RILAKKUMA VE KAORU    10+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

"Rilakkuma ve Kaoru", Japon kültüründen çıkma içine biraz "Bridget Jones" teması katılmış çağdaş bir "Winnie The Pooh" aslında. Genç bir kadın tarafından tasarlanan sempatik bir oyuncak ayı olan Rilakkuma 2003 yılından beri tanınıyor Japonya’da. Netflix tarafından ortalama 12’şer dakikalık bölümlerden oluşan stop-motion bir dizi olarak uyarlandı şimdi de.

Dizinin ana karakteri Kaoru adında, ofis işinde çalışan genç bir kadın. Kaoru, dairesini üç oyuncak hayvanla paylaşıyor. Rilakkuma tıpkı Winnie The Pooh gibi uykucu, tembel bir ayı. Aslında insanoğlunun rahatına düşkün tarafını simgeliyor. İkinci oyuncak hayvan Korilakkuma çocuksu, olgunlaşamamış yaramaz bir küçük ayı. Üçüncüsü ise çalışkan, fazlaca titiz bir ördek olan Kiiroitori... Christopher Robin karakteri yerine Kaoru’yu, Yüz Dönümlük Orman yerine de Kaoru’nun yaşadığı büyük bahçeli bir apartman dairesini düşünebilirsiniz.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Rilakkuma ve Kaoru” son derece yumuşak renklerle donatılmış, göz ve beyin dostu, sakin ve çok sevimli bir animasyon. Kaoru modern şehir insanlarının zaman zaman düştüğü yalnızlık duygusuyla başederek yaşamaya çalışan çok tatlı bir genç kadın. Aslında yanında yaşayan (ya da hayalinde canlandırdığı da denebilir) bu küçük dostlar ona direnme gücü vermekte ve hayatın küçük bazı değerlerini de her bölümde ona tek tek hatırlatmaktalar. Her bölümde Kaoru’nun gündelik hayatında yaşadığı bazı küçük sorunlardan sonra evinde ve dostlarıyla sakinleşmesi izleyicilerin de iyi hissetmesine neden oluyor.

Ne yazık ki türkçe dublajının yapılmadığı dizide insan karakterlerin diyaloglarını çocuklarınıza aktarmanız gerekiyor. Netflix’de 13 bölümden oluşan bu son derece estetik ve samimi stop motion diziyi ille de aksiyon aramayan, gerçek hayatla ilgili ve başka kültürleri de merak eden 10+ yaşındaki çocuklara önerebiliriz. Onlarla birlikte izlemek koşuluyla elbette.

DİKKAT: Hassas çocuklar için 5. bölümü atlamanızı tavsiye ederiz. Bu bölümde Kaoru ve arkadaşları korku filmi seyrediyorlar ve sonrasında da bir hayalet kızla tanışıyorlar. 


Pozitif Mesajlar  ***
Flörtöz Durumlar  *** 
Şiddet / Korku öğeleri ***
Argo Kullanımı  -
Alkol – Sigara kullanımı  *
Oyuncak isteme potansiyeli  -


Yorum Yap