KIRMIZI PABUÇLAR VE YEDİ CÜCELER    6+

10 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Dış görünüşün her şey olmadığını anlatan fantastik bir macera...

Tıpkı “Şrek” filmlerinde olduğu gibi ünlü masalların parodisel bir karışımını yapıp onların bazı özelliklerini tersyüz ederek eğlenceli manevralarla yeni bir hikaye haline getiriyor.

Dış görünüşü yüzünden cadı sandıkları bir perinin kara büyüsü sayesinde cüceye dönüşen 7 kahraman prensi tanıyoruz önce. Sonra babası kayıp olan Pamuk Prenses, şatoda üvey annesi  Regina’dan gizli ipucu ararken sihirli bir çift kırmızı ayakkabı bulmasıyla fiziksel bir değişim yaşar. Normalde Pamuk Prenses biraz kilolu bir genç kızdır. Ancak ayakkabıyı giyince manken gibi görünen bir kıza dönüşür.

Bu arada 7 cüce prens de büyünün bozulması için dünyanın en güzel prensesinin öpücüğüne ihtiyaç duymaktadırlar. Bir rastlantı sonucu karşılarına çıkan bu güzel kızdan hepsi çok etkilenir. Büyünün bozulmasını sağlamak için onun babasını bulmasına yardım etmeye çalışırlar. Cüceye dönüşen 7 prensten en çok Merlin ondan etkilenmiş, hatta aşık olmuştur.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Kırmızı Pabuçlar ve Yedi Cüceler” dış görünüşün bir insanı değerlendirmek konusunda çok belirleyici olmadığını anlatıyor özünde. Pamuk Prenses olduğundan daha kusursuz bir fizikle, cüceye dönüşmüş yakışıklı prensleri etkiliyor haliyle. Yakışıklı prensler de olduklarından daha küçük ve tombikler bu halleriyle. Yani dış görünüşün bazen her iki anlamda da yanıltıcı olması işleniyor. Film ayrıca cücelerin birbirlerine hem rakip hem de yoldaş olmaları üzerinden arkadaşlığı ve aynı hedef için dayanışmayı da işliyor.

Film boyunca bahsedilen öpücük meselesi var. Finalde de bu öpüşmeyi görüyoruz. Merlin ve Prenses arasında flörtöz bir arkadaşlık giderek aşka dönüşüyor. Ancak Merlin, Prenses’in gerçek fiziğini görünce en başta biraz hayal kırıklığına uğruyor. Ama sonra bunun en önemli şey olmadığını anlıyor. Filmde dış görünüşle barışık olmak ya da olamamak meselesi sıkça konuşuluyor ancak çıplaklığa varan bir detay yok. Merlin filmde iki kere öldü zannediliyor (son anda kurtuluyor). Prenses de finalde büyü yüzünden bir süreliğine ağaca dönüşüyor. Bazı çizgi film şiddeti (çarpma, düşme, patlama vs.) içeren sahneleri de mevcut.

Film bizde 6+ almış. Genelde gösterildiği birçok ülkede de 6+ ya da ‘genel izleyici’ verilmiş. Ancak bizce bu hikaye ve filmin onu anlatım tarzı 6 yaş altı için biraz erken olabilir. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: ***
Şiddet/korku ögeleri: ***
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli:  -

 

 


Yorum Yap

KIRMIZI PABUÇLAR VE YEDİ CÜCELER   6 +

6.5 /10

Dış görünüşün her şey olmadığını anlatan fantastik bir macera. Devamı

Süre: 92 dk. Yapım Yılı: 2019

Yönetmen: Sung-ho Hong

Oyuncular: Chloë Grace Moretz (ses), Sam Claflin (ses), Gina Gershon (ses), Jim Rash (ses), Patrick Warburton (ses)

MAYA VE ÜÇ SAVAŞÇI   10 +

7.5 /10

Meksika mitolojisinden yola çıkılan çok eğlenceli, heyecanlı ama biraz şiddetli bir animasyon dizi. Devamı

Süre: 30 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Jorge R. Gutiérrez

Oyuncular: Zoe Saldana (ses), Jorge R. Gutiérrez (ses), Diego Luna (ses), Alfred Molina (ses), Queen Latifah (ses), Gael Garcia Bernal (Ses)

YAKIŞIKLI PRENS   8 +

5.0 /10

Klasik prensesli masallardan tersyüz eden bir romantik komedi olarak tasarlanmış. Devamı

Süre: 85 dk. Yapım Yılı: 2018

Yönetmen: Ross Venokur

Oyuncular: Demi Lovato (ses), Wilmer Valderrama (ses), Sia (ses), Avril Lavigne (ses), Ashley Tisdale (ses), G.E.M. (ses)

PRENSES KAGUYA MASALI   10 +

8.4 /10

Prenses Kaguya’nın peşine takılıp insanlığımızı, hayatın anlamını arıyoruz hep birlikte. Devamı

Süre: 137 dk. Yapım Yılı: 2013

Yönetmen: Isao Takahata

Oyuncular: Aki Asakura (ses), Takeo Chii (ses), Nobuko Miyamoto (ses), Atsuko Takahata (ses)