PEPPA PIG    6+

8 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Okul öncesi çocuklar için hazırlanan eğitici çizgi dizinin bazı özellikleri tartışmalı.

“Peppa Pig” çizgi dizisi hem ilgiyle hem de tedirgince yaklaşılan ve tüm dünyada ilgi gören büyük bir marka aynı zamanda. Anne, baba ve iki çocuk domuzdan oluşan ailenin kız çocuğudur Peppa. Sürekli çikolatalı kek yemek isteyen erkek kardeşi George ile birlikte çevrelerindeki birçok şeyi keşfediyorlar, her çocuğun yaşadıkları birçok sorunu, oyunları, ilişkileri ve tecrübeleri onlar da deneyimliyorlar. Ortalama 5’er dakikalık bölümler eşliğinde yıllardır da devam etmekte.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Peppa Pig” 3+ erken dönem yaştaki çocuklar için yapılmış, göz ve beyin dostu, şiddet içermeyen, öğretici, eğitimci bir çizgi dizi olarak tasarlanmış. Ancak özellikle de ilk sezonundan sonra ebeveynlerin bazılarının şikayetleriyle dikkat çeken ve bazı uzmanların da araya girdiği bir tartışmanın da sahibi.

Gerçekten birçok bölümünde, özellikle de ilk sezonda son derece eğitici, yumuşak, tertemiz hikayeler anlatılıyor. Ancak sonraki sezonlarda küçük çocuklar özellikle Peppa’nın bazı huysuzluklarını da taklit etmeye başlıyorlar.

Bazı kız çocuklarının Peppa’yı taklit ederek patronluk tasladıkları ve zaman zaman da tavırlarının kabalık boyutuna vardıklarından bahseden ebeveynler var. Daha küçük çocukların Peppa gibi domuz homurdanma seslerini de taklit ettiği bildiriliyor. Peppa’nın, babasının göbeğiyle ya da şişmanlığıyla alay etmesi, babaya karşı takındığı bazı olumsuz tavırları (ona sık sık ‘şapşal baba’ demesi), erkek kardeşini diğer kız arkadaşlarıyla oynarken sürekli uzaklaştırması, bazı tavırlarıyla etrafındakilere patronluk taslaması bazı ebeveyn ve uzmanların eleştiri konusu...

Peppa’nın yaşı küçük ama lider bir kişiliği var, kendine güveni tam ve öğrenmeye meraklı bir karakter  ancak yine de onun yukarıda bahsettiğimiz özellikleri yüzünden çocuklar için iyi bir rol model olup olmadığından emin olunamıyor. Bazı çocuklar onun mini olumsuzluklarından pek etkilenmiyor görünseler de diğer yönde örnekler de bulunmakta. Ayrıca bazı uzmanlar da çok uzun sürelerle izlenmesinin küçük çocukların beyinlerine pek de iyi gelmeyeceği uyarısında bulunmuş.

Bizce bazı bölümleri oldukça tatlı, eğitici ve olumlu mesajlar içermekte. Hikayeler basit, kolay anlaşılır ve bazı hikayeler de gerçekten eğlenceli. Hatta ingilizce eğitimi için bile kullanılabilir. Ancak yukarıda bahsettiğimiz ebeveyn şikayetleri ve özellikle de Avrupa’da dizinin olumsuz etkileri üzerine yazılmış tonlarca da uzman görüşü ve makale var.

Netflix'in dışında Youtube'da da kendi resmi kanalından izlenebilmekte...

Aynı temalarda dolaşan iki okul öncesi dizisini de önerebiliriz: “Kaplan Daniel’ın Dünyası” ve “Puffin Rock” gibi dizilerin de varlığını hatırlatmış olalım bu vesileyle... * Burak Göral


Pozitif Mesajlar: ***
Flörtöz Durumlar: -
Şiddet/ Korku ögeleri: -
Argo Kullanımı: *
Alkol-Sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: ***


Yorum Yap

MARLEY VE BEN   10 +

7.0 /10

Bazı detayları fazla duygusal olan bir aile filmi. Devamı

Süre: 115 dk. Yapım Yılı: 2008

Yönetmen: David Frankel

Oyuncular: Owen Wilson, Jennifer Aniston, Eric Dane, Kathleen Turner, Alan Arkin, Haley Bennett

PATRON BEBEK 2: AİLE ŞİRKETİ   7 +

5.5 /10

İlk filmdeki gibi aile ve kardeşlik mesajları verirken yine bazı sivri manevralar yapılmış. Devamı

Süre: 107 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Tom McGrath

Oyuncular: Alec Baldwin (ses), James Marsden (ses), Amy Sedaris (ses), Ariana Greenblatt (ses), Jeff Goldblum (ses)

CAMGÖZ   7 +

6.5 /10

Hayli dinamik, hızlı ve daha çok eğlence odaklı bir çocuk dizisi. Devamı

Süre: 22 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Jacinth Tan

Oyuncular: Liam Mitchell (ses), Dee Bradley Baker (ses), Kari Wahlgren (ses), Aly Mawji (ses), Liz Burnette (ses)

LUKA   6 +

7.5 /10

İnsanın içini ısıtan bir özgüven kazanma ve arkadaşlık hikayesi. Devamı

Süre: 71 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Enrico Casarosa

Oyuncular: Jacob Tremblay (ses), Jack Dylan Grazer (ses), Emma Berman (ses), Maya Rudolph (ses)