JURASSIC WORLD    13+

1 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

“Jurassic World” dinozor gerilimlerine alışmış seyirciye çok fazla yeni bir şey vermiyor, eğlenceli ama şiddet dozu eski filmlere göre daha yüksek.

Belli ki 1993’te izlediğimiz ilk “Jurassic Park” filmi model olarak alınmış daha çok. Yine tanrıcılık oynayan insanlar bu sefer bir eğlence parkı inşa ediyorlar malum adaya. Ancak ziyaretçi sayısını arttırabilmeleri için yeni bir dinozor türü sunmak zorundadırlar! Genetik biliminin de katkısıyla üretilen, ‘indominus rex’ adı verilen ve çok farklı hayvanların genlerinden oluşturulduğu için farklı özellikleri olan bu yaratık, parkın içinde serbest kalınca büyük panik başlar. Bu paniğin ortasında yine ailesi dağılmak üzere olan iki çocuk ve onları korumaya çalışan ve filmin sürekli aile olmaya zorladığı bekar ‘işkolik’ teyzeleri ile filmin kahraman erkeğini takip ederiz. Kötüler tarafında ise bitmek bilmeyen insan hırslarının temsilcileri bulunuyor. Bir tanesi dinozorları militarist amaçlar için kullanmayı planlayan bir şirket temsilcisi, diğeri ilk filmde de gördüğümüz Çinli genetik bilimci, sonuncusu da tema parkının yeni Hintli sahibi...


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Filmdeki canavarın dişi oluşu (ondan hep ‘she’ diye bahsetmekteler), filmin kadın kahramanının erkeğe muhtaç pozisyonda çizilmesi, bu tip gişe filmlerinde altını çizdikleri ‘aile olun kurtulun’ tavrının ısrarla sürdürülüyor olması ve finalde ilk filmden itibaren açtıkları ticaret kapısı T-Rex’e yeniden talep yaratmak için onu bir ‘son anda yetişen süper kahraman’ gibi sunması filmin ince düşünenlere batan özellikleri.

Ayrıca yeni üretilen dinozorun vahşiliği ve yeni çağın seyircilernin daha karanlık hikayelere olan merakı filmde eski “Jurassic Park” filmlerine göre daha fazla şiddet sahnelerinin ve korku öğelerinin olmasına sebep olmuş. Bu yüzden ülkemizde de 13+ yaş sınıflandırması alan filmin doğru sınıflandırıldığını söyleyebiliriz.

“Galaksinin Koruyucuları”ndan itibaren merakla izlenen bir oyuncu olan Chris Pratt o filmdeki kadar sempatik değil ama bunda suçlu onu klişe bir karakter oynamak zorunda bırakan senaryo. Yine de “Jurassic World”un dinamik kurgusu, başarılı efektleri ve heyecanlı sahneleriyle bir çırpıda izlenen bir seyirlik olduğunu söyleyebiliriz... 

Netflix ve iTunes'dan izlenebiliyor. * Burak Göral


Pozitif Mesajlar  **
Flörtöz Durumlar  * 
Şiddet / Korku öğeleri  ****
Argo Kullanımı  **  
Alkol – Sigara kullanımı  *
Oyuncak isteme potansiyeli  ****


Yorum Yap

BECERİKSİZ DİNOZORLAR   7 +

3.5 /10

Tuvalet mizahının ağırlıkta olduğu kaba saba bir çocuk animasyonu. Devamı

Süre: 22 dk. Yapım Yılı: 2024

Yönetmen: Joel Veitch, David Shute

Oyuncular: Talullah Veitch (ses), Luisa Guerreiro (ses), Adam Diggle (ses)

NASREDDİN HOCA 2: DİNOZORLAR ÇAĞI   4 +

7.5 /10

Nasreddin Hoca ve dinozorlar; ilginç bir karşılaşma olmuş. Devamı

Süre: 77 dk. Yapım Yılı: 2023

Yönetmen: Naser Maratibavil

Oyuncular: Ender Yiğitel (ses), Öykü Kılıçaslan Tatlı (ses), Ekin Ayça Gümüş (ses), Fatih Özkul (ses), Ufuk Yüksel (ses)

BUZ DEVRİ: BUCK WILD’IN MACERALARI   6 +

6.0 /10

Buz Devri kahramanlarıyla yeniden dinozorların kayıp dünyasındayız. Devamı

Süre: 82 dk. Yapım Yılı: 2022

Yönetmen: John C. Donkin

Oyuncular: Simon Pegg (ses), Jake Green (ses), Dominique Jennings (ses), Sean Kennin (ses), Altan Erkekli (ses)

DINOTRUX   7 +

6.5 /10

Hayal gücü ve temposu yüksek, sık sık arkadaşlık vurgusu yapan animasyon dizi. Devamı

Süre: 23 dk. Yapım Yılı: 2015

Yönetmen: Douglas Shorts

Oyuncular: Andrew Francis (ses), Richard Ian Cox (ses), Ashleigh Ball (ses), Brian Drummond (ses), Matt Hill (ses)