SOUL    8+

8 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Felsefesi olan, müzikle ve duyguyla yoğrulmuş bir Pixar filmi...

Hep profesyonel bir caz müzisyeni olmak isteyen fakat hayatı ilerledikçe bu hayalinden uzaklaştığını hisseden müzik öğretmeni Joe Gardner ünlü caz müzisyeni Dorothea Williams’ın grubunda çalma fırsatı bulduğu gün, geçirdiği talihsiz bir kaza yüzünden ruhlar diyarında bulur kendisini. Öteki tarafta diğer ruhlarla birlikte tasnif edilmek üzeredir. Ama Joe hayatının en büyük fırsatını yakaladığı gün hayatının sona ermesine asla izin vermemeye kararlıdır. Orada tanıştığı küçük Ruh 22’nin yardımıyla dünyaya yeniden dönüp hayalinin peşinden koşmaya devam eder.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Soul” varoluşçu bir film aslında ve bu anlamda çocukları hayattaki amaçları konusunda düşünmelerini sağlamak için de felsefi bir pencere açıyor. Hayatı değerli kılan şeylerin neler olduğunu keşfetmek, ideallerine ulaşmak için çaba gösterme kararlılığı, yaşamın her anının tadını çıkarmayı bilmek gibi temalar Joe ve Ruh 22’nin dostlukla yürüttükleri yolculuğu tamamlıyor. Aile bağlarına, insan ilişkilerinin samimiyetine, arkadaşların ve sevdiğin insanlarla olmanın güzelliğine de vurgu yapıyor.

“Ben neyim?”, “İnsan ruhu nedir?”, “Hayatın amacı ne olabilir?”, “Yaşamımın anlamı nedir?” gibi ciddi bazı sorular, özellikle bol kaçma kovalamacalı maceralar seven  bazı küçük çocukları henüz ilgilendirmiyor olabilir. Diğer yandan Joe’nun açık bir rögar kapağı yüzünden ruhlar diyarında sıkışması, ‘ölüm’, ‘beden ve ruh’ meselelerini de konuşmaya açıyor. Joe’nun öteki tarafta ölüp ölmediği meselesi birkaç sahnede merak unsuru olarak kullanılıyor.

“Soul” tam bir New York ve Caz filmi diğer yandan. Harika müzikler, rengarenk ve çok detaylı resmedilmiş bir şehir hikayeye eşlik ediyor. Pixar’ın teknik anlamda minicik bir kusurunu bile bulmak mümkün değil. Aynı zamanda ilk kez bir Pixar filminin ana kahramanı siyah ırktan birisi.

Bazı ülkelerde genel izleyici alsa da bazı ülkelerde de ebeveyn rehberliğine bırakılmış. Bizce de 7-8 yaş üstü çocuklarla ailece izlenebilir.

Filme Türkçe dublajlı olarak Google Play’den ulaşmanız mümkün. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/Korku ögesi: *
Argo Kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap