KUNG FU PANDA    7+

5.7 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Başarıya giden yolda, pes etmemek ve özgüvenli olmaya dair eğlenceli ama bazı açılardan aksiyon seviyesi fazla bir animasyon.

Huzur Vadisi’nde babasıyla birlikte işlettikleri erişte restoranında sıradan günler geçiren ve tam bir kung-fu hayranı olan Panda Po’nun hayatı beklenmedik şekilde değişir. Usta Shifu’nun eski öğrencilerinden Tai Lung’un, hapisten firar edip kasabaya korku salmasına önlem olarak vadide yeni bir Ejderha Savaşçısı seçilecektir. Adaylar arasında vadide nam salmış ‘’Korkusuz Beşli’’ üyelerinden biri beklenirken bu şerefe tesadüfi bir şekilde Po nail olur. Böylece hiçbir eğitimi olmayan ve fiziksel açıdan da yetersiz duran Po, sıkı bir antrenmandan geçip, Huzur Vadisi’ni Tai Lung’dan korumak zorundadır.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Kung Fu Panda”, ana hikayesi kadar, yan hikayelerinde de güçlü çatışma ve mesajlar barındıran bir film. Öyle ki 2008 sonrası birçok animasyon da tema ve hikaye anlamında onun çizdiği yolu takip etti diyebiliriz. Po’nun iri cüssesi ve obur mizacına rağmen, çevresindekilerin söylediklerine kulak asmadan hayalini gerçekleştirmeye, yani bir Kung-fu savaşçısı olmaya çalışması, en başta çocukları ilgilendiren değerli bir çaba. Hayatta birtakım aksiliklerin yaşanması durumunda ya da kendinizle ilgili fiziksel ya da zihinsel dezavantajlar taşısanız dahi asla vazgeçmemeniz gerektiğini söylüyor film. Ve en önemlisi de, kişinin eğitim-öğretim sürecinde öğretmen faktörü ve metotlarının yerine vurgu yapılması. Çünkü Shifu, Po’yu iyi tanımayıp onu klasik yöntemlerle eğitmeye çalışsa, Po’nun hedeflenen noktaya ulaşması zor. Ayrıca Shifu’nun ustası Usta Oogway’in Po’ya, önemli olanın geçmiş ya da gelecek değil şimdiki yaşanılan an olduğunu dile getirdiği mesaj da önemli. Diğer taraftan Po’nun babası Bay Ping’le yaşadığı kuşak çatışması da filmin kayda değer taraflarından. Bay Ping, oğlunun aile geleneklerini sürdürmesi adına aşçı olmasını dilemektedir ancak Po’nun en büyük tutkusu ve hedefi kung-fu’ya yöneliktir.

Pozitif mesajları ve sürükleyici bir akışa sahip olmasına rağmen filmde bolca dövüş, patlama, yangın sahneleri de yer alıyor. Po’nun eğitim gördüğü sekanslarda bir miktar fazla çizgi film şiddeti olduğunu da söylemek lazım. Po’nun vücuduna keskin objelerin girmesi ya da yanması çocukları biraz korkutabilir. Bununla birlikte Po’nun Tai Lung’u nakavt ettiği sahnede büyük bir dalgalanma oluşuyor, o sahne için de dikkatli olmakta fayda var.

“Kung Fu Panda”, ülkemizde Netflix, iTunes ve Google Play üzerinden dublajlı ve orijinal diliyle izlenebiliyor. 7 yaşın altındaki çocukların ebeveynleriyle birlikte izlemelerini tavsiye ediyoruz. * Furkan Erkan 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/Korku ögeleri: **
Argo kullanımı: -
Sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: *


Yorum Yap