ŞARKINI SÖYLE 2    6+

9 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

İlk filmdeki takıldığımız noktalara pansuman yapılmış, eğlenceli, renkli ve bol şarkılı bir devam filmi olmuş.

2016 yapımı ilk film ilgiyle izlenmişti ama bazı dengesizlikleri de vardı doğrusu. Bir kere hikayenin içinde ellerinde silahlarla dolaşan bir mafya ayı çetesi vardı. Genç oğluna şiddet uygulayan bir babanın da yanısıra bazı dans figürlerinde de ufak tefek seksist tavırlar bulunuyordu. Ama diğer yandan ünlü oyuncuların seslendirdiği popüler şarkılar, dayanışmanın faydalarına vurgu yapan rengarenk hikayesiyle de rahat izlenen bir yapımdı.  

Devam filmi bu dengesizlikleri biraz törpülemiş. İlk filmin sonunda sevimli hayvan karakterlerimiz bir araya gelmiş, yöneticileri koala Buster Moon’un liderliğinde kendi küçük sahnelerini kurmuşlar ve hayallerindeki müzikallerini tek tek sahneliyorlardır. Ancak bu lokal başarılarını daha yükseğe, ülkenin en ışıltılı büyük eğlence merkezi olan Redshore şehrinde hatta oranın en gözde gösteri merkezi Crystal Tower Tiyatrosu’nda da sürdürmek istiyorlardır. Ancak önce patron Bay Crystal’ın dikkatini çekmek zorundadırlar. Ekip bir şekilde onun karşısına çıktığında son derece parlak bir bilim-kurgu müzikali tasarladıklarını ve üstelik de önemli bir rolde karısını kaybettiğinden beri inzivaya çekilmiş eski bir rock yıldızı olan Clay Calloway’in de kadroda olduğunu söylerler. Bundan çok etkilenen Bay Crystal onlara hazırlık için gereken zamanı ve desteği verir. Ama kahramanlarımızın Calloway’i bulup yıllar sonra tekrar sahneye çıkması için onu ikna etmesi gerekmektedir.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


İlk filmde de ilgi çeken hayvan kahramanlarımız yine dans ve şarkı söyleme yeteneklerini sergiliyorlar. Hikayenin kötü karakteri Bay Crystal en başta komik bir karakter ama giderek tehlikeli bir hale bürünerek kahramanlarımızı tehdit ediyor. Hatta bir sahnede Moon’u öldürmeye çok yaklaşıyor. Ama ilk filmdeki gibi eli silahlı bir çete yok neyse ki. Çizgi film şiddeti var ama ilk filme göre daha az. Moon ve ekibi olmayan bir şeyi varmış gibi göstererek iyi bir amaç için olsa da en başta yalan söylüyorlar! Aslında hikayenin fitilini ateşleyen şey de böyle yanlış bir tavır malesef. Çekingen fil Meena, başroldeki kibirli erkek oyuncuyla anlaşamıyor ve emekçi bir fil olan Alfonso’dan hoşlanıyor ve çekingen bir kurlaşma yaşıyorlar.  

Müzikle arası iyi olan çocuklar Billie Eilish’ten The Weeknd’e, U2’dan Elton John’a kadar pek çok tanıdık isimlerin şarkılarını duyabilirler. (Aslında orijinal versiyonun finalinde Calloway’i seslendiren Bono ile Scarlett Johansson’un ‘düet’i gerçekten harika)

“Şarkını Söyle 2” tabi ki dayanışma, ekip çalışması, kibirli olmak/mütevazı olmak, kendini doğru tanımak gibi temalarda pozitif mesajlar veriyor. Film ülkemizde ‘genel izleyici’ sınıfı almış; oysa Danimarka, Finlandiya, Norveç, İsveç ve Hollanda gibi Avrupa ülkelerinde 6-7 yaş sınıfı almışlığı var. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/korku ögeleri: ***
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap