ÖRÜMCEK ADAM: EVE DÖNÜŞ    11+

9 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Yeni kuşaklara daha genç, daha aktif ve daha komik bir Örümcek-Adam.

Marvel, ne önceki üçlemenin ne de sonraki “İnanılmaz Örümcek Adam” filmlerinin Peter Parker’ını Marvel evrenine ve “Yenilmezler”e (Avengers) katmak istemedi. İlk üçlemede artık olgunlaşan ve sürekli kendini tekrarlayan, giderek sıkıcılaşan bir Peter Parker vardı. Sonraki iki filmde de tutmayan bir maya sözkonusuydu.
Yeni model “Örümcek Adam” ilk kez “Kaptan Amerika: İç Savaş”da tadımlık bir giriş yaptı.  Kendi filmi “Örümcek Adam: Eve Dönüş” ile Marvel evrenine iyice yerleştirildi.

Altı kişinin üzerinde çalıştığı senaryo, dinamik bir kurguya, popüler göndermelere ve esprili diyaloglara sahip. Kötü adamı ise doğaüstü bir canavara dönüşen hırslı bir adam yapmamaları iyi olmuş. 2012’nin “Yenilmezler”indeki büyük uzaylı istilasından arta kalmış enkazları kaldıran işçilerin başındaki Adrian, hükümet ajanları tarafından el çektirilince enkazlar içindeki uzaylı teknolojisini kullanarak evini ve ailesini geçindirmek isteyen bir işçi. Ancak bir süre sonra bu fırsatçılığı, onu daha fazla kazanma arzusuyla yanıp tutuşan bir silah tüccarına dönüştürecektir.
Yeni Örümcek-Adam’ın yaşı daha küçülmüş, 14-15’e getirilmiş, daha aktif, heyecanlı, biraz geveze ve öncekiler gibi Ben Amca ve May Hala’yı sayıklayıp durmuyor. Komşu kızına umutsuzca aşık değil. Önüne gelenden tokat yemiyor ve dünyanın bütün talihsizlikleri onun başına gelmiyor!


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


80’lerin kolejde geçen ergen komedilerine yaklaştırılıyor ki zaten filmde buna açık göndermeler var. Peter Parker elbette yine okulda bir kıza ilgi duyuyor ve ona açılmaya çalışıyor. Bu gençleştirme operasyonundan nasibini alan cazibeli halası May’le, ‘büyükanne-torun’ ilişkisine benzeyen ilişkisi de ‘anne-oğul’ ilişkisine yaklaştırılmış biraz.

Peter Parker’ın çevresinde arap, hintli, yahudi, siyah, beyaz, sarı, uzakdoğulu her türlü ırktan, kostümden çocuk gösteriliyor sürekli. Amerikan toplumu gençler arasında bu tip ayrışmaların artmasından çok çekiniyor, bunun için yarı refleksle bir karşılık veriyor aslında. Bu da ırk ayrımcılığına karşı verilen doğru bir refleks.  

Peter’a Iron Man yani Tony Stark, babalık/ağabeylik yapıyor sık sık. Erkek çocuklarının rol model olarak bir baba figürüne veya güvenilir bir yetişkine olan ihtiyacının da altını çiziyor. 21 yaşındaki İngiliz oyuncu Tom Holland fiziksel komediye yatkınlığını kanıtlamanın ötesinde, 15 yaşında bir ergene de dönüşebilemiş.

“Örümcek-Adam: Eve Dönüş” her süper kahraman filmi gibi patlamalı, vurdulu kırdılı aksiyon sahnelerine sahip. Ama çok tehlikeli olaylar yaşansa da detaylı ve rahatsız edecek kadar kanlı ölümler gerçekleşmiyor. Gençler arasındaki diyaloglarda da ‘ezik’, ‘beyinsiz’ gibi bazı argolar kullanılmakta. 

Disney+'ta izlenebiliyor. * Burak Göral


Pozitif Mesajlar  ***
Flörtöz Durumlar  **
Şiddet / Korku öğeleri  ***
Argo Kullanımı  **
Alkol – Sigara kullanımı  *
Oyuncak isteme potansiyeli ***


Yorum Yap

ÖRÜMCEK-ADAM: EVE DÖNÜŞ YOK   12 +

7.5 /10

Eğlenceli, heyecanlı, sürprizlerle ve pozitif mesajlarla dolu bir süper kahraman filmi. Devamı

Süre: 148 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Jon Watts

Oyuncular: Tom Holland, Zendaya, Benedict Cumberbatch, Jacob Batalon, Alfred Molina, Marisa Tomei

ÖRÜMCEK-ADAM: EVDEN UZAKTA   11 +

7.0 /10

Ergen seyirciler için bazı karanlık sahneleri olsa da dinamik ve eğlenceli bir süper kahraman filmi. Devamı

Süre: 129 dk. Yapım Yılı: 2019

Yönetmen: Jon Watts

Oyuncular: Tom Holland, Samuel L. Jackson, Jake Gyllenhaal , Zendaya, Marisa Tomei, Jon Favreau

ÖRÜMCEK ADAM: EVE DÖNÜŞ   11 +

7.0 /10

Yeni kuşaklara daha genç, daha aktif ve daha komik bir Örümcek-Adam. Devamı

Süre: 133 dk. Yapım Yılı: 2017

Yönetmen: Jon Watts

Oyuncular: Tom Holland, Michael Keaton, Robert Downey Jr., Marisa Tomei, Jon Favreau, Zendaya, Gwyneth Paltrow

ÖRÜMCEK-ADAM: ÖRÜMCEK EVRENİNDE   9 +

8.0 /10

Süper kahramanlı animasyon film ve dizileri içinde özel bir yere sahip. Devamı

Süre: 117 dk. Yapım Yılı: 2018

Yönetmen: Bob Persichetti, Peter Ramsey, Rodney Rothman

Oyuncular: Shameik Moore (ses), Jake Johnson (ses), Hailee Steinfeld (ses), Mahershala Ali (ses), Lily Tomlin (ses), Nicolas Cage (ses), Zoë Kravitz (ses)