KEDİ FELIX VE NOEL BABA    6+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Bazı yönlerden dikkat edilmesi gerekse de ailecek izleyebileceğiniz, güzel mesajlara sahip bir Kedi Felix animasyonu.

Tüm dünyada popüler olmuş çizgi film kahramanlarından Kedi Felix’in 70 dakikalık bu Noel macerasında, Felix’in en yakın dostu Poinsy’nin amcası Profesör, icat ettiği bir makineyle Amerika dahil tüm ülkelerde şiddetli bir kar yağışı fırtınasına sebep olur. Profesör’ün amacı bu fırtınayla birlikte Noel günü, Noel Baba’nın çocuklara hediye dağıtmasını engellemek ve Noel’i unutturmaktır. Hem çocuklar hem de tüm dünya için anlamlı bu özel günü kurtarmak ve Noel Baba’nın görevini tamamlamasına yardımcı olmak için de Felix ve arkadaşı Poinsy, Kuzey Kutbu’na doğru yola çıkarlar.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Sinema tarihinde yılbaşı ya da Noel temalı birçok filme baktığımız zaman, hikayelerin çıkış noktası olarak Noel’e dair bir umut beslememe, ona inanmama ya da geçmişte yaşadığı bir olaydan dolayı ondan tamamen nefret etme hali vardır. “Kedi Felix ve Noel Baba”da kötü karakter olan Profesör’ün tüm dünyayı şiddetli bir kar fırtınasına maruz bırakmasının altında tıpkı bu filmlerde olduğu gibi Noel’den ve Noel Baba’dan nefret etme sebebi yatıyor. Tıpkı en meşhur Noel klasiklerinden olan “Grinch”te de olduğu gibi Profesör de çocukluğunda dışlandığı ve hediye alamadığı için Noel’e karşı böyle bir hayal kırıklığı yaşamış. Ancak “Grinch”ten farklı olarak film maalesef bu konunun üzerine gitmemeyi tercih etmiş. Hatta finaldeki ödüllendirmeye kadar karakter tamamen kötü olarak gösterilip, tutuklanarak hapse atılıyor. Her ne kadar finalde Profesör’ün bir hediye almasıyla onun da iyi yanı gösterilse de, karakter üzerinden geçmişte yaşanan travma ya da hayal kırıklıklarının gelecekte yaşananlarla bağdaştırılmamasına, hayata yeniden başlamaya dair küçük de olsa bir vurgu yapılabilirmiş.

Ana karakterimiz Kedi Felix ve arkadaşı Poinsy ile birlikte olduğu sahnelerde elbette ki pozitif mesajlar daha ağır basıyor. Arada bir kafa karıştıran noktalara varsa da (saç kurutma makinesiyle donan bir canlıyı hayata döndürmek gibi) bilimin yol göstericilğine dair vurgular, el ele verip olayların üstesinden gelmek ve yaşanan her türlü soruna karşın bir arada kalmakla arkadaşlığın önemine değinmeleri filmin hikayesinde yer alan güzel mesajlar olarak karşımıza çıkıyor.

2004 yapımı olarak günümüz animasyonlarına nazaran daha klasik stil ve düşük tempoya sahip olmasının yanı sıra filmin hem Türkçe dublajlı hem de altyazılı versiyonunda bazı şarkıların çevrilmemesi, hikayenin gidişatını biraz sekteye uğratmış açıkçası. Ayrıca Profesör, yardımcısına sıklıkla altyazıda ‘salak’, ‘dangalak’, ‘imansız’; dublajda ‘şapşal’, ‘soytarı’, ‘aptal’, ‘mankafa’ gibi argo ve hakaret içerikli ifadelerde bulunuyor. Profesör’ün bir sahnede sevimli bir kanişi ürkütücü bir canavara dönüştürdüğü ve dilin buza yapışması, karakterlerden birinin kafayı direğe çarpması gibi çizgi film şiddetinin olduğu sahnelerin olduğunu da belirtelim.

“Kedi Felix ve Noel Baba”, Türkçe dublaj ve altyazılı seçenekleriyle ülkemizde Netflix üzerinden izlenebilir. * Furkan Erkan 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: -
Şiddet / Korku ögeleri: *
Argo kullanımı: **
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

DAVID VE ELFLER   8 +

5.0 /10

Polonya yapımı Noel filmi, Amerikan benzerlerine göre hayli yavaş ve yetersiz. Devamı

Süre: 105 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Michal Rogalski

Oyuncular: Michal Rogalski, Jakub Zajac, Cezary Zak, Anna Smolowik, Michal Czernecki, Monika Krzywkowska

KOYUN SHAUN: NOEL’DEN ÖNCE BULUŞALIM   5 +

7.0 /10

Meraklı koyunumuzun yine gayet hareketli kısa bir macerası. Devamı

Süre: 30 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Steve Cox

Oyuncular: Justin Fletcher (ses), John Sparkes (ses), Laura Aikman (ses), Marcus Brigstocke (ses), Kate Harbour (ses)

NIKOLAS   7 +

7.0 /10

Noel konusuna dini vurgular yapmayan, pozitif mesajlı seyirlik bir fantastik film. Devamı

Süre: 106 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Gil Kenan

Oyuncular: Maggie Smith, Henry Lawfull, Michiel Huisman, Jim Broadbent, Kristen Wiig

KEDİ FELIX VE NOEL BABA   6 +

6.5 /10

Bazı yönlerden dikkat edilmesi gerekse de ailecek izleyebileceğiniz, güzel mesajlara sahip bir Kedi Felix animasyonu. Devamı

Süre: 71 dk. Yapım Yılı: 2004

Yönetmen: Don Oriolo

Oyuncular: Dave Coulier (ses), Tom Bosley (ses), James Marsden (ses), Don Oriolo (ses)