KARINCA Z    10+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Yer yer yetişkinlere yönelik espriler de içeren, komik bir animasyon...

Z-4195 (Woody Allen) milyonlarca karıncanın arasında hiç de dikkat çekmeyen bir işçi karıncadır. Olmadık birine, prenses arı Bala’ya (Sharon Stone) aşık olur bir gün. Oysa ikisi farklı dünyaların karıncalarıdırlar! Katı kast sisteminde en aşağılarda olan Z-4195’in prenses karşısındaki şansı neredeyse sıfırdır. Çaresizlik içinde en yakın arkadaşı asker karınca Weaver’a (Sylvester Stallone) başvuran Z-4195 kafasına kahraman olmayı koymuştur. Bu amaç içinde Z-4195 karıncalar arasında darbe yapmaya hazırlanan general Mandibl’ın (Gene Hackman) planlarını bozacak ve kendinden çok büyük inanılmaz maceraların arasına dalacaktır. Acaba sıradan işçi Z-4195 bir halk kahramanı olabilecek midir?


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Başkahraman Z-4195 tam da kendisine sesini veren Woody Allen’ı kendi filmlerinde de görmeye alıştığımız karaktere sahip bir karınca. Takıntılı, kuruntulu ve tabi ki dertli. Filmi en çok sevdiren de dublajda görev alan birbirinden ünlü oyuncuların sinema kişilikleriyle filmde seslendirdikleri karınca karakterleri arasındaki uyum.

“Karınca Z” birbirine benzeyen karınca topluluğu arasında bir karıncanın ‘kendini bulma’ hikayesini anlatıyor aslında. Bencilliğin toplum yaşamında insanı yalnızlığa iten bir özellik olduğunu da söylemekten geri durmuyor. Kendisine verilen emir ve direktifleri sorgulamadan, körü körüne uygulamanın da yanlışlığına değinen film takım çalışması, iyi huylu ve etik olmak konularında da olumlu mesajlar veriyor. Ancak filmde bazı şiddetli sahneler var. Özellikle de savaş sahneleri, güneşin işkence aracı gibi kullanılması gibi detaylar küçükleri endişelendirebilir biraz. Ayrıca karakterler bazen argo kelimeler de kullanmaktalar. Bütün bu detaylar için filmi 10+ yaşlardan sonraki çocuklara önerebiliriz...

Filmin DVD’si ülkemizde çıkmıştı. iTunes’dan da izlenebilmekte.


Pozitif Mesajlar  ***
Flörtöz Durumlar  **  
Şiddet / Korku öğeleri  ***
Argo Kullanımı  
Alkol – Sigara kullanımı  *
Oyuncak isteme potansiyeli  -


Yorum Yap