İNANILMAZ ÖRÜMCEK-ADAM    12+

10 /10
1 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Önceki üçlemeye göre biraz daha karanlık bir Örümcek-Adam filmi.   

Örümcek Adam çizgi romanı 1960’larda ilk çıktığında çok çabuk kabul gördü ve kısa zamanda müthiş bir satış başarısı sağladı. Ergenler çok sevdiler. Çünkü Peter Parker onlar gibiydi. Peter şanssız bir çocuktu. Anne-babası bir uçak kazasında ölünce halası ve Ben amcasıyla büyümek zorunda kalan Peter sorunlu bir ergenlik yaşar haliyle. Kızlarla ilişkileri sorunluydu, okulun popüler çocuklarıyla da iyi ilişkileri yoktu, biraz sinikti ve sosyalleşme problemleri yaşıyordu her daim.

Genç okuyucular onda kendilerini buldular. Üstelik Peter Parker yaşadığı değişime rağmen kostümünü giydiğinde de kişiliğini koruyan bir karakterdi. Aynı şanssızlıkları kostümlüyken de yaşayabiliyordu. Sevimliydi, espriliydi ve süper kahramanlık yapmadığı zamanlarda gündelik yaşamsal sorunlarla da başetmek zorundaydı. Geçmesi gereken derslere zaman ayırmak, halasının evinden ayrıldıktan sonra yerleştiği evinin kirasını kazanabilmek için çalışmak ve hatta huysuz patronu Jonah Jameson’la uğraşmak gibi dertleri vardı. Bütün bunlar Peter Parker’a diğer süpe rkahramanlardan farklı bir sempatiyle yaklaşmamızı sağlıyordu.

“İnanılmaz Örümcek-Adam”, 2000’lerde yapılan ilk üçlemeden bağımsız olarak hikayeyi başa sararken yine orijinal hikayenin bir kısmını alıp, karanlık ve daha olgun kısımlarını bir daha törpülüyor. Peter Parker’ın önceki üçlemede başına gelen şanssızlıklar silsilesi biraz daha gerçekçi ve dozunda ayarlanmış.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Gwen’in polis babasının şehirde koca bir sürüngen terör estirirken kafayı Örümcek-Adam’a takması, Doktor Curt Connors’ın tehlikeli ihtirasının yeterince işlenememesi, Gwen ve Peter ikilisine bağlantılı olarak geliştirilen kimi aşırı tesadüfler, Peter’ın fotoğrafçılık yönüne yarım yamalak değinip amcasının ölümünden sonra yaşadığı maddi sıkıntıya hiç girilmemesi (çünkü o yüzden gazeteye fotoğraf satmaya çalışıyordu ve dolayısıyla gazetecilikle ilgili hiçbir şey yok filmde) ve aslında filmin bütününe bakınca Lizzard’ın ortaya çıkmasının ve şehirdeki bütün terörün sorumlusunun Peter Parker oluşu (sonuçta kendi yarattığı pisliği temizlemeye çalışan bir süper kahraman hikayesine dönüşüyor film) filmin bazı zayıf detayları.

Peter Parker’ın odasında asılı olan Albert Einstein’ın posteri ve onun ünlü bir sözü: “Hayal gücü bilgiden daha önemlidir” dikkat çekiyor. Film aslında bu cümle temel alınarak oluşturulmuş gibi. Nitekim bazı sahnelerde bizzat Örümcek-Adam’ın görüş açısına geçmemiz, bize onun görsel dünyasını ve binalar arasında uçarken yaşadığı heyecanı anlamamıza olanak sağlıyor. Finalde New York’un bütün işçi-memur sınıfının Örümcek-Adam’ın yanında yer alması da güzel bir fikir. Bu 11 Eylül felaketini yaşamış bir şehir halkı için ‘birleştirici’ bir buluş. Çizgi romanın ünlü tema cümlesi, “Büyük güçler büyük sorumluluklar getirir” filmin hiçbir yerinde dillendirilmiyor bu sefer. Bu cümleyi seyircinin kendisinin çıkarması isteniyor.

Film ülkemizde 13+ sınıfıyla gösterime çıkmıştı. Netflix filme 16+ vermiş. Ancak süper kahraman filmlerine artık iyiden iyiye alışmış çocuklar için 12+ yeterli bir sınıflandırma olacaktır.

Filmin DVD’si ülkemizde çıkmıştı ayrıca Netflix ve iTunes’dan izleyebilirsiniz. 


Pozitif Mesajlar  ***
Flörtöz Durumlar  **
Şiddet / Korku öğeleri  ***
Argo Kullanımı  **           
Alkol – Sigara kullanımı  -
Oyuncak isteme potansiyeli ****


Yorum Yap

Çifte Bela

24 Kasım 2020 Salı

Müthiş ama çok korkutucuuuu!!!

ÖRÜMCEK-ADAM: EVE DÖNÜŞ YOK   12 +

7.5 /10

Eğlenceli, heyecanlı, sürprizlerle ve pozitif mesajlarla dolu bir süper kahraman filmi. Devamı

Süre: 148 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Jon Watts

Oyuncular: Tom Holland, Zendaya, Benedict Cumberbatch, Jacob Batalon, Alfred Molina, Marisa Tomei

ÖRÜMCEK-ADAM: EVDEN UZAKTA   11 +

7.0 /10

Ergen seyirciler için bazı karanlık sahneleri olsa da dinamik ve eğlenceli bir süper kahraman filmi. Devamı

Süre: 129 dk. Yapım Yılı: 2019

Yönetmen: Jon Watts

Oyuncular: Tom Holland, Samuel L. Jackson, Jake Gyllenhaal , Zendaya, Marisa Tomei, Jon Favreau

ÖRÜMCEK ADAM: EVE DÖNÜŞ   11 +

7.0 /10

Yeni kuşaklara daha genç, daha aktif ve daha komik bir Örümcek-Adam. Devamı

Süre: 133 dk. Yapım Yılı: 2017

Yönetmen: Jon Watts

Oyuncular: Tom Holland, Michael Keaton, Robert Downey Jr., Marisa Tomei, Jon Favreau, Zendaya, Gwyneth Paltrow

ÖRÜMCEK-ADAM: ÖRÜMCEK EVRENİNDE   9 +

8.0 /10

Süper kahramanlı animasyon film ve dizileri içinde özel bir yere sahip. Devamı

Süre: 117 dk. Yapım Yılı: 2018

Yönetmen: Bob Persichetti, Peter Ramsey, Rodney Rothman

Oyuncular: Shameik Moore (ses), Jake Johnson (ses), Hailee Steinfeld (ses), Mahershala Ali (ses), Lily Tomlin (ses), Nicolas Cage (ses), Zoë Kravitz (ses)