MALEFİZ    9+

8 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Karanlık olaylara ve atmosfere sahip bir masal / fantastik film, çok iyi görselleştirilmiş...

Bir erkek tarafından aldatılan bir peri kızının intikam hikayesini anlatan filmde Malefiz’i kandırarak onun kanatlarını kesip krala hediye eden Stefan yıllar sonra yeni kral olmuştur. Artık güçlerinin karanlık tarafını keşfetmiş olan Malefiz, Stefan’ı kızının doğduğu gün tekrar ziyaret eder ve Prenses Aurora’nın 16. yaşgününde parmağına batacak bir iğneyle hiç uyanamayacağı bir uykuya dalması için etkili bir kara büyü yapar. Kral Stefan kızını bu beladan uzaklaştırmak için onu taşrada, bütün sivri eşyaların yasak olduğu bir evde büyümesi için üç periye emanet eder. Malefiz bu zaman içerisinde Aurora’yı uzaktan takip eder, ettikçe de ondan kendi kızıymış gibi hoşlanmaya başlar. Büyüyü bozmaya çalışsa da bir türlü başaramaz.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Malefiz” hem görsel anlatımıyla hem de Angelina Jolie’nin performansının katkısıyla etkileyici olabilen bir masal film. Ama hem hikayesiyle hem de atmosferiyle ‘karanlık’ bir uyarlama olduğunu da belirtmek gerek. Klasik “Uyuyan Güzel” masalını farklı bir bakış açısıyla anlatan hikaye, özellikle kandırılmış, acı içinde bırakılmış Malefiz karakterine empati yapmaya çağırıyor izleyicisini. Masalın kötü karakterine dikkat çekmesi açısından ilginç bir film ama çocukların doğru anlaması gerekiyor. 9+ yaşlarındaki çocukların bu filmle edinebileceği en önemli bilgi de bazen bazı olaylara ve bazı karakterlere ‘farklı bakış açısı’yla yaklaşmak gerektiğini hatırlatması. Ayrıca Malefiz’in intikam ateşine kapılıp, acısını masum bir kızdan çıkarmaya çalıştığını farketmesi de değerli bir mesaj.

iTunes’dan izlenebilen ve DVD’si de çıkmış olan filmin karanlık atmosferi ve Malefiz’in göründüğü bazı sahneler 9 yaşın altındaki ve diğer bazı hassas çocukları rahatsız edebilir.


Pozitif Mesajlar  ***
Flörtöz Durumlar  **
Şiddet / Korku öğeleri ***
Argo Kullanımı  -
Alkol – Sigara kullanımı  -
Oyuncak isteme potansiyeli  -


Yorum Yap

KIRMIZI PABUÇLAR VE YEDİ CÜCELER   6 +

6.5 /10

Dış görünüşün her şey olmadığını anlatan fantastik bir macera. Devamı

Süre: 92 dk. Yapım Yılı: 2019

Yönetmen: Sung-ho Hong

Oyuncular: Chloë Grace Moretz (ses), Sam Claflin (ses), Gina Gershon (ses), Jim Rash (ses), Patrick Warburton (ses)

MAYA VE ÜÇ SAVAŞÇI   10 +

7.5 /10

Meksika mitolojisinden yola çıkılan çok eğlenceli, heyecanlı ama biraz şiddetli bir animasyon dizi. Devamı

Süre: 30 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Jorge R. Gutiérrez

Oyuncular: Zoe Saldana (ses), Jorge R. Gutiérrez (ses), Diego Luna (ses), Alfred Molina (ses), Queen Latifah (ses), Gael Garcia Bernal (Ses)

YAKIŞIKLI PRENS   8 +

5.0 /10

Klasik prensesli masallardan tersyüz eden bir romantik komedi olarak tasarlanmış. Devamı

Süre: 85 dk. Yapım Yılı: 2018

Yönetmen: Ross Venokur

Oyuncular: Demi Lovato (ses), Wilmer Valderrama (ses), Sia (ses), Avril Lavigne (ses), Ashley Tisdale (ses), G.E.M. (ses)

PRENSES KAGUYA MASALI   10 +

8.4 /10

Prenses Kaguya’nın peşine takılıp insanlığımızı, hayatın anlamını arıyoruz hep birlikte. Devamı

Süre: 137 dk. Yapım Yılı: 2013

Yönetmen: Isao Takahata

Oyuncular: Aki Asakura (ses), Takeo Chii (ses), Nobuko Miyamoto (ses), Atsuko Takahata (ses)