SUPER 8    13+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

“Stranger Things” gibi 80’lerin bir grup arkadaş çocuğun fantastik, heyecanlı macerası.  

80’lerin çocuklarının en büyük şansı Steven Spielberg’in, George Lucas’ın sinema yapmaya başlamış olmalarıdır desek yeridir... Onların “büyümeyen çocuk” bakışı ve sinemaya duydukları tutkulu aşktan nasiplenen milyonlarca çocuğun dünyasına renk kattılar filmleriyle. Hem yönettikleri hem de yaratılmalarında ciddi emeklerinin olduğu filmlerle Hollywood’da pek çok ‘ilk’e imza attılar. “E.T.”, “The Goonies”, “Star Wars”, “Indiana Jones” gibi filmler özellikle de gözlerini dört açarak izleyen meraklı gençleri bilinmeyen, daha önce sinemada gidilmeyen dünyalara götürdüler.

“Super 8” bu gençler için yapılmış ve hiç şüphe yok ki “Transformers” adlı kuru gürültüden oluşan filmlerden daha iyi bir film.

Ana kahramanımız Joe Lamb adlı çocuğun annesiz kaldığının ertesi günüyle girdiğimiz filmde yalnız ve hüzünlü bir çocuğun dünyasını paylaşıyoruz bir süre. Neyse ki Joe’nun arkadaşları çok renkliler ve film yapmak istiyorlar! Çekmeye çalıştıkları zombi filminin (bir fabrika0daki nükleer sızıntı sonucunda zombileşen insanların ortasında kalan bir özel dedektif!) yönetmeni içlerinde George Lucas’a fiziksel olarak da en çok benzeyen Charles! Sonrasında büyük bir tren kazasına şahit oluyor çocuklar... Darmaduman olan trende Amerikan ordusunun saklamaya çalıştığı bir sır vardır ve çocukların yaşadığı küçük sanayi kasabasını birbirine katacaktır bu sır.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Film bu sırrın açığa çıkışına kadar hayli yüksek bir tansiyonda ilerliyor. Buralardaki tek sıkıntı kameranın çocuklardan uzaklaştığı sahnelerde kendisini gösteriyor. Joe’nun karısını yeni kaybetmiş bundan dolayı da kendisini işine vermiş polis babasını takip ederek girdiğimiz büyükler dünyası, çocuklarınkinin yanında hayli renksiz, sıkıntılı ve biraz klişe. Bu sahneler dışında film keyifli anlar, göndermeler ve sinematografik esprilerle dolu. Mesela kasabada yaşanan gariplikleri Sovyet tehditi olarak algılayanlar mı dersiniz, walkmen’in ilk icat edildiği günlere şahitlik eden şerifin ‘kendi müzik setiyle dolanan genç erkeklerle dolu bir dünya mı? Daha neler!’ tadındaki tepkisi mi... Çocukların film çekimi sırasındaki acemilikler ve buldukları çözümler de çok sempatik. Joe’nun annesine duyduğu özlemi güzel bir kızda arayışı, iki ‘annesiz’ çocuğun birbirlerinde buldukları şefkat dokunaklı.

Genç ergenler için oldukça heyecanlı ve seyri keyifli bir film “Super 8”. Filmdeki grafik şiddetin dozu iyi ayarlanmış. Buna rağmen çocukların hayatlarının tehlikede olduğu hissi elden geldiğince korunmuş. Canavar sahneleri bu filmden ve türün diğer başarılı örneklerinden de ilham alan “Stranger Things” dizisinden korkunç değiller. Ama yine de kolay korkabilen hassas çocuklar için dikkat diyelim.

Film arkadaşlık, empatik ilişkiler, yardımlaşma ve dayanışmanın güzelliği gibi temalarda oldukça samimi mesajlar veriyor. Ayrıca sinemaya çok düşkün bu çocukların yaratıcılıklarıyla da ilham kaynağı oldukları kesin.

Film pek çok ülkede 12+, hatta 7+ veren ülkeler de var. Ülkemizde de 7+ almış zaten vizyonu sırasında. Bizce 13+ için gayet uygun günümüz çocukları açısından.

Apple TV, iTunes ve Google Play’den Türkçe dublaj desteğiyle izlenebiliyor. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/Korku ögesi: ***
Argo Kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: **
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap