NIKOLAS    7+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Noel konusuna dini vurgular yapmayan, pozitif mesajlı seyirlik bir fantastik film.

Annelerini kaybetmiş üç kardeş, hâlâ yas sürecindeler ve Noel tatili onlar için çok da mutlu ve umut verici değildir. Babaları çalışması gerektiğinden onlara bakıcılık yapması için yaşlı teyzelerini çağırır. Çocuklar en başta bu duruma bozulsalar da teyzelerinin anlatacağı hikaye hepsinin ilgisini çekecek ve sonunda biraz olsun umutlanacak, hayata yeniden sıcak bakacaklardır.

Teyzenin hikayesi karlarla kaplı bir ülkede babasıyla kıt kanaat geçinerek yaşayan Nikolas adlı bir çocuğun hikayesidir. Ülkenin kralı verimsiz geçen bir dönem yüzünden halkının mutsuzluğuna çare aramaktadır. Eğer kim ülkeye umut verici bir şey getirirse onu ödüllendireceğini duyurur. Nikolas’ın babası da ülkenin diğer erkekleri gibi harekete geçer. Amacı kaybettiği karısının da inandığı Elf Diyarı’nı bulmaktır. Nikolas’ı pek de sevgi dolu olmayan halasıyla başbaşa bırakır ve yola çıkar. Ancak Nikolas yanından ayırmadığı küçük fare dostunu da alarak babasının peşinden gider. Yolda hayatını kurtardığı bir geyikle de dost olur. Bu hikaye aslında Nikolas’ın Noel Baba’ya dönüşme hikayesidir.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Her yılın aralık ayında ortalığı saran Noel filmlerinde yeni bir sayfa açmanın getirdiği umuda, paylaşmanın güzelliğine ve huzurlu bir ailenin önemine dikkat çekilir hep. Bazı Noel filmleri arada hristiyan geleneklerine de değinir. Sonuçta 24 Aralık’ı 25’ine bağlayan gece kutlanan bir dini bayram da vardır ortada. Hristiyan dininin asıl bayramı o gündür.

“Nikolas” bayramla ya da yılbaşı gecesiyle ilgili olmasa da bir Noel filmi ama tıpkı “Klaus” gibi dinsel konulara değinmeden Noel Baba’nın çıkışını anlatan bir öykü kuruyor. Ana karakterimiz paylaşmanın, küçük hediyelerle bile insanlara umut vermenin güzelliğini keşfeden bir çocuk aslında.

Bu fantastik filmde Nikolas’ın babasının uçurumdan düştüğü sahne biraz üzücü olacaktır hassas çocuklar için. Halası, Nikolas’ın çok sevdiği ve annesinin ona verdiği bir sebzeyi bilerek yemekte kullanıp ona yediriyor. Bu sahne de biraz üzücü gelebilir. Aksiyon sahneleri temkinli ama bazı sahnelerde tehlikeli durumlar yaşanıyor. Finalde de film boyunca kötü görünen birçok karakter hatalarıyla yüzleşip düzeliyor.

Netflix Türkçe dublajla desteklediği filme doğru bir şekilde 7+ vermiş. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/korku ögeleri: **
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: *


Yorum Yap