MİNYONLAR 2: GRU’NUN YÜKSELİŞİ    6+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Her ‘Çılgın Hırsız’ filmi gibi eğitici yanı zayıf, eğlenceye odaklı bir aksiyon animasyonu.

Eğlenceli “Çılgın Hırsız” filmlerinin sevilen karakterleri minyonlar, gördükleri ilgi ve sevgi sayesinde o film serisinden taştılar ve kendi filmlerinin yapılmasına neden oldular. “Çılgın Hırsız” filmlerinin yıllar öncesine odaklanan ilk “Minyonlar” filminin hikaye sorunu vardı. 1960’ların sonunda, kendilerine hizmeti altına girecekleri ille de kötü bir lider arayan bu sarı sevimli yaratıklar biraz köle ruhluydular sanki. Filmin sonunda güçlü kötü adamlığa özenen bir çocuk olan Gru’yla tanışırlar ve ortaklıkları başlar.

İkinci film, Gru ve annesiyle aynı evde yaşayan minyonları tekrar çıkarıyor karşımıza. Bu sefer çocuk Gru’yu daha fazla izliyoruz. Bu maceranın kötüleri ise farklı becerileri olan 6 kişiden kurulu Vicious 6 çetesi. Sihirli bir kolyeyi elde etmek için içlerinden biri olan Will Kemikkıran’ı ekarte eden çete, yeni bir eleman arayışındadır. Gru’nun en büyük hayali onların arasına katılmaktır. Ancak olaylar beklediğinden farklı gelişir. Sihirli kolyeyi eline geçiren Gru, Will Kemikkıran ile işbirliği yapar. Ancak beşli çete peşindedir. Özellikle dört minyon dostu; Kevin, Stuart, Bob ve Otto’nun yardımıyla bu aksiyon dolu maceradan kazançlı çıkmaya çalışır.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Çocuklara suç dünyasıyla ilgili eğlenceli ve aksiyonlu hikayeler anlatmak biraz bıçak sırtı. Sürekli kötülük yapmaktan bahseden karakterlerin hikayeleri yanında bir parça özendiricilik de getiriyor ister istemez. Yine de ilk filme göre biraz daha dengeli olunmaya çalışılmış. Ama burada da pozitif mesajlar yine biraz klişe: dayanışma, cesaret, bilgeliğin ve tecrübenin önemi. Ama bunlar çoğunlukla ‘kötülük’ yapmaktan bahseden karakterler üzerinden anlatılıyorlar. Yani aslında filmin öyle eğitici bir tarafı pek yok. Bir minyonlar macerasından çok, ilk Çılgın Hırsız filminin öncesi olarak kurgulamışlar.

Bunun yanısıra popo esprileri var biraz. Bol bol şiddet içeren aksiyon sahneleri de mevcut. Bu anlamda geçtiğimiz aylarda izlediğimiz “Kim Demiş Kötüyüz Diye?” filmini andırıyor ama onun hikayesi ve aksiyon tarafı daha güçlüydü doğrusu.

Film pek çok ülkede 6 ya da 7+ almış. Hatta ‘genel izleyici’ veren ülke bile var. Bizce 6 yaş altı çocuklar için fazla gürültücü bir film. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: **
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/korku ögeleri: ****
Argo kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: ***


Yorum Yap