SİNDİRELLA    7+

9 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

“Külkedisi” ya da “Cinderella” halk masalı klasik üvey anne terörüne maruz kalan genç bir kızın yakışıklı prense kavuşup kendisini kurtarmasını anlatır aslında... Avrupa’dan çıktığı tahmin edilir ama tam kaynağı bilinmemektedir. Çeşitli masal kaynaklarında farklı versiyonları da vardır. Grimm Kardeşlerin versiyonu baz alınarak senaryolaştırılan bu uyarlama masala çokça aşina olanlara bile kendisini ilgiyle izletebilen bazı özelliklere sahip.

Annesi ve babasını sırayla kaybeden Ella, hep, annesinin ölüm döşeğinde kendisine söylediği iyi kalpli olarak ve cesaretle yaşama öğüdünü kulağına küpe etmiş iyi huylu bir genç kızdır. Üvey annesi ve onun son derece geçimsiz ve yeteneksiz iki kızıyla giderek mahkumiyete dönüşen hayatı bir perinin müdahelesiyle yavaş yavaş bir rüyaya dönüşmeye başlar.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Bu çok popüler masalda bir iki handikap vardır aslında. Birincisi Ella’nın etkisizliği, ikincisi de bir süre sonra etkisini kaybeden kötü figür (üvey anne). Tabi bir de bir masal içinde olsa da bir anda çıkıveren ve olayların seyrini değiştiren bir perinin varlığı... Disney’in bu yeni filminde Chris Weitz’in iyi yazılmış senaryosu peri konusuna pek dokunmamış olsa da diğer iki handikapı aşabilmiş. Ella’nın annesinin öğüdü sayesinde iyi kalpli ama sinik olmayan, gerektiğinde hakkını arayan karakteri daha iyi oturmuş. Üvey annenin kötülüğü ise ayakları daha yere basan bir hale getirilmiş ve Ella’nın ayakkabısını unuttuğu o partiden sonraki zamana da güzelce yayılabilmiş. Üvey anne rolünde ‘büyüleyici’ Cate Blanchett’in kendisinden beklenen performansı verdiğini söylemek mümkün. Ella rolünde izlediğimiz Lily James de olağanüstü bir güzellik değil belki ama son derece taze ve samimi bir duruşu var. Ama filmin en büyük başarısı olağanüstü set tasarımları. Özellikle de balo sahnelerinin görkemi inanılmaz.

Bu masal filmlerinin başarısı mesajnı güçlü verip vermediği ve çocukların ebeveynleriyle birlikte filmi eğlenerek izleyip izlemedikleridir. Bu iki konuda da sorunu yok filmin. Hatta içinde çok keyifli espriler de barındırıyor. Ayrıca nezaketin önemi ve iyi kalpli olmakla ilgili mesajlarını da didaktik olmadan sunabiliyor. Elbette Ella’nın iyi insanlardan oluşan ailesini kaybetmesi, üvey annenin zalimliği gibi temalar hassas çocuklara dokunabilir. Film ülkemizde genel izleyici sınıfında vizyona girmişti. Ama biz yine de içerdiği bazı detaylar için hassas küçükleri düşünerek 7+ tavsiyesinde bulunduk..  


Pozitif Mesajlar  ***
Flörtöz Durumlar *
Şiddet / Korku öğeleri **
Argo Kullanımı  *
Alkol – Sigara kullanımı  *
Oyuncak isteme potansiyeli  -


Yorum Yap

ONCE UPON A CRIME   10 +

6.5 /10

Külkedisi masalının farklı bir versiyonu daha. Devamı

Süre: 107 dk. Yapım Yılı: 2023

Yönetmen: Yûichi Fukuda

Oyuncular: Kanna Hashimoto, Yûko Araki, Takanori Iwata, Natsuna, Yumi Wakatsuki

KÜÇÜK DENİZ KIZI (2023)   7 +

7.0 /10

Disney klasiğinin gerçek oyuncularla yapılan uyarlaması ayrımcılık karşıtı mesajıyla ve güzel müzikleriyle ilgi çekiyor. Devamı

Süre: 135 dk. Yapım Yılı: 2023

Yönetmen: Rob Marshall

Oyuncular: Halle Bailey, Jonah Hauer-King, Javier Bardem, Melissa McCarthy, Daveed Diggs (ses)

PRENSES VE KURBAĞA   7 +

7.0 /10

Renkli ve bol şarkılı bir Disney animasyon klasiği. Devamı

Süre: 97 dk. Yapım Yılı: 2009

Yönetmen: Ron Clements , John Musker

Oyuncular: Anika Noni Rose (ses), Keith David (Ses), Oprah Winfrey (ses), Bruno Campos (ses)

SÜPER MARIO KARDEŞLER FİLMİ   7 +

7.5 /10

Ünlü platform oyununun eğlenceli ve bol pozitif mesajlı uyarlaması. Devamı

Süre: 92 dk. Yapım Yılı: 2023

Yönetmen: Aaron Horvath, Michael Jelenic

Oyuncular: Chris Pratt (ses), Charlie Day (ses), Anya Taylor-Joy (ses), Jack Black (ses), Keegan-Michael Key (ses)