KORSANLAR!    7+

7 /10
2 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

İngiliz mizahıyla harmanlanmış, hareketli bir korsan aksiyon-komedisi.

Tavuklar Firarda”, “Taş Devri Firarda” ve “Kuzular Firarda” gibi sevilen stop motion filmler üreten animasyon stüdyosu Aardman’ın bir diğer stop motion filmi “Korsanlar!”da ezik bir korsan ve onunla aynı kaderi paylaşan tayfasının Kraliçe Victoria’nn donanmasıyla yaşadığı itiş kakış anlatılıyor. Korsan Kaptan diye anılan kahramanımız papağan zannettiği nadide kuşunu kaptırmamak için mücadele ederken diğer ünlü korsanlar karşısındaki ezilmişliğini onarabilmek için de eline geçen bir fırsatı kullanıp ‘Yılın Korsanı’ ödülünü alarak kötü korsanların safına geçmeye çalışır. Ancak ‘kötülüğün hoyratlığı’nı, şöhret ve fazla servetin üzerindeki olumsuz etkilerini fark edince kendine gelmeye ve özüne dönmeye karar verecektir yine. 


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Korsan Kaptan popülerlik ve şöhret uğruna feda etmesi gerektiği bazı insani özelliklerin farkına, onları kaybetmeye başlayınca varıyor. Diğer yandan gücü elinde tutanların hiç dinmeyen hırslarını da irdeliyor film. Koşulsuz arkadaşlık, dürüstlük, hoşgörü gibi insana dair kavramların faydaları hikayenin pozitif yönünü oluşturuyor. Sonunda da birbirine benzemeyen özellikteki korsanlardan oluşan mürettebat, birlikte aynı amaç için birleşip etkili bir ekip mücadelesi gerçekleştiriyorlar.   

Ayrıca ünlü bilim insanı Charles Darwin de bir noktadan itibaren hikayeye dahil olmakta. Belki bu sayede Darwin’in kim olduğu ve araştırmaları hakkında çocuğunuzla da konuşabilirsiniz. 

Türkçe dublajında “ezik”, “hödük”, “harbiden mi” “kapak olsun” gibi argo ifadeler geçmekte. Elbette bütün kahramanları korsanlardan oluştuğu için de, tam olarak ne oldukları belirtilmese de sık sık bira benzeri içecekler içilmekte. Ayrıca komedi maksatlı kullanılsalar da silah, kılıç, top ve bıçak gibi silahlar sıklıkla gözükmekte ve hatta birkaç figüran da güldürme uğruna ‘ölmekte’.

Bu neşeli ve oldukça dinamik filmin DVD’si ülkemizde çıkmıştı. Google Play, iTunes ve Netflix’den Türkçe dublaj desteğiyle izlenebilmekte. * Burak Göral


Pozitif Mesajlar: ***
Flörtöz Durumlar: **
Şiddet/ Korku ögeleri: **
Argo Kullanımı: **
Alkol-Sigara kullanımı: **
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

Kurtuluş TOPTAŞ

17 Kasım 2019 Pazar

Film, Karayip Korsanları tadında bir animasyon. Hatta kaptanın sesi Jack Sparrow'un sesini andırıyor veya aynı kişi seslendirmiş olmalı. Darvin gibi ince espri ve detaylara sahip. Bu nedenle de biraz büyük yaş çocuk veya yetişkinlere hitap ediyor gibi. Ailece izlenecek eğlenceli bir film.

Kurtuluş TOPTAŞ

17 Kasım 2019 Pazar

Film, Karayip Korsanları tadında bir animasyon. Hatta kaptanın sesi Jack Sparrow'un sesini andırıyor veya aynı kişi seslendirmiş olmalı. Darvin gibi ince espri ve detaylara sahip. Bu nedenle de biraz büyük yaş çocuk veya yetişkinlere hitap ediyor gibi. Ailece izlenecek eğlenceli bir film.

NIKOLAS   7 +

7.0 /10

Noel konusuna dini vurgular yapmayan, pozitif mesajlı seyirlik bir fantastik film. Devamı

Süre: 106 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Gil Kenan

Oyuncular: Maggie Smith, Henry Lawfull, Michiel Huisman, Jim Broadbent, Kristen Wiig

KEDİ FELIX VE NOEL BABA   6 +

6.5 /10

Bazı yönlerden dikkat edilmesi gerekse de ailecek izleyebileceğiniz, güzel mesajlara sahip bir Kedi Felix animasyonu. Devamı

Süre: 71 dk. Yapım Yılı: 2004

Yönetmen: Don Oriolo

Oyuncular: Dave Coulier (ses), Tom Bosley (ses), James Marsden (ses), Don Oriolo (ses)

GÜLŞAH   8 +

5.5 /10

70’li yıllarda büyük küçük herkesin sevdiği bir çocuk filmiydi, bugünün şartlarına göre biraz sorunlu gelebilir. Devamı

Süre: 94 dk. Yapım Yılı: 1975

Yönetmen: Orhan Aksoy

Oyuncular: Gülsah Soydan, Hülya Koçyigit, Cemil Sahbaz, Münir Özkul, Suzan Avcı, Nil Burak

EDEN   9 +

6.7 /10

Çocuklar için futuristik bir bilim-kurgu macerası. Devamı

Süre: 25 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Justin Leach

Oyuncular: Kari Wahlgren (ses), Kyôko Hikami (ses), Kentarô Itô (ses), Marika Kôno (ses)