KAYKAYCI KIZ    9+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Bazı gerçekçi ama sert detayları olsa da, pozitif mesajları olan bir aile filmi.

Londra’da büyüyen bir genç kadın olan Jessica, kökeni Hindistan'ın Racastan bölgesini ziyaret eder ve oranın fakir bir köyünde kalmaya başlar. Jessica, Prerna adlı bir kızla tanışır ve onun yokluklara, bir kız çocuğu olarak dışlanmasına rağmen yaşam enerjisinden etkilenir. Bir gün eski bir dostu olan Erick kaykayıyla gelip Jessica’yı ziyaret edince köyün bütün çocuklarının hayatı bir anda değişir. Başta Prerna olmak üzere bütün çocuklar kaykay kullanmayı öğrenmek isterler. Farklı kast sistemlerine ait olan çocukları birleştiren bir tutkuya dönüşür kaykay. Jessica ve Erick bazı köylülerin de yardımıyla çocuklar için köyde bir kaykay parkı inşa etmenin yollarını ararlar. Sonrasında da büyük bir kaykay turnuvası organize etmeyi planlarlar.    

Köyün ileri gelenleri ilk başta çocukların çevreye zarar verdiklerini, okulu astıklarını söyleyerek kaykayı yasaklarlar. Jessica bu sorunu akılcı bir şekilde çözer. Ancak Prerna’nın babası da kızının kaykay tutkusuna engel olup bir an önce evlenmesini istiyordur...


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Kaykaya binmenin onu özgürleştirdiğini söyleyen Prerna ve erkek kardeşi Ankush filmin ana çocuk karakterleri ve çok iyi huylu, mücadeleci, vicdanlı çocuklar. Nefis bir abla ve oğlan kardeş iletişimi var aralarında. Köyün bütün çocukları farklı sosyal tabakalardan olsalar da bu spor üzerinden eşitleniyorlar. Birbirlerine destek oluyor, eğlenerek öğreniyorlar. Korkularını yenmek, zorluklarla mücadele etmek filmin ana temaları aslında.

Hindistan yapımı bir Netflix filmi olan “Kaykaycı Kız”da Prerna’nın sert babasının bazı fikirleri oldukça bağnaz. Prerna’yı evlendirmeyi kafasına koymuş, onun deyimiyle ‘erkek gibi’ olmasını istemiyor.

Netflix Türkçe dublajla da desteklediği filme 7+ vermiş, ancak özellikle kız çocuklarının okumaması, evlendirilmeleri gibi fikirleri savunan baba karakterinin kızına uyguladığı fiziksel (bir sahnede tokat atıyor, diğerinde kaykayı yakıyor) ve duygusal şiddet bazı küçük çocuklara ağır gelebilir. Nitekim Prerna’yı istemeye gelirler ve babası onu apar topar evlendirmeye çalışır. Neyse ki umutlu bir finalle sonlanıyor bu hikaye.  

Filmdeki kaykay parkı gerçekten inşa edilip o köyün çocuklarına hediye edilmiş bu arada.

Bizce en az 9-10 yaştaki çocuklar aileleriyle izleyebilirler. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: **
Şiddet/Korku ögesi: *
Argo Kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Kaykay isteme potansiyeli: ****

 


Yorum Yap