcılık üzerine yoğunlaşan ama bazı dengesizlikleri de olan bir uyarlama. Devamı

Süre: 96 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Walt Becker

Oyuncular: Darby Camp, Jack Whitehall, Izaac Wang, John Cleese, Sienna Guillory

TÜRÜNÜN SON İKİ ÖRNEĞİ   7 +

5.0 /10

Birkaç eğlenceli sahnesi ve bazı pozitif mesajları olsa da zayıf bir hikaye ve bazı şiddet sahneleri var. Devamı

Süre: 84 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: David Silverman, Raymond S. Persi

Oyuncular: Adam Devine (ses), Rachel Bloom (ses), Ken Jeong (ses), Zazie Beetz (ses), Catherine O'Hara (ses)

MARLEY VE BEN   10 +

7.0 /10

Bazı detayları fazla duygusal olan bir aile filmi. Devamı

Süre: 115 dk. Yapım Yılı: 2008

Yönetmen: David Frankel

Oyuncular: Owen Wilson, Jennifer Aniston, Eric Dane, Kathleen Turner, Alan Arkin, Haley Bennett

PAW PATROL FİLMİ   4 +

7.5 /10

Dizisinden daha iyi, dramatik olarak da daha güçlü, bol pozitif mesajlı bir aksiyon animasyonu. Devamı

Süre: 86 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Cal Brunker

Oyuncular: Tyler Perry (ses), Iain Armitage (ses), Will Brisbin (ses), Jimmy Kimmel (ses)