YARIŞÇI ZEBRA    7+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Hayvanların konuşturulduğu aile filmlerinden biri.

Bebe” filminin uluslar arası başarısı aile komedilerinde hayvan kahramanlı filmlerin zaman zaman çekilmesine daha fazla olanak verdi aslında. Nitkim “Yarışçı Zebra” da onlardan biri. Zaten hikaye olarak da bin bezerlik sözkonusu.

Bir sirk topluluğu fırtınalı bir gece çadırı toplayıp giderlerken bir zebra yavrusunu geride unuturlar. Onu bulan iyi kalpli bir çiftlik sahibi Nolan ile kızı Channing, “Çizgili” lakaplı bu zebraya çok iyi bakarlar. Çizgili büyüdükçe yarış atı gibi koşmaya ve yarışlara katılmaya merak sarar. Channing de babasına kendisini kanıtlamak gayretindedir. O da jokey olarak Çizgili ile birlikte yarışlara katılmak için emek verir.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Çizgili adı üstünde çizgileri yüzünden çiftlikteki ve yarışlara katılan bütün diğer atlar tarafından sürekli dışlanır ve ötelenir. Ama o ve Channing hiç vazgeçmezler. Bu filmin en pozitif mesajı elbette. Diğer yandan annesini kaybetmiş olan Channing’e babası aşırı korumacı yaklaşmaktadır. Bu yüzden de biraz istemeden de olsa onu kısıtlamaktadır. Ama Çizgili sayesinde ikisinin arasındaki iletişim de ilerleyecektir.

Filmin bu kısımları klasik aile filmi mesajları iletmekte seyircilerine. Ama komedi kısımlarında yani Çizgili’nin diğer çiftlik hayvanlarıyla yaşadığı kimi komik çatışmalarda bazı çizgi film şiddeti olaylar ve argolu (ezik, idiot vs.) yetişkin esprilerine göz kırpan imalı bazı espriler var.

“Yarışçı Zebra” internette Türkçe dublaj olarak çeşitli kaynaklardan izlenebiliyor. * Burak Göral


Pozitif mesajlar: **
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/korku ögeleri: -
Argo kullanımı: **
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli:  -


Yorum Yap