KOZMİK KID    8+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Çok eğlenceli, parlak fikirlerle dolu bir süper kahraman animasyon dizisi.

Bir uzay gemisi Amerika’da çöl ortasındaki küçük bir kasabanın yakınlarına düşer. Sürekli süper kahraman olma hayalleri kuran 8 yaşında bir çocuk olan Kid bisikletiyle o bölgede dolaşırken beş tane renkli taş bulur. Bu taşları somunlara yapıştırıp yüzük haline getirir ve bunların sihirli olduklarına inanır. Kid yüzüklerden birini takınca uçma gücüne kavuşur.

Kid’e yaramazlıklarında arka çıkan genç garson kız Jo yüzüklerden bir diğerini eline geçirince teleport özelliğine sahip olur. 4 yaşında yaramaz bir kız çocuğu olan Rosa elde ettiği yüzükle dev bir kıza dönüşür, yaşlı bir adam olan Papa G de diğer bir yüzükle kendisinden yüz tane kopyalayabilen bir kahramana dönüşür. Son yüzük ise aslında en önemli yeteneği saklıyordur içinde. Takana geleceği görebilme yeteneğini veren bu yüzük ise restoranın kedisi Tontonoviç’e nasip olur! Geleceği görebilse de konuşamadığı için değişik şekillerde kahramanlarımızı uyarmaya çalışır.

Evrenin çeşitli yerlerinden tuhaf güçlere sahip irili ufaklı uzaylılar bu taşları ele geçirmek için sık sık dünyaya gelirler, kahramanlarımız ise onlarla canla başla mücadele ederler. Bazen aralarında da bazı anlaşmazlıklar yaşanır.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Kozmik Kid” nostaljik bir tatla yaratılmış dinamik, komik ve eğlenceli bir yapım. Eski bilim-kurgu filmlerine ve süper kahraman çizgi romanlarına sık sık atıfta bulunuyor, hatta görsel efektleri ve esprileriyle de bilim-kurgu ve uzay belgesellerine gönderme yapılıyor. Bu yönleriyle yetişkinlerin de izlerken keyif alması sağlanıyor.  

İlk bölüm sabır ve dingin düşünme meziyetinin önemine vurgu yaptıktan sonra yaşanan tüm maceralar dayanışmaya, birbirini iyi anlamaya ve doğru iletişim kurmanın önemine dikkat çekiyor. Ana karakterlerin gerçek kahramanlığın ne olduğunu anlamaları da güzel pozitif mesajlarla veriliyor izleyenlere. Diğer yandan “Kozmik Kid”in en büyük meziyeti harika bir süper kahraman eğlencesi sunuyor olması. Çocukların ailece eğlenerek izleyebilecekleri sürprizli maceralar, yaratıcı espriler ve farklı görsel fikirlerle de zenginleştirilmiş.

5. bölüm canavar filmlerine gönderme yapan bir bölüm. Filmin bütün kahramanları restoranda sıkışıp kalıyorlar ve karanlık heyecanlı sahneler var. Küçük ve hassas çocuklar özellikle tamamen karanlıkta geçen orta kısmında biraz ürkebilirler. Kozmik Kid, anne-babasını bir kazada kaybetmiş yetim bir çocuk. 6. bölümde dizinin kötü karakteri onun bu zaafını da kullanarak onu arkadaşlarına karşı dolduruyor.

Elbette süper kahraman animasyonlarında görmeye alıştığımız gibi çizgi film şiddeti var ama kanlı şiddet sahneleri değil bunlar.  

Netflix’in çok iyi bir Türkçe dublajla desteklediği animasyon dizi 20’şer dakikalık 10 bölümden oluşuyor. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/Korku ögesi: **
Argo Kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

ÖRÜMCEK-ADAM: EVE DÖNÜŞ YOK   12 +

7.5 /10

Eğlenceli, heyecanlı, sürprizlerle ve pozitif mesajlarla dolu bir süper kahraman filmi. Devamı

Süre: 148 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Jon Watts

Oyuncular: Tom Holland, Zendaya, Benedict Cumberbatch, Jacob Batalon, Alfred Molina, Marisa Tomei

ENKANTO: SİHİRLİ DÜNYA   5 +

8.0 /10

Bir renk ve müzik cümbüşü, Disney’in en iyilerinden biri. Devamı

Süre: 99 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Jared Bush, Byron Howard

Oyuncular: Byron Howard (ses), María Cecilia Botero (ses), John Leguizamo (ses), Mauro Castillo (ses), Diane Guerrero (ses)

SHAZAM! 6 GÜÇ   12 +

8.0 /10

Özellikle ergen yaşlar için çok eğlenceli birazcık da şiddetli bir süper kahraman filmi. Devamı

Süre: 132 dk. Yapım Yılı: 2019

Yönetmen: David F. Sandberg

Oyuncular: Zachary Levi, Mark Strong, Asher Angel, Jack Dylan Grazer, Michelle Borth

KOZMİK KID   8 +

8.0 /10

Çok eğlenceli, parlak fikirlerle dolu bir süper kahraman animasyon dizisi. Devamı

Süre: 20 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Craig McCracken

Oyuncular: Tom Kenny (ses), Amanda Céline Miller (ses), Keith Ferguson (ses), Lily Rose Silver (ses)