OYUNCAK HİKAYESİ 4    5+

8 /10
3 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Yine samimi, eğlenceli ve bolca maceralı bir "Oyuncak Hikayesi" filmi...

İlk “Oyuncak Hikayesi”nden beri 24 yıl geçti. Sinema tarihinin en iyi animasyon serilerinden biri olmasının en önemli nedeni, eşsiz yaratılmış karakterlerinin yanısıra derin bir çocuk sevgisiyle yapılıyor olmaları. Serinin yaratıcıları dört filmdir; eğlencesi, felsefesi ve samimiyeti çok yüksek olan, dünyanın her tarafındaki çocukları ve büyükleri yakalayabilecek  nitelikte hikayeler anlatıyorlar.

Üçüncü film animasyon sinemasının başyapıtlarından biriydi. Bütün güzel duygularımızı harekete geçiren eşsiz finalinde, oyuncak kahramanlarımız artık büyüyen Andy’nin evinden, küçük ve şirin bir kız çocuğu olan Bonnie’nin evine transfer olmuşlardı. “Oyuncak Hikayesi 4” de tam o günlerden başlıyor.

Woody ve arkadaşları yeni evlerine ve Bonnie’ye uyum sağlamaya çalışırlarken Woody, Bonnie’nin anaokulundaki ilk gün gerilimine yardımcı olmak için gizlice çantasına saklanır. O günün kazancı aralarına katılan yeni bir oyuncak olacaktır: Forky.

Forky aslında Bonnie’nin plastik çatal gibi kimi atık malzemelerden oluşturduğu ‘el yapımı’ bir oyuncaktır. Dolayısıyla kendisini hiç oyuncak gibi hissetmiyor ve bir atık olarak sürekli çöp kutusuna gitmeye çalışıyordur. Bonnie’nin duygusal olarak bağlandığı Forky’nin kaybolmasına engel olmak için bütün oyuncaklar seferber olur.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Üçüncü film aslında tam bir final filmiydi. Dördüncü filmin dezavantajı; finalin finalini yapıyor gibi görünmenin ya da yeni bir seri başlatmanın arasında kalmışlık yaşıyor olması. Ama bu, filmden alınan keyfe çok da yansımıyor. Yine çok duygusal, komik ve duyarlı bir film var karşımızda.

Bir defa Forky karakteriyle çocuklara etraflarındaki her türlü eşyayla bir oyuncak oluşturabilecekleri fikrini veriyor. Forky aynı zamanda kusursuz görünmeyen bir oyuncak olarak engelli ya da fiziksel farklılığı olan bireylere gönderme de yapıyor. Aynı zamanda Pixar için de küçük çaplı bir devrim sayılır. Her bir karakterine teknik anlamda delice bir detaycılıkla yaklaşan stüdyo böylece en ‘sade’ karakterine de imza atmış oluyor.

“Oyuncak Hikayesi” filmlerinin en temel meselesi vicdan sahibi olmanın erdemidir. Yine özellikle Woody üzerinden vicdan meselesini işleyen dördüncü film, öncekiler gibi çocukların duygusal dünyalarına çok saygılı ve onlara sevgiyle yaklaşan bir üslupla hazırlanmış. Hikayenin negatif karakterleri; Woody’nin ses kutusuna göz koyan eski bir oyuncak bebek Gabby ve ona hizmet eden kukla Benson’lar. Vantrologların kullandığı kukla bebeklerden olan Benson’lar bazı hassas çocukları birkaç sahnede anlık olarak ürkütebilirler. Bonnie’nin anaokulunun ilk gününde biraz yalnız kalması da anaokuluna başlayacak çocukları biraz endişelendirebilir. Ama her şey sonuçta tatlıya bağlanıyor. Hatta final yazılarını mümkünse sonuna kadar izleyin, aralara giren neşeli sahneleri de kaçırmayın.

