SÖZCÜKLERİN GÜCÜ    10+

9 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

“Sözcüklerin Gücü” Türkiye’de hiç vizyona girmedi ama tüm dünyada kendi kulvarında sevilen bir filmdir. 

11 yaşındaki sıradan bir kız çocuğu olan Akeelah’ın babası o altı yaşındayken ölmüş, o zamandan beri annesiyle itiş-kakış bir hayat yaşıyor. Okuldaki arkadaşları arasında da bir varoluş savaşı veren Akeelah’ın tek kusuru biraz ağzıbozuk olması. Ama aslında derslerinde çok fazla kullanamadığı bir zekaya sahip. Okul müdürü onu bir heceleme (kodlama) yarışmasına katılmaya zorlar. Akeelah kelimelere olan merakını ve yeteneğini kendisi de böyle keşfeder. Ondaki yeteneği hisseden bir ingilizce profesörü ona yardımcı olmaya karar verir. Böylece Akeelah ulusal heceleme yarışması için hazırlanmaya başlar. En büyük rakibi Dylan adında bir şampiyondur.    


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Amerikan ortaöğretim okullarında büyük ilgiyle takip edilen ‘heceleme’ yarışmaları zaman zaman böyle kimi sosyal ilişkileri sorunlu çocukların hikayelerinde çok kullanılır. Akeelah’ın bu yarışmaya hazırlanırken annesiyle olan ilişkisini düzeltmesi, kendine güvenini yeniden kazanması ve kendisine bir amaç edinmesi samimi bir sinema diliyle anlatılıyor. İçinde öyle aksiyon unsurları barındırmıyor ama özellikle kelimelerle arası iyi olan ya da meraklı çocukların çok keyif alacağı bir yapım “Sözcüklerin Gücü”.

10+ yaşlarındaki çocuklar için ilham verici ve samimi bir ‘kendini iyi hisset’ filmi. Bizde DVD’si çıkmıştı hâlâ da bulunabiliyor. Dijital platformlarda ve online izlemelerde de yakalayabilirsiniz.


Pozitif Mesajlar  ****
Flörtöz Durumlar  
Şiddet öğeleri -
Argo Kullanımı  * 
Alkol – Sigara kullanımı  
(Köpek) isteme potansiyeli  ***  


Yorum Yap

VIVO   7 +

7.5 /10

Rengarenk, pozitif mesajlarla dolu şenlikli bir müzikal. Devamı

Süre: 96 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Kirk DeMicco, Brandon Jeffords

Oyuncular: Lin-Manuel Miranda (ses), Ynairaly Simo (ses), Zoe Saldana (ses), Juan de Marcos González (ses), Gloria Estefan (ses)

NAOMI OSAKA   13 +

6.5 /10

Dünyanın en iyi kadın tenis oyuncularından biri sayılan Naomi Osaka’nın kariyerine ve hayatına odaklanan belgesel dizi. Devamı

Süre: 113 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Garrett Bradley

Oyuncular: Naomi Osaka, Serena Williams

CRUELLA   12 +

6.5 /10

Böylece Disney de negatif bir karakterinin doğuş hikayesini anlattığı biraz ‘karanlık’ bir filme imza atmış oldu. Devamı

Süre: 134 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Craig Gillespie

Oyuncular: Emma Stone, Emma Thompson, Joel Fry, Danny Strong, Emily Beecham

UMUDA KOŞAN KIZLAR   10 +

7.0 /10

Atletizmle uğraşan üç kız kardeşin gerçek hikayesini anlatan bir belgesel. Devamı

Süre: 96 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Tone Grøttjord-Glenne, Corinne van der Borch

Oyuncular: Rainn Sheppard, Tai Sheppard, Brooke Sheppard