MATILDA    9+

9 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Bir çocuk romanından uyarlanmış olmasına rağmen, karanlık ve şiddet dozu biraz yüksek.

Ünlü çocuk romanları yazarı Roald Dahl’ın klasik eserlerinden biri olan “Matilda”, ailesi tarafından istenmeyen bir kız çocuğunun kendi yolunu çizmesini oldukça cesur bir fantastik hikaye üzerinden anlatıyordu.

Yönetmenliğini, filmdeki ‘kötü baba’yı da oynayan Danny De Vito’nun yaptığı film, oyuncunun daha önce birlikte çalıştığı yönetmen Tim Burton’ın tarzını da sürdürüyor. Wormwood ailesi bencil, keyiflerine düşkün, düzenbazlık yaparak yaşayan, tembel bir karı kocanın kurduğu bir ailedir. Matilda kendisiyle hiç ilgilenmeyen ve onu sürekli aşağılayan ağabeyiyle birlikte ailesiyle yaşamaktadır. Daha ilk doğduğu günden beri evin en istenmeyen üyesidir. Oysa Matilda çok zeki ve duygusal bir kızdır.

Sürekli televizyon izleyerek iyice aptallaşan anne-babası onu son derece kötü ve sadist bir müdire tarafından yönetilen bir okula gönderirler. Matilda burada bazı özel güçlere sahip olduğunu öğrenecek ve ona destek olan öğretmeni sayesinde hem okulu o sadist müdireden kurtarmanın hem de ailesine çarpıcı bir ders vermenin fırsatını yakalayacaktır.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Matilda” en başlarda oldukça grotesk bir yapıda ilerliyor. Dünyanın en fena anne-babasıyla mücadele edecek akıllı bir çocuğu izlemeye hazırlıyor sizi. Tipik bir çocuk filmine göre biraz cesur ve biraz da sert ama ilgiyi hep ayakta tutan komik sahneler izliyoruz. Ancak Matilda okula başladığında şiddet içerikli sahne ve esprilerin dozu giderek daha çok artıyor. “Tom ve Jerry” gibi çizgi dizilerde gördüğümüz gibi şiddet içerikli detaylar bu sahnelere eşlik ediyor.  

Filmin pozitif bazı mesajlar verdiğini söylemek mümkün elbette; kötü ebeveynliğin ne olduğunu gösteriyor mesela. Matilda’nın kitap okuma alışkanlığı ve öğrenme aşkı hayli özendirici. Zekası ve yardımseverliği de onu pozitif bir karakter haline getiriyor. Öğretmeninin ona duyduğu anne şefkati ise sevginin ne kadar önemli ve aranan bir duygu olduğunu bir kez daha gösteriyor. 

Netflix filme 7+ vermiş, ama sert sahneleri ve yanlış anlaşılmaya müsait bazı detayları yüzünden bizce en az 9+ olmalı.


Pozitif Mesajlar  **
Flörtöz Durumlar  *
Şiddet / Korku öğeleri  ****
Argo Kullanımı **
Alkol – Sigara kullanımı  *
Oyuncak isteme potansiyeli  -


Yorum Yap

SİHİRLİ KİTAPLAR   6 +

7.0 /10

Okuma öğrenmeye ve sorumluluk almaya cesaretlendiren, ailece izlenebilen fantastik bir macera. Devamı

Süre: 80 dk. Yapım Yılı: 2009

Yönetmen: Dominique Monfery

Oyuncular: Arthur Dubois (ses), Stéphane Flamand (ses), Prunelle Rulens (ses), Jeanne Moreau (ses)

KİTAP HIRSIZI   13 +

7.0 /10

Uyarlandığı ünlü kitap gibi içinde karanlık ve sert olayların da yaşandığı dokunaklı bir İkinci Dünya Savaşı hikayesi. Devamı

Süre: 131 dk. Yapım Yılı: 2013

Yönetmen: Brian Percival

Oyuncular: Sophie Nélisse, Geoffrey Rush, Emily Watson , Nico Liersch

MÜREKKEP YÜREK   10 +

6.5 /10

Yazar Cornelia Fuke’nin Türkçe’ye de çevrilmiş ünlü çocuk romanı “Mürekkep Yürek”in sinema uyarlaması bizde 2009’da vizyona çıkmıştı. Devamı

Süre: 106 dk. Yapım Yılı: 2008

Yönetmen: Iain Softley

Oyuncular: Brendan Fraser, Andy Serkis, Eliza Bennett , Helen Mirren, Paul Bettany

HİÇ BİTMEYEN ÖYKÜ   8 +

7.7 /10

Dünyaca ünlü bir çocuk klasiğinden uyarlanan heyecanlı bir fantastik macera. Devamı

Süre: 102 dk. Yapım Yılı: 1984

Yönetmen: Wolfgang Petersen

Oyuncular: Noah Hathaway, Barret Oliver, Tami Stronach, Moses Gunn, Patricia Hayes