KÜÇÜK DENİZ KIZI (2023)    7+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Disney klasiğinin gerçek oyuncularla yapılan uyarlaması ayrımcılık karşıtı mesajıyla ve güzel müzikleriyle ilgi çekiyor.

Disney’in ‘Rönesans Çağı’ olarak tanımlanan dönemi 1980’lerin ortasından 1990’ların sonuna kadar uzanır. Bu dönemde çıkan Disney animasyonları hem teknik olarak hem de ticari anlamda çok başarılı bulunmuş filmlerdir. Küçük Deniz Kızı, Güzel ve Çirkin, Aladdin, Aslan Kral, Pocahontas, Notre Dame’ın Kamburu, Herkül, Mulan ve Tarzan bu döneme ait filmlerdir. Son yıllarda Disney bu filmlerini sırayla gerçek oyuncularla yeniden uyarlamakta. Genellikle orijinal animasyonlara oldukça sadıklar ve bazı küçük müzikal eklemelerle ve parlak teknik katkılarla bugünün çocuklarına ulaşmayı hedefliyorlar. Bunu yaparken de günümüzün en önemli duyarlılıklarından biri sayılan ‘ırk çeşitliliği’ne ihtimam gösteriyorlar. En ünlü Andersen masallarından birinden uyarlanan “Küçük Deniz Kızı” da 1989 yapımı animasyonundaki sarışın, beyaz tenli Ariel’i bu sefer siyahi bir genç kız olarak çıkarıyor karşımıza.

Denizlerin kralı Triton ergen yaştaki kızı Ariel’e yüzeye çıkmamasını ve insanlarla iletişime geçmemesini tembihliyordur hep. Oysa Ariel meraklı mizacı yüzünden insanları uzaktan gözlemlemeyi sürdürüyordur. Bir fırtınada kurtardığı Eric adlı prense âşık olan Ariel’in bu zaafı, deniz cadısı olarak anılan halası Ursula’nın dikkatini çeker. Hem babasının baskısından sıkıldığı hem de halasının verdiği gazla Eric’le birlikte olabilmek için insan olmayı ciddi olarak düşünmeye başlar. Ursula ona aklını karıştıracak bir teklif yapar. Yaptığı büyüyle ona İki bacak verecek ama karşılığında onun sesini rehin olarak alacaktır. Sadece her şeyin yolunda gitmesi için Ariel’in Eric’i üç gün içinde öpmesi gerekmektedir. Bu gerçekleşmezse sonsuza dek Ursula’nın kölesi olacaktır.  

Böylece Ariel iki bacaklı ama dilsiz olarak karaya çıkar, Eric’i de bulur ama üç gün amacına ulaşmak için hayli kısa bir süredir. Neyse ki dostları yengeç Sebastian, martı Scuttle ve balık Flounder ona yardımcı olmaya çalışır.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Bugünün dünyasında bu hikaye artık biraz eski, onu kabul etmek gerek. Ariel ancak yakışıklı bir prens tarafından öpüldüğü zaman istediği hayata kavuşabilecek bir genç kız nihayetinde! Diğer yandan film ergen çocukların fazla endişeli ebeveynleri tarafından ne kadar baskı altında tutulmaya çalışılsalar da merakları ve cüretleri artacağını söylüyor yetişkin izleyicilerine..

Denizin altında geçen sahnelerde teknik anlamda elden gelen her şey yapılmış ama yine de insan ikna olmakta zorlanıyor. Neyse ki suyun dışına çıkıldığı zaman daha derlenip toplanıyor film. Klasik filmin şarkılarının yanıssıra yeni eklenen şarkılar da güzel olmuş. Filmin her türlü ayrımcılığa karşı duran finali de günümüz gençleri ve çocukları için önemli bir mesaj sunmakta.

Ahtapot bedenli Ursula’nın finalde karanlık denizde devleştiği kısımda küçük hassas çocuklar biraz korkabilirler. Bunun dışında korkutucu bir durum yok filmde. Elbette Ariel’in amacı olarak önüne konulan öpüşme meselesi de bir şekilde sahneleniyor, bunu da hatırlatmış olalım...

Sinemalarımızda 6+ 10A sınıflandırması verilmiş filme. Bizce en az 7-8 yaşlar bazı detayların doğru algılanması açısından daha uygun olur... * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: ***
Şiddet/korku ögeleri: **
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Balık besleme arzusu: ****


Yorum Yap

ONCE UPON A CRIME   10 +

6.5 /10

Külkedisi masalının farklı bir versiyonu daha. Devamı

Süre: 107 dk. Yapım Yılı: 2023

Yönetmen: Yûichi Fukuda

Oyuncular: Kanna Hashimoto, Yûko Araki, Takanori Iwata, Natsuna, Yumi Wakatsuki

KÜÇÜK DENİZ KIZI (2023)   7 +

7.0 /10

Disney klasiğinin gerçek oyuncularla yapılan uyarlaması ayrımcılık karşıtı mesajıyla ve güzel müzikleriyle ilgi çekiyor. Devamı

Süre: 135 dk. Yapım Yılı: 2023

Yönetmen: Rob Marshall

Oyuncular: Halle Bailey, Jonah Hauer-King, Javier Bardem, Melissa McCarthy, Daveed Diggs (ses)

PRENSES VE KURBAĞA   7 +

7.0 /10

Renkli ve bol şarkılı bir Disney animasyon klasiği. Devamı

Süre: 97 dk. Yapım Yılı: 2009

Yönetmen: Ron Clements , John Musker

Oyuncular: Anika Noni Rose (ses), Keith David (Ses), Oprah Winfrey (ses), Bruno Campos (ses)

SÜPER MARIO KARDEŞLER FİLMİ   7 +

7.5 /10

Ünlü platform oyununun eğlenceli ve bol pozitif mesajlı uyarlaması. Devamı

Süre: 92 dk. Yapım Yılı: 2023

Yönetmen: Aaron Horvath, Michael Jelenic

Oyuncular: Chris Pratt (ses), Charlie Day (ses), Anya Taylor-Joy (ses), Jack Black (ses), Keegan-Michael Key (ses)