DÖRT ÇOCUK VE KUM ELFİ    8+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Boşanmış bir anne ve boşanmış bir babanın birbirleriyle anlaşmaya çalışan çocuklarının fantastik öyküsü.

Bizde “Beş Afacan ve O” adıyla basılan, Edith Nesbit’in çocuk kitabı 2004 yılında sinemaya uyarlanmıştı. Kitapta sayfiye bir kasabaya tatil için gelmiş beş çocuk kumların içinde oynarken, doğa üstü bir yaratık bulurlar. Psammead adlı bu kum perisi biraz aksidir ama çocuklara her gün için bir dileklerini gerçekleştireceğine dair söz verir. 

2012 yılında bu klasik çocuk romanına Jacqueline Wilson tarafından devam kitabı yazılmış. O kitaptan uyarlanan 2020 yapımı bu filmde de bu defa dört çocuğun başından benzer bir macera geçiyor.

Birbirleriyle romantik bir ilişki yaşamaya başlayan David ve Alice, önceki evliliklerinden olan çocukları Smash, Maudie, Robbie ve Ros ile aynı bölgeye tatile gelmişlerdir. Amaçları çocukları birbirleriyle tanıştırmak ve onları kaynaştırmaktır. Ancak çocuklar birbirlerine hemen ısınamazlar. Üstelik hâlâ anne-babalarının ilk evliliklerine dönmelerini arzuluyorlardır.

Çok geçmeden onlar da kumsalda Psammead’i bulurlar. Yaşlı kum elfi çocukların hayallerini birer günlüğüne gerçekleştirmeye başlar. Ancak en büyük hayalleri eski boşanmış anne babalarının tekrar bir araya gelmesidir.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Her zaman her istediğimiz şey olamayabilir. İstediğimiz şeyler çok istediğimiz şekillerde de gerçekleşmeyebilir. Her iki kitap ve filmler de bunu anlatıyor aslında özünde. Ama bu film daha çok boşanmış anne-babanın çocuklarının hayal kırıklarına yaklaşıyor ve yeni bir aile kurmanın hâlâ mümkün olabileceğini onlara anlatmayı amaçlıyor. Bazen anne-babalar boşanmak zorunda kalırlar ve hatta hayatlarına yeni bir insan almak da isteyebilirler. Yeni kardeşlerle yeni bir aile de kurulabilir.

Filmde korkutucu bir öğe yok. Kardeşler yaşadıkları deneyimlerle birbirleriyle arkadaş olmayı, iyi geçinmeyi öğreniyorlar. Hikayenin kötü adamı etraflarında dolaşan zengin ve gizemli bir adam. Bu adam tabi ki kum elfinin peşinde. Çocuklar bir yerden sonra bu adama karşı dayanışma gösteriyorlar.

David ve Alice çocukların macerasında çoğu zaman dışarda kalıyorlar ama hikayede onların da romantizmi zaman zaman gösteriliyor. Birbirlerine sarılıp öpüştükleri sahneler de bulunuyor.

BeinConnect Türkçe dublajla desteklediği filme 7+ vermiş. Ailece izlenebilecek sevimli bir film. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: **
Şiddet/korku ögeleri: -
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap