x

Giriş Yap

Beni Hatırla
Şifremi Unuttum ?
x

Üye OlÇocuklar için film seçme rehberiniz...

Çocuklar için Görüntünün tarihi: Kamera Obskura

16 Şubat 2020 Pazar
Çocuklar için Görüntünün tarihi: Kamera Obskura

Çağımızın görüntü bombardımanı altında yaşayan çocuklarına görüntünün ortaya çıkışı ve bunun kaydedilme hikayesini çocukların anlayacağı bir şekilde anlatan; Neşe Akın’ın yazdığı kitabı “Kamera Obskura” geçtiğimiz günlerde Kumdan Kale etiketiyle yayımlandı.

Bugün görüntü namına ne görüyorsak bunu ışığın, tarihte İbn-i Heysem adlı bir bilim insanı tarafından bir kutuya açılan küçücük bir delikten içeri aktarılmasına borçluyuz. Görüntünün aktarılmasıyla başlayan bu süreç en sonunda sinema ve fotoğraf gibi sanat dallarının doğmasını sağladı… Sinema alanındaki çalışmalarının yanı sıra çevirmenlik ve editörlük de yapan Neşe Akın’ın kitabı “Kamera Obskura”, hem çocukları hem de büyükleri görüntünün tarihinde şaşırtıcı, eğlenceli ve hızlı bir yolculuğa çıkartıyor.

“Kamera Obskura”, önce fotoğrafın sonra da sinemanın doğuşuna ilham veren ve dilimize ‘karanlık oda’ olarak çevrilen Latince bir tabir. Neşe Akın’ın da kitabında karanlık odanın yüzyıllar öncesine dayanan hikâyesini anlatıyor.

Karanlık odanın icadından, görüntü teknolojilerinin geleceğine kadar pek çok konuda bilgi veren “Kamera Obskura”, Aristoteles, Leonardo da Vinci, Thomas Edison gibi önemli bilim insanlarının görüntü tarihine sundukları katkıları da aktarıyor. Editörlüğünü Işıl Erverdi’nin üstlendiği kitabın grafik ve kapak uygulaması Burak Akbay, illüstrasyonları ise Karen Fung imzası taşıyor. “Kamera Obskura”nın sonunda yer alan ve herkesin kendi kamera obskurasını yapmasını sağlayan ‘Kendin Yap’ bölümündeki fotoğraflar ise Emre Yılmaz’a ait.

Günümüzden 1000 yıl kadar önce İbn-i Heysem isimli bir bilim insanı, görüntünün insan gözünde nasıl oluştuğunu araştırırken bir deney yaptı. Karanlık bir kutunun içine açtığı küçük bir delik sayesinde, kutunun dışına koyduğu mumların ışığını, yani görüntüyü kutunun içine aktarmayı başardı. Bu ilk keşiften sonra karanlık oda, yüzyıllar boyunca şekilden şekle ve boyuttan boyuta girerek birçok bilim insanı, sanatçı ve kâşife ilham kaynağı oldu. Sanat eserlerinin, bilimsel araştırmaların ve icatların ortaya çıkmasında ondan faydalanıldı. Görüntünün aktarılmasıyla başlayan bu süreç, en sonunda sinema ve fotoğraf gibi sanat dallarının doğmasını sağladı.

7 yaş üstü çocuklara ve yetişkinlere hitap eden “Kamera Obskura”, Kumdan Kale etiketiyle raflarda!

 

0 Yorum


Yorum Yap