SİHİRLİ KİTAPLAR    6+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Okuma öğrenmeye ve sorumluluk almaya cesaretlendiren, ailece izlenebilen fantastik bir macera.

Nathaniel ve Angelica birbirleriyle sık sık atışan iki kardeş. Anne-babalarıyla birlikte deniz kıyısında yaşayan büyük teyzeleri Eleanor’un evine gelirler her yaz. Ama bu yaz Elanor teyzelerini kaybettiklerinden sonra öldükten sonra, onsuz geçirecekleri ilk yazdır. Çocuklarla her zaman iyi bir iletişim kurmuş olan Eleanor, henüz okumak konusunda ablası kadar iyi olmayan Nat’e bir kütüphane dolusu kitap bırakmıştır. Nat çok iyi okuyamadığı halde büyük teyzenin neden kendisine bu kadar çok kitap bıraktığını anlayamamıştır.

Kısa bir süre sonra aslında kitapların sihirli olduğunu ve Eleanor’un bu kitapların içindeki hikaye kahramanlarını koruma görevini ona devrettiğini anlayacaktır. Nat bir anda Aladdin, Kırmızı Başlıklı Kız, Peter Pan, Pinokyo ve Alice gibi birbirinden ünlü masal ve roman kahramanlarının güvenliğinden sorumlu kişi olur. Çünkü bu kitaplar o ünlü romanların ilk baskılarıdır. Nat’in bu görevi hakkıyla yapabilmesi için birkaç saat içinde sihirli kelimeleri eksiksiz okuması şarttır. Bu macerada en büyük yardımcıları da Alice ve Beyaz Tavşan olacaktır.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Sihirli Kitaplar” 7-8 yaşlarındaki Nathaniel’ın özgüvenini kazanmasını, okumayla ve kitaplarla arasını düzeltmesini, cesur ve sorumluluk sahibi olmasını anlatan fantastik bir hikaye. Üstelik çocukların çok yakından tanıdığı birçok masal ve roman kahramanı da irili ufaklı rollerle dahil oluyorlar.  

Fransız yapımı bu animasyon film, Amerikan animasyonlarından farklı çizgiler ve üsluplar barındırıyor. Bu anlamda zaman zaman “Mutluluğa Boya Beni” filmini de hatırlatıyor sanki.

İlk başlarda Nat’in gördüğü bazı rüyalar biraz ürkütücü görünebilir hassas çocuklara. Nat henüz okuyamadığı için kitaplardaki harflere bakınca sanki hepsi üstüne üstüne geliyorlarmış gibi hissediyor.

Film pek çok ülkede “Genel İzleyici” sınıfıyla gösterime çıkmıştı. Ancak bazı heyecanlı sahneler ve kimi detaylar (boyları küçülmüş Nat ve Alice’i kovalayan kırmızı gözlü yengeç mesela) hassas küçük çocukları biraz ürkütebilir. Ama masallardaki benzer detaylara alışkınlarsa takılmayabilirler.

Türkçe dublaj desteğiyle çeşitli internet sitelerinde izlemek mümkün. Ailece izlemeniz tavsiye edilir. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/Korku ögesi: **
Argo Kullanımı: **
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

SİHİRLİ KİTAPLAR   6 +

7.0 /10

Okuma öğrenmeye ve sorumluluk almaya cesaretlendiren, ailece izlenebilen fantastik bir macera. Devamı

Süre: 80 dk. Yapım Yılı: 2009

Yönetmen: Dominique Monfery

Oyuncular: Arthur Dubois (ses), Stéphane Flamand (ses), Prunelle Rulens (ses), Jeanne Moreau (ses)

KİTAP HIRSIZI   13 +

7.0 /10

Uyarlandığı ünlü kitap gibi içinde karanlık ve sert olayların da yaşandığı dokunaklı bir İkinci Dünya Savaşı hikayesi. Devamı

Süre: 131 dk. Yapım Yılı: 2013

Yönetmen: Brian Percival

Oyuncular: Sophie Nélisse, Geoffrey Rush, Emily Watson , Nico Liersch

MÜREKKEP YÜREK   10 +

6.5 /10

Yazar Cornelia Fuke’nin Türkçe’ye de çevrilmiş ünlü çocuk romanı “Mürekkep Yürek”in sinema uyarlaması bizde 2009’da vizyona çıkmıştı. Devamı

Süre: 106 dk. Yapım Yılı: 2008

Yönetmen: Iain Softley

Oyuncular: Brendan Fraser, Andy Serkis, Eliza Bennett , Helen Mirren, Paul Bettany

HİÇ BİTMEYEN ÖYKÜ   8 +

7.7 /10

Dünyaca ünlü bir çocuk klasiğinden uyarlanan heyecanlı bir fantastik macera. Devamı

Süre: 102 dk. Yapım Yılı: 1984

Yönetmen: Wolfgang Petersen

Oyuncular: Noah Hathaway, Barret Oliver, Tami Stronach, Moses Gunn, Patricia Hayes