x

Giriş Yap

Beni Hatırla
Şifremi Unuttum ?
x

Üye OlÇocuklar için film seçme rehberiniz...

Gupse Özay’dan rengarenk çocuk kitapları

6 Şubat 2020 Perşembe
Gupse Özay’dan rengarenk çocuk kitapları

“Deliha”, “Görümce” ve “Eltilerin Savaşı” filmlerinden tanıdığımız oyuncu ve senarist Gupse Özay 4+  çocuklar için kaleme aldığı üç kitabıyla çocuk kitaplığında yerini aldı. Doğan Egmont’tan yayınlanan bu üç kitapta da Özay Jüpi adlı 7 yaşındaki sevimli bir kız aracılığıyla oldukça pozitif mesajlar veriyor.

Jüpi’nin tanıtım cümleleri şöyle yazılmış yazar tarafından:

"Jüpi yedi yaşında. En sevdiği yemek bezelye. Onları küçük yeşil gezegenlere benzetiyor. Favori gezegeni en büyüğü olduğu için Jüpiter. Uzaya gitmeyi çok istiyor. Annesinin ona kitap okumasından çok hoşlanıyor. Müzik dinlemeye, hayvanlara ve yastıklardan yaptığı uzay gemisiyle oynamaya bayılıyor. Ha, bir de mahallesini seviyor. Devamlı evde oturup televizyon seyretmek ona göre değil. sokaklar daha eğlenceli ve maceralı."

Meraklı ve hayal gücü oldukça yüksek bir kız çocuğu olan Jüpi anne babasıyla ve mahalle sakinleriyle çok iyi anlaşan bir karakter. Üç macerasında da 4+ yaşlarındaki çocuklar için küçük ama eğlenceli ve bulmacalı maceralar yaşıyor.  

Jüpi’nin yerinde duramayan bir çift terliğin peşine düştüğü “Jüpi ve Komşu Teyzenin Terlikleri” ile dış görünüşün ya da ne giydiğinin değil eğlenmenin önemi işleniyor.  Sahibinden çok gülmemesinden dolayı şikayetçi olan mutsuz bir bıyığın peşine düşen Jupi’nin diğer macerası “Jüpi ve Bakkal Amcanın Tonton Bıyığı”  hayata gülümseyerek bakmanın değerini anlatıyor. “Jüpi ve Manav Abinin Tup Turuncu Rengi”nde manav tezgahındaki yerini beğenmeyen turuncu rengi mahallede birçok canlıya bulaşarak kendisine daha görünür bir yer ararken Jüpi’ye rastlıyor.

Üç hikaye de Gupse Özay’ın samimi diliyle yazılmışlar. Çocuklarn öğrenebileceği renkleri, duyguları ve bazı yeni kelimeleri metinlere güzel yedirmiş. Bazı diyaloglarda filmlerinde yaptığı gibi bitirim ve samimi bir dil kullanmış. Mesela “Beni en öne koymayan manavda durmam ben arkadaş!” gibi...
Dilek Altıntaş Birben’in kitabı tamamlayan resimleri de yumuşak ve capcanlı. Kitapların tasarımları ferah, el ve göz dolduruyorlar.

0 Yorum


Yorum Yap