PRENSES KAGUYA MASALI    10+

9.5 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Prenses Kaguya’nın peşine takılıp insanlığımızı, hayatın anlamını arıyoruz hep birlikte.

“Prenses Kaguya Masalı”, Studio Ghibli’nin emektar animasyon yönetmeni Isao Takahata’nın tam sekiz yılını almış. “En iyi Animasyon” dalında Oscar’a da aday gösterilmiş olan bu animasyon başyapıtı, ünlü ve çok sevilen bir Japon masalından uyarlanmış.

Bambu kesip satarak geçinen yoksul bir ormancı, bir gün gözlerinin önünde çok çabuk filizlenen bir bambunun içinden çıkan küçücük bir prenses bulur. Oduncu bunun kendisine cennetin bir armağanı olduğunu düşünür ve onu heyecanla karısına götürür. Ancak ona gösterdiği anda bir küçücük bebeğe dönüşür minik prenses. Normal çocuklara göre daha hızlı büyüyen bir çocukları vardır artık. Birkaç yıl sonra Kaguya adı verilmiş bu güzel kız ülkenin en asillerinin dikkatini çeker, hepsi de ona talip olur. Oysa Kaguya için zenginlik de asalet de önemli değildir. O “yaşam”ın gerçek anlamını bulmaya gelmiştir aslında.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Prenses Kaguya Masalı” Studio Ghibli’nin en uzun filmi. Ghibli’nin Takahata ile birlikte ortağı olan büyük üstat Hayao Miyazaki’nin filmlerinden de uzun bir süresi var. Ancak filmin duygusu o kadar yüksek ki, animasyon sinemayla arası iyi olanlar bu süreyi hiç hissetmeyecektir. Çok büyük olayların olmamasına rağmen seyirciyi bir an bile bırakmayan bir zarafet taşıyor her karesinde film. Öyle görkemli, kalabalık çizimler de yok pek. Genellikle beyaz arka planda çok sade çizimlerle hareketlendirilen karakterleri izliyoruz. Her kare bir sanat eseri adeta. Ghibli’nin emektar müzikçisi Joe Hisaişi’nin müzikleri ise sanki notalarla yazılmış birer şiir gibi. 

Evet, kısık ateşte pişen bir film belki çocuklar için. Ama hikâyenin içine bir kere girdiler mi Kaguya’nın dünyasında dolaşmaktan keyif alacaklar. Bir meditasyon işlevi gören bir film, izleyenlerini hiç kuru kalabalık yapmadan bir bulutun üstüne koyup sakince gezdiriyor sanki. Bazı karakterlerin başına kötü olaylar geliyor ama rahatsız edici aşırı bir grafik şiddet yok filmde.

Güzeller güzeli Kaguya’nın peşine takılıp insanlığımızı, hayatın anlamını arıyoruz hep birlikte. Yaşam, özgürlük, cesaret, aşk gibi insanlığa en çok yakışan tüm kavramlar işleniyor bu emsalsiz filmde.

Netflix ve iTunes’dan izlenebilen “Prenses Kaguya Masalı” Türkiye’de vizyona çıktığında “Genel İzleyici” sınıfı almıştı. Netflix ne hikmetse 16+ vermiş. Filmin ritmi klasik çocuk animasyonlarından farklı elbette ama 10+ çocuklarla birlikte izlemeyi deneyebilirsiniz. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/korku ögeleri: *
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

DORAEMON 2   7 +

7.0 /10

Zamanda ileri geri giden hikayesiyle oldukça hareketli bir devam filmi. Devamı

Süre: 96 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Ryuichi Yagi, Takashi Yamazaki

Oyuncular: Yumi Kakazu (ses), Wasabi Mizuta (ses), Megumi Ohara (ses), Kotono Mitsuishi (ses)

KIRIK KASET   11 +

7.5 /10

Özellikle 10 yaş üstü kız çocuklarının özgüvenine iyi gelecek tatlı bir duygusal komedi. Devamı

Süre: 93 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Valerie Weiss

Oyuncular: Gemma Brooke Allen, Julie Bowen, Audrey Hsieh, Olga Petsa, Nick Thune

ENKANTO: SİHİRLİ DÜNYA   5 +

8.0 /10

Bir renk ve müzik cümbüşü, Disney’in en iyilerinden biri. Devamı

Süre: 99 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Jared Bush, Byron Howard

Oyuncular: Byron Howard (ses), María Cecilia Botero (ses), John Leguizamo (ses), Mauro Castillo (ses), Diane Guerrero (ses)

ÇİZGİLİ PİJAMALI ÇOCUK   13 +

7.5 /10

Soykırımı bir çocuğun gözünden anlatan, finali itibarıyla da sarsıcı bir film. Devamı

Süre: 94 dk. Yapım Yılı: 2008

Yönetmen: Mark Herman

Oyuncular: Asa Butterfield, Vera Farmiga, David Thewlis, Jack Scanlon, Rupert Friend