KUZULAR FİRARDA: UZAY PARKI    5+

8.1 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Meraklı ve atak Shaun’un yeni filmi yine bol eğlenceli.

İlk kez 2007 yılında kısa metrajlı stop-motion animasyon dizi olarak tasarlanan “Shaun the Sheep”in ilk sinema filmi “Kuzular Firarda” 2015’te gelmişti. Türünün son derece komik bir ve eğlenceli bir örneğiydi. Bu çiftliğin muzip kuzularının başını içlerindeki en meraklı ve hareketlisi olan Shaun çekmekte. Shaun ve arkadaşları çiftlik hayatının sıkıcılığını aşmaya çalışmaktalar sürekli.   

Bu ikinci sinema filminde kahramanlarımızın gündelik çiftlik yaşantıları ve çoban köpeği Bitzer’le olan didişmelerine yeni bir heyecan karışır. Ormana iniş yapan küçük bir uzay gemisinden inen ve değişik süper güçlere sahip olan sevimli bir uzaylı çocuk Lu-La ile Shaun’un yolu kesişir. İkisi Lu-La’nın tekrar evine dönmesi için çalışmaya başlarlar. Ancak peşlerinde görev aşkıyla yanıp tutuşan Bitzer ve uzaylı çocuğu ele geçirmeye çalışan hükümet ajanları vardır. Bütün İngiltere’nin dikkati de bu ormana ve çiftliğe toplanmıştır.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Yine çok eğlenceli esprilerle donatılmış bir maceranın içinde izliyoruz sevdiğimiz kahramanları. Hikaye biraz tanıdık tabi. Özellikle “E.T.” başta olmak üzere Steven Spielberg’in bilim-kurgu ve fantastik filmlerine sık sık gönderme yapılıyor. Bu yüzden özellikle ilk başları her ne kadar esprili hale getirilmiş olsa da bazı küçük hassas seyirciler için ürkütücü olabilir. Geminin inişi, Lu-La’nın ormanda ortaya çıkışı küçükleri biraz heyecanlandırabilir. Elbette çizgi film şiddeti olarak tanımladığımız düşmeler - kalkmalar, bazı alet edevatların kafalara, yüzlere çarpması gibi sahneler mevcut. İzleyecek çocuklar bu sahnelerin gerçeğe uygun olmadığını, güldürmek amaçlı yapıldıklarını artık anlamış olmalılar. 

“Kuzular Firarda: Uzay Parkı” elbette model aldığı “E.T.” filmi gibi iki farklı gezegenin çocuklarının birbirlerine nasıl yardım ettiklerini ve arkadaşlıklarını anlatıyor. Bu hikayeyle iletişim kurmanın önemi, yardımseverlik, birlikte aynı amaç için emek vermek, yanlışlardan ders çıkarmak gibi konularda olumlu mesajlar veriyor film. Shaun’un evini ve anne-babasını çok özleyen Lu-La’ya yardım etme çabaları çok sevimli. Sürekli peşinde olan köpek Bitzer’in de bir süre sonra aynı amaç için bu mücadeleye katılması güzel bir dönüşüm. Ajan karakterinin neden uzaylı takıntısı olduğu da duygusal bir şekilde bağlanıyor finale. 

Film ülkemizde 6A yaş sınıfıyla vizyona girdi. Bizce de yukarıda belirttiğimiz birkaç sahnesinde korkmamaları için özellikle 6 yaş altı çocukların yanlarında ebeveynleri ile izlemeleri şart. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: **
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap