TOGO    10+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Gerçek bir hikayeden uyarlanan film, duygusal ve sürükleyici bir hikaye anlatıyor.

1925 yılında Alaska'da sert iklim koşulları altındaki bir kasaba olan Nome'da difteri salgını başlamıştır. Kasabanın neredeyse bütün çocukları bu salgından dolayı hastadır. Tek çare çok uzak bir bölgede bir yerde bulunan serumlardır. Kasabanın ileri gelenleri, çok sevdiği karısıyla birlikte sakin bir hayatı olan, köpek ve kurt eğitmeni Leonhard Seppala'dan serumu getirmesi için yardım ister. Seppala, yaşlı bir Sibirya kurdu olan ve yıllardır yanlarında çocukları gibi yaşattıkları Togo'yu son bir kez diğer kızak köpeklerine liderlik etmesi için yanına alır ve zorlu yolculuk başlar. Seppala ve Togo’nun liderlik ettiği diğer köpekler çocuklara ilaç getirebilmek için korkunç bir fırtınaya karşı, -50 dereceye varan soğukta ve çok zor doğa koşullarında büyük bir mücadeleye girişirler.

Film, Seppala ve Togo’nun bu zorlu yolculuk sırasında yaşadıkları heyecanlı olayları sunarken Togo’nun ilk kez karı kocanın yanına geldiği günleri de geri dönüşlerle anlatıyor. Biraz cılız olduğu için onu yetiştirmeyi pek düşünmeyen Seppela bu sevimli yavruyu zaptetmekte zorlanınca elden çıkarmaya çalışır. Ama yavru kurt o kadar sevimli ve yerinde duramayan bir köpektir ki, o zamana kadar köpeklerle duygusal bir bağ kurmadan onları yetiştirmeyi ilke edinmiş Seppala’yı bile inadıyla ve sempatisiyle yumuşatır. Zekasıyla liderlik için doğduğunu ona kanıtlar.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Togo” insanoğlunun köpeklerle kurduğu samimi dostluğu anlatan filmlerden biri. Hem  “Vahşetin Çağrısı”nı hem de “Hachi: Bir Köpeğin Hikayesi”ni hatırlatıyor biraz. Bu gerçek hikayede Togo’nun fedakar çabası sayesinde birçok çocuk ölümden kurtulmuş.

Film izleyenlere mücadeleden asla vazgeçmemeyi, başkalarının iyiliği için riske girmek, sevgi ilişkilerinde sadakatin değeri, gerçek liderlik gibi kavramları hatırlatıyor. Seppela ve karısının farklı düşünseler bile sorunları nasıl da tartışmadan çözümledikleri de başka bir yan tema. Nezaket ve sevgiyle üstesinden gelinmeyecek hiçbir sorun yok. Togo’nun sadakati, iyi huylu halleri ve çifte duyduğu koşulsuz sevgi insanın içini ısıtan cinsten. Ayrıca bilgisayar teknolojisiyle desteklenen bazı sahnelerde efektler oldukça başarılı ve kendilerini hiç belli etmemekteler..

Yolculuk sırasında yaşanan heyecanlı sahneler küçük hassas çocukları biraz endişelendirebilir. Difteri hastası çocukların kısa görüntüleri ve yolculuk sırasında yaralanan Togo’nun finaldeki hüzünlü vedası da bazı çocukları biraz üzebilir. * Burak Göral  


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: **
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Köpek isteme potansiyeli: ***


Yorum Yap

MARLEY VE BEN   10 +

7.0 /10

Bazı detayları fazla duygusal olan bir aile filmi. Devamı

Süre: 115 dk. Yapım Yılı: 2008

Yönetmen: David Frankel

Oyuncular: Owen Wilson, Jennifer Aniston, Eric Dane, Kathleen Turner, Alan Arkin, Haley Bennett

PAW PATROL FİLMİ   4 +

7.5 /10

Dizisinden daha iyi, dramatik olarak da daha güçlü, bol pozitif mesajlı bir aksiyon animasyonu. Devamı

Süre: 86 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Cal Brunker

Oyuncular: Tyler Perry (ses), Iain Armitage (ses), Will Brisbin (ses), Jimmy Kimmel (ses)

CRUELLA   12 +

6.5 /10

Böylece Disney de negatif bir karakterinin doğuş hikayesini anlattığı biraz ‘karanlık’ bir filme imza atmış oldu. Devamı

Süre: 134 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Craig Gillespie

Oyuncular: Emma Stone, Emma Thompson, Joel Fry, Danny Strong, Emily Beecham

SCOOBY-DOO   9 +

5.5 /10

Komik bir çocuk filmiyle, korku-komedi türleri arasında dolaşan dengesiz bir uyarlama. Devamı

Süre: 89 dk. Yapım Yılı: 2002

Yönetmen: Raja Gosnell

Oyuncular: Matthew Lillard, Freddie Prinze Jr., Sarah Michelle Gellar , Linda Cardellini, Rowan Atkinson