KARMA'NIN DÜNYASI    6+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Rap şarkıcısı olmak isteyen şahane bir kız çocuğunun rengarenk hikayesi....

Amerikalı rap sanatçısı Ludacris’in yarattığı bir çocuk animasyon dizisi “Karma’nın Dünyası”, pozitif mesajları ve renkli anlatımıyla oldukça başarılı bir yapım.

Ortaokul öğrencisi 10 yaşındaki Karma, erkek kardeşi ve anne babasıyla yaşayan akıllı, yaratıcı ve iyi kalpli bir kız çocuğudur. En büyük hayali bir rap yıldızı olmaktır. Sık sık kafiyeli sözler yazarak ya da doğaçlama yaparak rap şarkılar kurgular. Bu konuda oldukça da yeteneklidir doğrusu. Erkek kardeşiyle ve anne-babasıyla da çıkan sorunları bir şekilde sağduyuyla ya da deneme yanılmayla çözümler. Bazen hata yapsa da hatalarından ders çıkartıp doğrusunu yapmayı öğrenir.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Karma’nın Dünyası” çocukların rap müziğine duyduğu ilgi ve bu müzik türüyle kurduğu ilişkiden oldukça faydalanıyor. Yaratıcısının da bir rap müzisyeni olmasından dolayı ortaya çıkan metinler ve şarkılar da ilgi çekici oluyor haliyle. Dizi bu yaşlardaki çocukların günümüzde sıkça karşılaştığı sorunlar üzerinden kuruyor meselelerini. Her bölüm Karma’nın bir rap şarkı eşliğinde sorununu dile getirmesiyle başlıyor. Akran zorbalığı, baba-kız ilişkisi, aile içi iletişim, hedeflere ulaşmak, yaratıcılığını kullanmak, kendini tanımak, arkadaşlık ve okul ya da mahalledeki toplum hayatına dahil olmak gibi son derece önemli konular dinamik ve esprili bir anlatımla işlenmekte.  

Mesela ilk bölümde Karma’nın, ailesinin ona değişik bir isim takmış olmasından duyduğu beyhude rahatsızlığı izliyoruz. Sonraki bölümlerin birinde de siyah ırktan olduğu için okuldaki diğer kız arkadaşlarından farklı olan saçları üzerinden kişinin farklı özellikleriyle barışık olması meselesi konu ediliyor. Her bölüm önemli mesajlar ve çocuklara çeşitli konularda ilham verecek sahnelerle dolu.  

Her bölüm 13 dakika ve ilk sezon 15 bölümden oluşuyor. “Genel İzleyici” sınıfı veren Netflix bütün bölümleri de Türkçe dublajla desteklemiş. Onca rap şarkıya göre oldukça başarılı bir dublaj performansı olduğu söylenebilir. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: -
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap