PETER RABBIT: KAÇAK TAVŞAN    6+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

İlk filmden daha iyi ama yine de belli oranda şiddet sahneleri içeriyor.

İlk “Tavşan Peter” filmi akıcı ve hareketli ama kaba espriler konusunda dengeyi biraz kaçırmış bir çocuk filmiydi. İngiltere kırsalında büyük bir evde yaşayan bir adamın çevrede mahsullerini didikleyen tavşanlarla olan mücadelesi onun hayatını kaybetmesiyle sonuçlanıyordu! Onun öfkeli yeğeni Thomas evin yeni sahibi olunca mücadeleyi aynı sertlikle sürdürüyordu. Ancak komşu Bea’yı tanıyınca biraz yumuşuyor ve aralarında filizlenen aşk sonunda barışın yaşanmasına vesile oluyordu.

Her ne kadar ilk filmdeki gibi dengesiz bir aksiyon sahnesiyle açılıyor olsa da bu devam filminin öncekinden daha iyi olduğunu söyleyebiliriz.

Thomas ve Bea çifti bütün çiftlik ahalisinin ve özellikle de Tavşan Peter’ın şahitliğinde evlenirler. Bea’nın Peter ve kardeşlerinden ilham alarak oluşturduğu çocuk kitapları serisi çok ilgi görmüştür. Peter da artık eski yaramazlıklarını bırakmış, daha sakin ve uzlaşmacı bir kişiliğe bürünmüştür. Hatta bu konuda sık sık diğer arkadaşları arasında dalga konusu olur.  

Bea’nın çocuk kitapları daha büyük bir yayınevinden yüksek bir teklif alır. Çiftimiz tavşanlarla birlikte Londra’ya giderler. Burada Peter, çetesiyle birlikte hırsızlık yaparak geçinen başka bir tavşanla tanışınca yine yoldan çıkmaya başlar.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Peter Rabbit” filmleri yaratıcısı Beatrix Potter’ın orijinal kitaplardan hayli farklı bir şekilde yorumlanıyorlar. İzlemesi keyifli, aksiyonu ve komedisi yüksek, yıldız oyuncuların seslendirmesiyle de renk katılmış ama çizgi film şiddeti biraz abartılı. İlk filmde bu doz daha yüksekti diye biraz eleştiri almıştı film, bu yüzden ikinci filmin de ana teması aslında Peter’ın bu şiddeti biraz azaltma çabası olmuş. Ama bu sefer de finalde her şey düzgün bir yola çekilse de hırsızlık, yasadışı hareketler gırla gidiyor. Özellikle de başlangıçta Peter’ın hayal bile olsa Thomas’a saldırması, yumruklaması ve onu yaralaması çok yanlış bir başlangıç. Tavşanların şampanya içmesi de bir çocuk filmi için gerçekten gereksiz.

Sonuçta ilk filmden daha dikkatli ve eğlenceli bir film olsa da şiddet konusunda duyarlı ebeveynler yine de dikkat etsinler. Film ülkemizde 'genel izleyici' almış ancak içerdiği şiddetli espriler yüzünden bazı ülkelerde 6+ almışlığı var. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: **
Flörtöz durumlar: **
Şiddet/Korku ögesi: ***
Argo Kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: **
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

ROBIN ROBIN   6 +

7.5 /10

Çok emek harcanmış, çok tatlı ama küçük çocuklar için biraz karanlık bir kısa film. Devamı

Süre: 32 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Michael Please, Daniel Ojari

Oyuncular: Adeel Akhtar (ses), Gillian Anderson (ses), Bronte Carmichael (ses), Richard E. Grant (ses), Amira Macey-Michael (ses)

ENKANTO: SİHİRLİ DÜNYA   5 +

8.0 /10

Bir renk ve müzik cümbüşü, Disney’in en iyilerinden biri. Devamı

Süre: 99 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Jared Bush, Byron Howard

Oyuncular: Byron Howard (ses), María Cecilia Botero (ses), John Leguizamo (ses), Mauro Castillo (ses), Diane Guerrero (ses)

ADDAMS AİLESİ 2   9 +

3.5 /10

Tartışmalı ilk filme rağmen yine şiddetli ve inceliksiz bir devam filmi. Devamı

Süre: 93 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Greg Tiernan, Conrad Vernon

Oyuncular: Oscar Isaac (ses), Charlize Theron (ses), Chloë Grace Moretz (ses), Snoop Dogg (ses), Nick Kroll (ses)

KARMA'NIN DÜNYASI   6 +

8.0 /10

Rap şarkıcısı olmak isteyen şahane bir kız çocuğunun rengarenk hikayesi. Devamı

Süre: 13 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Ludacris

Oyuncular: Asia Bryant (ses), Camden Coley (ses), Ludacris (ses), Aria Capria (ses)