BEBE    6+

10 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Ailenin bütün fertlerine hitap edebilecek keyifli ve pozitif bir çocuk filmi klasiği.

Hikaye yeşillikler içindeki Avustralya taşrasında bir çiftlikte geçer. Çiftliğin sahibi Arthur Hoggett karısıyla gittiği panayırda dolanırken küçük bir tezgahta sergilenen sevimli bir domuz yavrusu görür. Bu sevimli yavru, tezgâh sahiplerinin küçük bir para karşılığı oynattığı bir yarışmanın ödülüdür. Yavrunun ağırlığını tamı tamına tahmin eden onu kazanacaktır. Arthur en yakın tahmini yaparak kazandığı Bebe’yi ertesi gün çiftliğine getirir.

Bebe çok meraklı ve dışadönük bir hayvandır. Kısa sürede kendisini belli eder zaten çiftlikte. Çapından beklenmeyen bir kahramanlıkla çiftçinin koyunlarını son anda kaçırılmaktan kurtarınca ve koyunlarla iyi geçindiği de anlaşılınca çiftçi onu çoban köpeği gibi yetiştirmeye karar verir. Çiftlikte kesilmekten kurtulmak için horoz gibi olmaya çalışan bir ördek varken şimdi de köpek gibi davranmaya başlayan küçük bir domuz yavrusu vardır artık! Hatta çiftçi onu diğer çoban köpekleriyle yarışması için bile hazırlamaya başlar.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Bebe” her şeyden önce kişinin kendi geleceğine yön verebilme becerisini ve gücünü göstermesiyle ilgili çok sevimli bir film. Aynı zamanda bazen önyargıların nasıl da yanıltıcı olabildiği temasını da işliyor. Hayvanların insanlarla değil, birbirleriyle konuşabiliyor olmaları ve bunun teknik olarak ustaca başarılmış olması da eğlenceyi katlıyor. Bebe’nin olanca ufaklığına rağmen boyundan büyük gibi görünen hedeflere yol alması ve bir “yemek” olma yazgısına karşı dünyada kendisine yer açabilmesinin hikâyesi bu. Dedikodulara göre filmde çiftçi Arthur’u oynayan ünlü oyuncu James Cromwell, bu filmin çekimlerinden sonra vejetaryen olmaya karar vermiş. Belki bu filmi izleyen çocuklarda da böyle bir etki yaratabilir!

Domuz kahramanlı ya da içindeki hayvan karakterlerden birinin domuz olmasına karşı ön yargılı olmayın. Bu filmlerin çoğunda özellikle yavru domuz kullanılmasının sevimli görünmesinin dışında özel bir anlamı yoktur.

Film vizyona çıktığında bütün dünyada genel izleyici sınıfı almıştı. Bugünün bazı küçük hassas çocukları kesilme tehlikesi ve korkusu yaşayan hayvanlar için endişe duyabilirler. Nitekim Netflix filme 7+ vermiş. Bizce 6 yaşlarındaki çocuklar için de denenebilir. * Burak Göral


Pozitif mesajlar: *****
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: **
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Evcil hayvan isteme potansiyeli: **


Yorum Yap

VIVO   7 +

7.5 /10

Rengarenk, pozitif mesajlarla dolu şenlikli bir müzikal. Devamı

Süre: 96 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Kirk DeMicco, Brandon Jeffords

Oyuncular: Lin-Manuel Miranda (ses), Ynairaly Simo (ses), Zoe Saldana (ses), Juan de Marcos González (ses), Gloria Estefan (ses)

NAOMI OSAKA   13 +

6.5 /10

Dünyanın en iyi kadın tenis oyuncularından biri sayılan Naomi Osaka’nın kariyerine ve hayatına odaklanan belgesel dizi. Devamı

Süre: 113 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Garrett Bradley

Oyuncular: Naomi Osaka, Serena Williams

CRUELLA   12 +

6.5 /10

Böylece Disney de negatif bir karakterinin doğuş hikayesini anlattığı biraz ‘karanlık’ bir filme imza atmış oldu. Devamı

Süre: 134 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Craig Gillespie

Oyuncular: Emma Stone, Emma Thompson, Joel Fry, Danny Strong, Emily Beecham

UMUDA KOŞAN KIZLAR   10 +

7.0 /10

Atletizmle uğraşan üç kız kardeşin gerçek hikayesini anlatan bir belgesel. Devamı

Süre: 96 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Tone Grøttjord-Glenne, Corinne van der Borch

Oyuncular: Rainn Sheppard, Tai Sheppard, Brooke Sheppard