PRENSES KAGUYA MASALI    10+

9.5 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Prenses Kaguya’nın peşine takılıp insanlığımızı, hayatın anlamını arıyoruz hep birlikte.

“Prenses Kaguya Masalı”, Studio Ghibli’nin emektar animasyon yönetmeni Isao Takahata’nın tam sekiz yılını almış. “En iyi Animasyon” dalında Oscar’a da aday gösterilmiş olan bu animasyon başyapıtı, ünlü ve çok sevilen bir Japon masalından uyarlanmış.

Bambu kesip satarak geçinen yoksul bir ormancı, bir gün gözlerinin önünde çok çabuk filizlenen bir bambunun içinden çıkan küçücük bir prenses bulur. Oduncu bunun kendisine cennetin bir armağanı olduğunu düşünür ve onu heyecanla karısına götürür. Ancak ona gösterdiği anda bir küçücük bebeğe dönüşür minik prenses. Normal çocuklara göre daha hızlı büyüyen bir çocukları vardır artık. Birkaç yıl sonra Kaguya adı verilmiş bu güzel kız ülkenin en asillerinin dikkatini çeker, hepsi de ona talip olur. Oysa Kaguya için zenginlik de asalet de önemli değildir. O “yaşam”ın gerçek anlamını bulmaya gelmiştir aslında.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Prenses Kaguya Masalı” Studio Ghibli’nin en uzun filmi. Ghibli’nin Takahata ile birlikte ortağı olan büyük üstat Hayao Miyazaki’nin filmlerinden de uzun bir süresi var. Ancak filmin duygusu o kadar yüksek ki, animasyon sinemayla arası iyi olanlar bu süreyi hiç hissetmeyecektir. Çok büyük olayların olmamasına rağmen seyirciyi bir an bile bırakmayan bir zarafet taşıyor her karesinde film. Öyle görkemli, kalabalık çizimler de yok pek. Genellikle beyaz arka planda çok sade çizimlerle hareketlendirilen karakterleri izliyoruz. Her kare bir sanat eseri adeta. Ghibli’nin emektar müzikçisi Joe Hisaişi’nin müzikleri ise sanki notalarla yazılmış birer şiir gibi. 

Evet, kısık ateşte pişen bir film belki çocuklar için. Ama hikâyenin içine bir kere girdiler mi Kaguya’nın dünyasında dolaşmaktan keyif alacaklar. Bir meditasyon işlevi gören bir film, izleyenlerini hiç kuru kalabalık yapmadan bir bulutun üstüne koyup sakince gezdiriyor sanki. Bazı karakterlerin başına kötü olaylar geliyor ama rahatsız edici aşırı bir grafik şiddet yok filmde.

Güzeller güzeli Kaguya’nın peşine takılıp insanlığımızı, hayatın anlamını arıyoruz hep birlikte. Yaşam, özgürlük, cesaret, aşk gibi insanlığa en çok yakışan tüm kavramlar işleniyor bu emsalsiz filmde.

Netflix ve iTunes’dan izlenebilen “Prenses Kaguya Masalı” Türkiye’de vizyona çıktığında “Genel İzleyici” sınıfı almıştı. Netflix ne hikmetse 16+ vermiş. Filmin ritmi klasik çocuk animasyonlarından farklı elbette ama 10+ çocuklarla birlikte izlemeyi deneyebilirsiniz. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/korku ögeleri: *
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

ANASTASIA: BİR ZAMANLAR   9 +

2.5 /10

Alternatif bir tarih yaratmaya soyunan ve her anlamda tel tel dökülen bir film. Devamı

Süre: 89 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Blake Harris

Oyuncular: Donna Murphy, Brandon Routh, Amiah Miller, Emily Carey, Jo Koy

İZ BIRAKMA   13 +

7.5 /10

Bir baba-kızın doğa içinde sürdürmeye çalıştıkları hayata odaklanan çok anlamlı bir film. Devamı

Süre: 109 dk. Yapım Yılı: 2018

Yönetmen: Debra Granik

Oyuncular: Thomasin McKenzie, Ben Foster, Jeffery Rifflard, Dana Millican

DAVID ATTENBOROUGH İLE YAŞAMIN RENKLERİ   7 +

7.5 /10

Hayvanların üzerindeki renkleri nasıl kullandıklarına dair harika bir mini belgesel serisi. Devamı

Süre: 50 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: David Attenborough, Joerg Wiedenmann

Oyuncular: David Attenborough

UZAKLAR   10 +

7.5 /10

Çok yaratıcı, diyalogsuz, heyecanlı ve farklı bir animasyon film. Devamı

Süre: 75 dk. Yapım Yılı: 2019

Yönetmen: Gints Zilbalodis

Oyuncular: -