Tıpkı öncekiler gibi özellikle 5+ çocuklar için son derece uygun, harika bir “Oyuncak Hikayesi” filmi sizi bekliyor.


Pozitif Mesajlar  ****
Flörtöz Durumlar  *
Şiddet / Korku öğeleri  **
Argo Kullanımı  -
Alkol – Sigara kullanımı  -
Oyuncak isteme potansiyeli ****


Yorum Yap

Beril Uymaz

27 Haziran 2019 Perşembe

Oyuncak Hikayesi filmlerini kızımla çok seviyoruz. Böyle serileşen filmler ikinci filmden sonra biraz bozulurlar normalde. Ama bu seri hiç bozmuyor, hatta giderek daha da dolu dolu hikayeler anlatıyor. Filmdeki vantrolog bebekler biraz korkutucu ama aynı zamanda komikler de. Çocukla Sinema'nın Forky konusunda söylediklerine de katılıyorum. Kızımla bunu konuştuk da. Biz çok sevdik, tavsiye ederiz...

İpek Serpil

28 Haziran 2019 Cuma

Oğlum 5 yaşında bütün oyuncak hikayesi filmlerini bir iki ay içinde izlettik. Bazı sahnelerinden korktuğu oldu. Ama genel olarak hepsini çok sevdi. Dördüncü filmde de Forky'e bayıldı ama evdeki çatallara biraz kafayı taktı.Pilastik çatal aldık benzer oyuncaklar yapabilmesi için ama bir yerine batacak ya da bir kaza olacak diye de korkmuyor değilim. :)Toy story filmlerinin çok başka bir kalitesi orası kesin...

elif s

22 Temmuz 2019 Pazartesi

Biz de cuma günü izledik. 6 ve 9 yaş çocuklarımla. Kuklalar ve taşbebek ayrıntısı hiç hoşuma gitmedi. Daha küçük çocuklar vardı ve ikinci yarıyı izlemediler. Ne gerek vardı anlayamadım. Yine çok hareketli, çok yorucuydu ; son dönem tüm Pixar yapımları gibi. Sizinki kadar olmasa da ben de bir yazı yazdım, kişisel sayfamda https://www.aydinlikyuz.comSayfanız harika, elinize sağlık

PLAYMOBİL FİLMİ   7 +

6.0 /10

Lego gibi Playmobil oyuncakları da sinemaya giriş yapıyor, eğlenceli ama film biraz kaotik. Devamı

Süre: 99 dk. Yapım Yılı: 2019

Yönetmen: Lino DiSalvo

Oyuncular: Anya Taylor-Joy, Gabriel Bateman (ses), Daniel Radcliffe (ses), Jim Gaffigan (ses), Adam Lambert

EVDE TEK BAŞINA 2   8 +

6.5 /10

Sevilen ilk filmden sonra, yine güzel mesajları olan ama bu kez şiddet dozu ve bazı yetişkin şakaların biraz arttığı bir devam filmi. Devamı

Süre: 120 dk. Yapım Yılı: 1992

Yönetmen: Chris Columbus

Oyuncular: Macaulay Culkin, Joe Pesci, Daniel Stern, Catherine O'Hara, John Heard

BABAM SÖZ VERDİ   7 +

6.5 /10

Eğlenceli, komik ve en sevilen yılbaşı filmlerinden biri, ama bazı sahnelerine dikkat etmeli. Devamı

Süre: 89 dk. Yapım Yılı: 1996

Yönetmen: Brian Levant

Oyuncular: Arnold Schwarzenegger, Sinbad, Phil Hartman , Rita Wilson, Jim Belushi

ŞAKRAK JANGLE’IN NOEL SERÜVENİ   7 +

7.0 /10

Çocuklar ve ailelerine renkli, bol danslı müzikal bir fantastik masal sunuyor. Devamı

Süre: 122 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: David E. Talbert

Oyuncular: Forest Whitaker, Keegan-Michael Key, Hugh Bonneville , Anika Noni Rose, Madalen Mills