THE CHRISTMAS CHRONICLES 2    10+

7 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Zaten klişelerin ve aksiyonun biraz fazla kaçtığı bir Noel filmine yine aynı mantıkla ele alınmış bir devam filmi. 

Her yılın kasım ve aralık aylarında çoğalan Noel filmlerinin birbirlerine çok yakın duran, aynı yerlerde dolaşan hikayeleri olur. Bu filmlerde özellikle hıristiyan çocukların Noel Baba’ya ve Noel bayramına olan inançlarının tazelenmesi amaçlanır. Dünyanın diğer çocukları için de hoşgörünün, empatinin, paylaşmanın ve iyiliğin işlendiği neşeli ve heyecanlı hikayeler oluşturulur.

Yine Netflix yapımı ilk "The Christmas Chronicles" filminde itfaiyeci babalarını bir kazada kaybetmiş Kate ve Teddy adlı iki kardeşin bu duygusal eksikliklerinden doğan çatışmalarını Noel gecesine de taşımalarını ve Kate’in Teddy’i Noel Baba’nın varlığına inandırmaya çalışmasını izlemiştik. Tabi ki hikayeye sürpriz bir giriş yapan Noel Baba (Kurt Russel) filmi de şenlendiriyor ve hareketli olayların yaşanmasına yol açıyordu.

İlk filmin en önemli teması sevilen ve değer verilen birinin kaybıyla baş etmeyi öğrenebilmekti.

İkinci filmde çocukların annesinin yeni tanıştığı iyi bir adam ve onun oğluyla anlaşamayan ve onları hayatında istemeyen Kate’in üzerinden bir öykü kurulmuş. Yani aslında “Bir Ay Masalı”ndaki aynı mesele...     

Birlikte gidilen bir deniz tatili sırasında Kate annesine ve onunla evlenmek isteyen bekar bir baba olan Bob’a sürekli huysuzluk yapmaktadır. Annesinin Bob’la evlenmesi babasının tamamen unutulması anlamına gelmektedir onun için.

Bu arada Noel Baba ve yeni tanıştığımız Noel Anne de isyan eden ve insana dönüşen asi bir elf olan Belsnickel’ın düşmanlıklarıyla baş etmek zorundadır. Belsnickel kötü planı için Kate’in huysuzluğunu da kullanmayı planlamıştır.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Açıkçası iki saate yakın süresiyle biraz fazla uzun bu ikinci film. Tam 115 dakika boyunca bütün Noel filmi klişeleri kullanılıyor. Kate annesinin mutluluğunu engellememesi gerektiğini öğreniyor, üstelik zamanda yolculuk ederek babasının çocukluğuyla da tanışıyor. Bob’ın oğluyla da arasını düzeltiyor. Bob ve oğlu siyah ırktan oldukları için ırk ayrımcılığına karşı da bir mesaj verilmiş olunuyor.

Noel Baba’yı film boyunca zorlayan filmin kötü karakteri, ilgi delisi Belsnickel de epey bir terör yaratıyor. İlk filmin de yetişkinler de izlesin diye yapılmış kimi detaylarında ve aksiyon içerikli sahnelerinde bir dengesizlik vardı zaten. Bu filmde de tabanca yok belki ama birbirine çeşitli araç gereçlerle saldıran karakterler var. Belsnickel’ın yanında savaşan vahşi ve yırtıcı hayvan da küçük çocukları biraz endişelendirebilir. Zaten ren geyiklerinden birini de ciddi yaralıyor.

Netflix ilk filmde olduğu gibi bu devam filmine de 7+ yaş sınıfı vermiş. Ancak yukarıdaki nedenlerden ötürü 9-10 yaşlar için daha uygun olabilir... * Burak Göral  


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: **
Şiddet/Korku ögesi: ***
Argo Kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: -
Hediye isteme potansiyeli: **


Yorum Yap

AFACAN ÇÖP KAMYONU: NOEL MACERASI   3 +

7.0 /10

Okul öncesi çocukların gözdesi, sevimli çizgi dizinin Noel macerası. Devamı

Süre: 28 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Eddie Rosas

Oyuncular: Henry Keane (ses), Glen Keane (ses), Lucas Neff (ses), Brian Baumgartner (ses)

BABAM SÖZ VERDİ   7 +

6.5 /10

Eğlenceli, komik ve en sevilen yılbaşı filmlerinden biri, ama bazı sahnelerine dikkat etmeli. Devamı

Süre: 89 dk. Yapım Yılı: 1996

Yönetmen: Brian Levant

Oyuncular: Arnold Schwarzenegger, Sinbad, Phil Hartman , Rita Wilson, Jim Belushi

THE CHRISTMAS CHRONICLES 2   10 +

6.5 /10

Zaten klişelerin ve aksiyonun biraz fazla kaçtığı bir Noel filmine yine aynı mantıkla ele alınmış bir devam filmi. Devamı

Süre: 115 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Chris Columbus

Oyuncular: Kurt Russell, Goldie Hawn, Darby Camp , Julian Dennison, Jahzir Bruno

KÜÇÜK UZAYLI X   6 +

6.5 /10

Eğlenceli, bir orta metraj animasyon ama bazı sahneleri hassas çocukları ürkütebilir. Devamı

Süre: 42 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Stephen Chiodo

Oyuncular: Keythe Farley (ses), Dee Bradley Baker (ses), Kaliayh Rhambo (ses)