YAKIŞIKLI PRENS    8+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Klasik prensesli masallardan tersyüz eden bir romantik komedi olarak tasarlanmış.

Masallar evreninin en bilinen prensesleri Uyuyan Güzel, Pamuk Prenses ve Külkedisi’nin birbirlerinden habersiz aynı prense aşık olması parlak bir fikir elbette. Ancak bu gerçek aşk değildir. Prensin kral babası zamanında bir kadının kalbini kırmış ve onun cadılaşmasına yol açmıştır. O cadı Kral’dan intikam almak için oğluna daha bebebekken bir kara büyü yapmıştır.

Bu büyüye göre yakışıklı prensin gözlerine baktığı her kadın ona aşık olacaktır. Ancak 21 yaşına geldiğinde ona aşık olan bütün kadınlar yeryüzünden silinecektir. Yıllar içinde prens bu büyüden memnun gibidir. Ve en popüler üç prensesle de aynı anda nişanlıdır! Ancak 21. yaşgünü yaklaşmıştır büyüyü bozması için gerçek aşkı bulmak zorundadır. Bunun için tehlikeli bir yolculuğa çıkar ve ona eşlik edecek kişi ise erkek kılığına girmiş genç bir kadın olan Lenore’dir. Lenore ilginç bir şekilde büyünün etkisi altına girmeyen ve profesyonel hırsızlık yaparak geçinen, kanun tarafından aranan bir genç kadındır.  


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Yakışıklı Prens” bildiğimiz anlamda bir çocuk animasyonu değil aslında. Hikayesi evlenmek, gerçek aşk ve flört üzerine kurulu. Bu yüzden bazı romantik sahneler ve dudaklara kondurulan bolca buseler görülüyor. En büyük pozitif mesajı Lenore karakteriyle yaratılan güçlü kadın rol model üzerinden veriliyor. Erkeğin korumasına muhtaç olmayan bir kadın karakter Lenore. Hatta prensi sık sık koruyor ve kurtarıyor. Ayrıca ‘gerçek aşk’ın zenginlikten çok daha değerli olduğu da finalde vurgulanıyor.

Filmde Şrek evrenini andıran bir masal evreni dekor olarak kullanılıyor. Böyle olunca da cadılar, periler, canavarlar devreye giriyor. İdam meselesi de (giyotin) var filmde. Espri amaçlı olarak bolca çizgi film şiddeti de görülmekte. ‘Tek Gözlü Kahin’ Lenore’yi pişirip yemeyi düşünüyor mesela..

Orijinalinde bütün prensesleri ünlü şarkıcıların seslendirdiği film ülkemiz sinemalarında “genel izleyici” sınıfı almıştı. Ama küçük ve hassas çocuklar bazı detaylardan ürkebilirler. Ayrıca bu kadın-erkek meselelerini biraz daha iyi algılayabilecekleri bir yaşta izleseler daha doğru olur.

“Yakışıklı Prens” Puhu TV’de ücretsiz ve Türkçe dublajlı olarak izlenebiliyor. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: ***
Şiddet/Korku ögesi: ***
Argo Kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

YAKIŞIKLI PRENS   8 +

5.0 /10

Klasik prensesli masallardan tersyüz eden bir romantik komedi olarak tasarlanmış. Devamı

Süre: 85 dk. Yapım Yılı: 2018

Yönetmen: Ross Venokur

Oyuncular: Demi Lovato (ses), Wilmer Valderrama (ses), Sia (ses), Avril Lavigne (ses), Ashley Tisdale (ses), G.E.M. (ses)

PRENSES KAGUYA MASALI   10 +

8.4 /10

Prenses Kaguya’nın peşine takılıp insanlığımızı, hayatın anlamını arıyoruz hep birlikte. Devamı

Süre: 137 dk. Yapım Yılı: 2013

Yönetmen: Isao Takahata

Oyuncular: Aki Asakura (ses), Takeo Chii (ses), Nobuko Miyamoto (ses), Atsuko Takahata (ses)

SHE-RA VE GÜÇ PRENSESLERİ   11 +

7.0 /10

Eski She-Ra’dan oldukça farklı, seyir keyfi yüksek ama cinsiyet konusunda karışık mesajlar içermekte. Devamı

Süre: 30 dk. Yapım Yılı: 2018

Yönetmen: Noelle Stevenson

Oyuncular: Aimee Carrero (ses), Karen Fukuhara (ses), AJ Michalka (ses), Marcus Scribner (ses), Lauren Ash (ses)

ALADDIN (1992)   7 +

7.0 /10

Bir ortadoğu masalı olan “Aladdin ve Sihirli Lambası” 1992’de bir Disney animasyonu olarak çıkmıştı karşımıza. Devamı

Süre: 90 dk. Yapım Yılı: 1992

Yönetmen: Ron Clements, John Musker

Oyuncular: Scott Weinger (ses), Robin Williams (ses), Linda Larkin (ses), Jonathan Freeman (ses), Frank Welker (ses), Gilbert Gottfried (ses)