TARZAN (2013)    8+

10 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Klasik hikaye yeni teknolojiyle animasyona uyarlanmış ama biraz şiddet var.

Defalarca kez sinemaya ve televizyona uyarlanan, yazar Edgar Rice Burroughs'un sevilen eseri Tarzan bu kez Almanya yapımı bir animasyonda günümüze uyarlanarak anlatılmış.

Afrika ormanlarında John Greystoke ve eşi gizemli bir göktaşı alanını incelerlerken helikopter kazasında hayatlarını kaybederler. Aynı helikopterdeki çocukları J.J. hayatta kalır. Eşini ve çocuğunu kaybetmiş Kala dişi goril ve diğer goriller çocuğu yetiştirirler. Tarzan büyürken ormanın sert kurallarını öğrenir. On yaşlarındayken başka bir insanla ilk defa karşılaşır; cesur ve güzel genç Jane Porter. Tarzan onu hiç unutamaz.

10 yıl sonra Jane, Afrika’da meteorun düştüğü alana gitmek isteyen açgözlü bir işadamı olan William Clayton ve ekibiyle birlikte Afrika’ya geri döner. Tarzan Jane’i uzaktan takip etmeye başlar. Clayton’ın gerçek amacı ortaya çıkınca Tarzan ormanda edindiği tüm içgüdüleri ve yeteneğini yine ormanı ve sevdiği kadını korumak için kullanmak zorundadır.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Filmin ilk 15 dakikasında trajik olaylar yaşanıyor. Bir helikopter kazasında JJ’in anne-babasını kaybedişini, dişi goril Kala’nın da eşini ve bebeğini kaybedişini izliyoruz. Grafik olarak hiçbir detay gösterilmese de üzücü olaylar bunlar. Sonrasında özellikle de Tarzan ve Jane’in yetişkinlik zamanlarında bazı sert olaylar ve şiddet sahneleri yaşanıyor. Ayrıca Jane’i yakalamaya çalışan dev bir yılanın göründüğü sahne (58. dakika) bazı hassas çocuklara biraz korkutucu gelebilir. Ayrıca elbette orijinal hikayede olduğu gibi Tarzan ve Jane’in de aşkına şahitlik ediyoruz. Bir sahnede öpüşecek gibi oluyorlar ama yarım kalıyor ve birbirlerine sarılıyorlar. 

Tarzan’ın hikayesi medeniyet dediğimiz şeyin insanoğlunun doğaya verdiği zararı ve vahşiliğe olan eğilimini iyileştirmediğini anlatır. Tarzan çağdaş insanlar için ormanda vahşilerle büyümüştür ama medeni insanlara göre çok daha çevreci, doğayla iç içe, merhametli, adil, vicdanlı ve güçlüdür. Medeni dünyanın pozitif karakterleri ise bu hikayede hep Jane gibi iyi bilim insanlarıdır.   

Film Türkiye’de 7A sınıfıyla vizyona çıkmış. Bizce 8+ çocuklarla ailece izlenebilir. Türkçe dublajlı olarak YouTube’da Fanatik Film Şirketinin kanalından izlemek mümkün. Arama çubuğuna Tarzan çizgi film yazdığınızda bulabilirsiniz. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: **
Şiddet/korku ögeleri: **
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

ÇİYKİNLEY   6 +

3.5 /10

Kaba esprilerle dolu bir animasyon maalesef. Devamı

Süre: 85 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Toby Genkel, Jens Møller

Oyuncular: Ben Young (ses), Lily Held (ses), Susan Tackenberg (ses), Tony Clark (ses), Tracey Grey (ses)

KRAL ŞAKİR: GERİ DÖNÜŞÜM   5 +

6.0 /10

Öncekilere göre daha zararsız bir Kral Şakir filmi. Devamı

Süre: 91 dk. Yapım Yılı: 2022

Yönetmen: Haluk Can Dizdaroglu

Oyuncular: Mustafa Ural (ses), Levent Ünsal (ses), Atilla Şendil (ses), Sema Kahriman (ses), Didem Atlıhan (ses)

VOL-İ   5 +

8.5 /10

Pixar’ın klasik filmi bol pozitif mesajlı, eğlenceli ve parlak fikirlerle dolu. Devamı

Süre: 98 dk. Yapım Yılı: 2008

Yönetmen: Andrew Stanton

Oyuncular: Ben Burtt (ses), Elissa Knight (ses), Jeff Garlin (ses), Fred Willard (ses), Sigourney Weaver (ses)

YAKARI   4 +

7.5 /10

Eskilerden bir çocuk kahramanın pozitif mesajlarla dolu film uyarlaması. Devamı

Süre: 82 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Xavier Giacometti, Toby Genkel

Oyuncular: Mia Diekow (ses), Diana Amft (ses), Patrick Bach (ses), Carla Becker (ses), Oliver Boettcher (ses)