MÜREKKEP YÜREK    10+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Yazar Cornelia Fuke’nin Türkçe’ye de çevrilmiş ünlü çocuk romanı “Mürekkep Yürek”in sinema uyarlaması bizde 2009’da vizyona çıkmıştı.

Tam bir kitap kurdu olan baba-kız Mo Folchart ve 12 yaşındaki Meggie’nin yıllar önce başlarından geçen enteresan bir olay bütün kaderlerini değiştirmiştir aslında. Meggie henüz küçükken annesi bir anda ortadan kaybolmuştur. Kitap tamirciliği yaparak yaşayan Mo, ayrıca yıllardır hummalı bir şekilde özel bir kitabı arıyordur. Meggie’yle bir gün bir kitapçıdayken Mo aradığı kitabı bulur.

Aslında Mo ne zaman yüksek sesle kitap okusa o kitaptaki karakterler gerçek dünyaya karışırken gerçek hayattan biri de kitaba karışmaktadır. Meggie’nin annesi bu yüzden kaybolmuştur. Yerine ise kötü bir karakter olan Capricorn gelmiştir. Mo bunu telafi etmek için yılalrdır sabırla iz sürmüştür.

Mo’nun kitabı ele geçirmesiyle başka kitaplardan çıkmış hayal kahramanları baba-kızın karşısına çıkarlar ve heucanlı fantastik olaylar yaşanmaya başlar.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Mürekkep Yürek” çocukları ve genç seyircileri kitap okumaya yöneltmeyi amaçlayan, yer yer Harry Potter filmlerini de hatırlatan bir fantastik macera. Hikayeden de anlaşılacağı gibi ailenin korunması baskın temalarından biri. Ayrıca iyi bir amaç için bir araya gelen kahramanların dayanışması da söz konusu.

Film ülkemizde 7A alarak vizyona girmişti zamanında. Ancak bazı sahnelerinin hassas küçük çocuklar için ürkütücü olduğunu belirtmek gerek. Özellikle final kapışmasında ortaya çıkan Gölge adlı kötü dev, oldukça korkunç bir görüntüye sahip. Capricorn’un adamlarının ellerinde makinalı tüfekler var ve Capricorn’un ölümü de grafik olarak biraz korkutucu.

9-10 yaşlardan itibaren izletilebilir. İnternette çeşitli kaynaklardan izlenebilmekte... * Burak Göral


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/korku ögeleri: ***
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli:  -


Yorum Yap

SİHİRLİ KİTAPLAR   6 +

7.0 /10

Okuma öğrenmeye ve sorumluluk almaya cesaretlendiren, ailece izlenebilen fantastik bir macera. Devamı

Süre: 80 dk. Yapım Yılı: 2009

Yönetmen: Dominique Monfery

Oyuncular: Arthur Dubois (ses), Stéphane Flamand (ses), Prunelle Rulens (ses), Jeanne Moreau (ses)

KİTAP HIRSIZI   13 +

7.0 /10

Uyarlandığı ünlü kitap gibi içinde karanlık ve sert olayların da yaşandığı dokunaklı bir İkinci Dünya Savaşı hikayesi. Devamı

Süre: 131 dk. Yapım Yılı: 2013

Yönetmen: Brian Percival

Oyuncular: Sophie Nélisse, Geoffrey Rush, Emily Watson , Nico Liersch

MÜREKKEP YÜREK   10 +

6.5 /10

Yazar Cornelia Fuke’nin Türkçe’ye de çevrilmiş ünlü çocuk romanı “Mürekkep Yürek”in sinema uyarlaması bizde 2009’da vizyona çıkmıştı. Devamı

Süre: 106 dk. Yapım Yılı: 2008

Yönetmen: Iain Softley

Oyuncular: Brendan Fraser, Andy Serkis, Eliza Bennett , Helen Mirren, Paul Bettany

HİÇ BİTMEYEN ÖYKÜ   8 +

7.7 /10

Dünyaca ünlü bir çocuk klasiğinden uyarlanan heyecanlı bir fantastik macera. Devamı

Süre: 102 dk. Yapım Yılı: 1984

Yönetmen: Wolfgang Petersen

Oyuncular: Noah Hathaway, Barret Oliver, Tami Stronach, Moses Gunn, Patricia Hayes