ÖRÜMCEK-ADAM: EVE DÖNÜŞ YOK    12+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Eğlenceli, heyecanlı, sürprizlerle ve pozitif mesajlarla dolu bir süper kahraman filmi.

Örümcek-Adam karakteri süper kahraman külliyatı içinde ergen kitleyi en çok ilgilendiren, onların dünyasına en yakın olan kahraman oldu hep kuşkusuz. Bu yüzden Marvel Evreni, önceki Örümcek-Adam filmlerinden farklı olarak, bu gerçeğin daha çok altını çizecekleri, daha enerjik, diğer Marvel filmleriyle uyum içinde ilerleyen, yeni nesil bir Örümcek-Adam serisi oluşturmuşlardı.

Bu yeni nesil Peter Parker’ın kendine ait üçüncü macerası; şimdiye kadar çok alışık olmadığımız, farklı bir yaratıcılık içeriyor. Seyircinin bu filmden eksiksiz olarak keyif alması için önceki bütün Örümcek-Adam filmlerini izlemiş olması gerek.

Önceki film olan “Evden Uzakta”nın sonunda Peter Parker’ın gerçek kimliği bütün dünyada ifşa olmuştu. Genç adam, kız arkadaşı MJ ve en yakın arkadaşı Ned bu ifşa yüzünden artık normal hayatlarını yaşayamaz olurlar. Medyanın karalama kampanyası ve bazı yanlış anlaşılmalar yüzünden Örümcek Adam’ın sorumsuz bir süper kahraman olduğu düşünülmeye başlamıştır. Bu yüzden üç arkadaşın üniversite hayalleri de tehlikeye düşer. Bunun üzerine Peter Parker, zamanda değişiklik yapabileceği bazı büyülere erişebildiği için Doktor Strange’e başvurur. İşte tam da buradan itibaren işler çok karışır ve önceki bütün Örümcek-Adam filmlerindeki kötü karakterler Peter’ın ve dünyanın başına dert olurlar.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Genç kuşağa en yakın yaştaki süper kahraman olduğu için bu filmde de öncekiler gibi olumlu mesajlar daha çok ön plana çıkıyor hep. Peter’ın kız arkadaşı MJ siyahi bir genç kız, Ned ise Asyalı. Yani ırk ayrımcılığına asla prim verilmiyor üç filmdir. Ayrıca üç arkadaş da eğitimine önem veriyor. Özellikle de Peter bazı sahnelerde matematik ve fizik zekasını/ilgisini sergiliyor.

Film aynı zamanda kimsenin doğuştan kötü olamayacağını, kötülerin de iyileştirilebilmesinin doğru yaklaşımla belki de mümkün olabileceğini anlatıyor. Ayrıca sorumluluk sahibi olmak, arkadaşlık, sadakat, yoğun yas duygusuyla başa çıkabilmek ve dayanışma temalarında da çok iyi işlenmiş duygusal bir hikayesi var.

Önceki Örümcek-Adam filmlerinden gelen tanıdık karakterler, sempatik oyuncularla canlandırılan kahramanlar, espriler, romantik, hüzünlü ya da heyecanlı aksiyon sahneleriyle seyircilerini duygudan duyguya sürükleyen bir yapıya sahip.

Duygusal ve hassas çocukları etkileyebilecek bazı detayları var. Öncelikle sevilen ve iyi karakterlerden birinin ölümü gerçekleşiyor. Yapısı gereği şiddet sahneleri var; kan sıçrayışı görünmüyor ama karakterlerde yara izleri görülebiliyor. Bol bol patlama ve yıkım görüntüsü var. Finalde bir öpüşme sahnesi yaşanıyor.

Filmin süresinin 2,5 saat olduğunu da hatırlatalım. Filme birçok ülkede 12 ya da 13 sınıfı verilmiş. Türkiye en düşük yaş sınıfı veren ülkelerden biri. Yani 10 ve 13 yaş arasındaki çocuklar aileleriyle izleyebilirler. Bizim önerimiz ise 12+ * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: **
Şiddet/korku ögeleri: **
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: **


Yorum Yap

VICKY’NİN GİZEMLİ DOSTU   12 +

6.5 /10

Hayvan sevgisinin çocukları nasıl iyileştirdiğini anlatan küçük bir film. Devamı

Süre: 84 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Denis Imbert

Oyuncular: Vincent Elbaz, Shanna Keil, Marie Gillain, Eric Elmosnino, Tchéky Karyo

ÖRÜMCEK-ADAM: EVE DÖNÜŞ YOK   12 +

7.5 /10

Eğlenceli, heyecanlı, sürprizlerle ve pozitif mesajlarla dolu bir süper kahraman filmi. Devamı

Süre: 148 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Jon Watts

Oyuncular: Tom Holland, Zendaya, Benedict Cumberbatch, Jacob Batalon, Alfred Molina, Marisa Tomei

DAVID VE ELFLER   8 +

5.0 /10

Polonya yapımı Noel filmi, Amerikan benzerlerine göre hayli yavaş ve yetersiz. Devamı

Süre: 105 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Michal Rogalski

Oyuncular: Michal Rogalski, Jakub Zajac, Cezary Zak, Anna Smolowik, Michal Czernecki, Monika Krzywkowska

NIKOLAS   7 +

7.0 /10

Noel konusuna dini vurgular yapmayan, pozitif mesajlı seyirlik bir fantastik film. Devamı

Süre: 106 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Gil Kenan

Oyuncular: Maggie Smith, Henry Lawfull, Michiel Huisman, Jim Broadbent, Kristen Wiig