PRENSES KAGUYA MASALI    10+

9.5 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Prenses Kaguya’nın peşine takılıp insanlığımızı, hayatın anlamını arıyoruz hep birlikte.

“Prenses Kaguya Masalı”, Studio Ghibli’nin emektar animasyon yönetmeni Isao Takahata’nın tam sekiz yılını almış. “En iyi Animasyon” dalında Oscar’a da aday gösterilmiş olan bu animasyon başyapıtı, ünlü ve çok sevilen bir Japon masalından uyarlanmış.

Bambu kesip satarak geçinen yoksul bir ormancı, bir gün gözlerinin önünde çok çabuk filizlenen bir bambunun içinden çıkan küçücük bir prenses bulur. Oduncu bunun kendisine cennetin bir armağanı olduğunu düşünür ve onu heyecanla karısına götürür. Ancak ona gösterdiği anda bir küçücük bebeğe dönüşür minik prenses. Normal çocuklara göre daha hızlı büyüyen bir çocukları vardır artık. Birkaç yıl sonra Kaguya adı verilmiş bu güzel kız ülkenin en asillerinin dikkatini çeker, hepsi de ona talip olur. Oysa Kaguya için zenginlik de asalet de önemli değildir. O “yaşam”ın gerçek anlamını bulmaya gelmiştir aslında.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Prenses Kaguya Masalı” Studio Ghibli’nin en uzun filmi. Ghibli’nin Takahata ile birlikte ortağı olan büyük üstat Hayao Miyazaki’nin filmlerinden de uzun bir süresi var. Ancak filmin duygusu o kadar yüksek ki, animasyon sinemayla arası iyi olanlar bu süreyi hiç hissetmeyecektir. Çok büyük olayların olmamasına rağmen seyirciyi bir an bile bırakmayan bir zarafet taşıyor her karesinde film. Öyle görkemli, kalabalık çizimler de yok pek. Genellikle beyaz arka planda çok sade çizimlerle hareketlendirilen karakterleri izliyoruz. Her kare bir sanat eseri adeta. Ghibli’nin emektar müzikçisi Joe Hisaişi’nin müzikleri ise sanki notalarla yazılmış birer şiir gibi. 

Evet, kısık ateşte pişen bir film belki çocuklar için. Ama hikâyenin içine bir kere girdiler mi Kaguya’nın dünyasında dolaşmaktan keyif alacaklar. Bir meditasyon işlevi gören bir film, izleyenlerini hiç kuru kalabalık yapmadan bir bulutun üstüne koyup sakince gezdiriyor sanki. Bazı karakterlerin başına kötü olaylar geliyor ama rahatsız edici aşırı bir grafik şiddet yok filmde.

Güzeller güzeli Kaguya’nın peşine takılıp insanlığımızı, hayatın anlamını arıyoruz hep birlikte. Yaşam, özgürlük, cesaret, aşk gibi insanlığa en çok yakışan tüm kavramlar işleniyor bu emsalsiz filmde.

Netflix ve iTunes’dan izlenebilen “Prenses Kaguya Masalı” Türkiye’de vizyona çıktığında “Genel İzleyici” sınıfı almıştı. Netflix ne hikmetse 16+ vermiş. Filmin ritmi klasik çocuk animasyonlarından farklı elbette ama 10+ çocuklarla birlikte izlemeyi deneyebilirsiniz. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/korku ögeleri: *
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

LEGO STAR WARS SUMMER VACATION   7 +

6.5 /10

Star Wars evrenine tatilli, esprili ve mesajlı kısa bir Lego macerası daha. Devamı

Süre: 45 dk. Yapım Yılı: 2022

Yönetmen: Ken Cunningham

Oyuncular: Omar Benson Miller (ses), James Arnold Taylor (ses), Matt Sloan (ses), Shelby Young (ses) , Anthony Daniels (ses)

MASAL BİTTİ, BEN BÜYÜDÜM   8 +

7.0 /10

Komik, duygusal ve hayli de anlamlı, Polonya yapımı bir aile filmi. Devamı

Süre: 106 dk. Yapım Yılı: 2022

Yönetmen: Kristoffer Rus

Oyuncular: Maciej Karas, Amelia Fijalkowska, Dorota Kolak, Karolina Gruszka, Patryk Siemek

YENİ NESİL   8 +

6.0 /10

Popüler masallara kaldığımız yerden devam eden müzikal yapım. Devamı

Süre: 112 dk. Yapım Yılı: 2015

Yönetmen: Kenny Ortega

Oyuncular: Dove Cameron, Cameron Boyce, Booboo Stewart, Sofia Carson, Mitchell Hope

SAFTİRİK GREG’İN GÜNLÜĞÜ   7 +

6.0 /10

Ünlü çocuk kitapları serisinin ilk animasyon macerası biraz kaba saba espriler de barındırıyor. Devamı

Süre: 58 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Swinton O. Scott III

Oyuncular: Brady Noon (ses), Ethan William Childress (ses), Erica Cerra (ses), Hunter Dillon (ses), Christian Convery (ses)