MASUM HAMLELER    7+

9.5 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Küçük bir satranç dehasının centilmenlik hikayesi, çocuklara mutlaka izletilmesi gereken filmlerden...

Adında dünyaca ünlü bir satranç dehası olan Bobby Fischer’ın adını taşıyor olsa da, onunla doğrudan ilgili bir hikaye anlatmıyor.

Satranç sporuna karşı müthiş bir yeteneği olduğu keşfedilen 7 yaşındaki Josh’ın hikayesine odaklanıyor film. Parkta satranç oynayan adamları izleyerek kurallarını öğrenen Josh önce annesinin sonra spor yazarlığı yapan babasınn dikkatini çeker. Babası Fred oğlunu zamanında Bobby Fischer’ın da hocası olan Bruce Pandolfini’ye götürür. Josh’taki olağanüstü yetenek hem hocasını hem de babasını çok gururlandırsa da ikisi de kendi özlemlerini, hırslarını ve yarım kalmış tatminlerini onun yeteneği ve başarıları üzerine inşa etmeye çalışacaklardır. Bu da Josh’u biraz gerecek ve katıldığı satranç turnuvalarında eğlenmek yerine stres yaşamaya başlayacaktır...


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Çocuklarımızı yetenekleri doğrultusunda desteklerken kendimizi kaybetmemeliyiz. Kendi başaramadıklarımızın bütün yükünü çocuklarımızın sırtına yüklemek ve onları zorlamaya başlamak, bazen biz ebeveynlerin ister istemez düştüğü bir tuzak. “Masum Hamleler” yetişkin seyircilerine bunu anlatırken, çocuk izleyiciler de satranç oyunundaki güzelliği, zekayı ve centilmenliği keşfedeceklerdir. Çünkü Josh çok iyi kalpli ve sportmen bir çocuktur. Rakiplerini asla küçümsemez ve onları rencide etmeden yenmeye odaklanır.

7+ çocuklarla birlikte rahatlıkla izlenebilecek film gerçek bir hikayeden uyarlanmış. Josh’ın babası yıllar sonra bir kitapta bütün yaşananları bir bir aktarmış. Kitaptan uyarlanan bu filmde de bütün hikaye iyi bir senaryo ve iyi oyunculuklarla işlenmiş. Özellikle Josh’u oynayan çocuk oyuncu Max Pomeranc’ın samimiyeti insanın içini ısıtıyor.

O zamanki Hollywood filmlerinde biraz fazla sigara içiliyordu. Bugünden bakınca çocuklar açısından filmdeki dikkat etmeniz gereken tek detay bu. İnternette birçok kaynaktan ailece izlenebilir; sonra üstüne biraz satranç da oynamak çok iyi gider... * Burak Göral


Pozitif Mesajlar  *****
Flörtöz Durumlar -  
Şiddet / Korku öğeleri -
Argo Kullanımı  -
Alkol – Sigara kullanımı  *
Oyuncak isteme potansiyeli  -


Yorum Yap

BAY KLEKS’İN AKADEMİSİ   10 +

4.0 /10

Polonya usulü bir Harry Potter taklidi. Devamı

Süre: 130 dk. Yapım Yılı: 2024

Yönetmen: Maciej Kawulski

Oyuncular: Tomasz Kot, Antonina Litwiniak, Piotr Fronczewski, Sebastian Stankiewicz, Agnieszka Grochowska

YILDIZ UNICORN THELMA   7 +

7.0 /10

Keyifli ve parıltılı bir müzikal animasyon. Devamı

Süre: 93 dk. Yapım Yılı: 2024

Yönetmen: Jared Hess, Lynn Wang

Oyuncular: Gülçin Ergül (ses), Brittany Howard (ses), Will Forte (ses), Jon Heder (ses), Betsy Sodaro (ses)

KUNG FU PANDA 4   7 +

6.5 /10

8 sene sonra gelen devam filmi çocuklar için yine eğlenceli. Devamı

Süre: 94 dk. Yapım Yılı: 2024

Yönetmen: Mike Mitchell

Oyuncular: Jack Black (ses), Okan Yalabık (ses), Bryan Cranston (ses), Awkwafina (ses), Dustin Hoffman (ses), Viola Davis (ses)

HAYDİ TUT ELİMİ   5 +

7.5 /10

Güldüy Güldüy ekibinden yine bol pozitif mesajlı güzel bir hikaye sunan iyi bir aile filmi. Devamı

Süre: 112 dk. Yapım Yılı: 2023

Yönetmen: Tuğçe Soysop

Oyuncular: Nil Özdemir , Ali Kerem Çömez , Işıl Yücesoy, Sevinç Erbulak, Erhan Yazıcıoğlu, Coşkun Demir