DEV AVCISI    13+

8 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Dramatik, ama gerilimli bir fantastik macera sunan film, kayıplarımıza rağmen güçlü olmamız gerektiği üzerine..

Hayatın acı taraflarıyla ve büyük kayıplarla başetmeye çalışan çocukların kendilerine fantastik kaçış yolları bulmalarını konu alan filmler izledik daha önce de. Nitekim bir grafik romandan uyarlanan “Dev Avcısı”, “Canavarın Çağrısı”nı hatırlatıyor, çünkü iki filmin de hikayesi birbirine çok yakın. Sadece “Dev Avcısı”, “Canavarın Çağrısı”nı izlemiş seyircinin hemen anlayabileceği bir sırrı daha uzun süre saklamaya çalışıyor.

Ablası Karen ve hiç anlaşamadığı erkek kardeşiyle beraber bir kıyı kasabasında yaşayan Barbara’nın anne-babasına ne olduğunu uzun süre anlayamayız. Tek gördüğümüz büyük ablanın hem dışarda çalışıp hem de kardeşlerine annelik yapmaya çalıştığıdır. Barbara içe kapanık 12-13 yaşlarında bir kız ve kendisine kurduğu fantastik bir dünyanın içinde bir görevi olduğunu düşünmektedir. Yakında çok büyük bir dev gelecek ve kasabayı yok edecektir, Barbara sürekli hazırlık yapıyor, etrafa çeşitli tuzaklar kuruyordur. Okulunda yeni başlayan Sophia adlı bir kızla da arkadaş olur. Onu garip bulup, sürekli aşağılayan diğer öğrencilerin zorbalıklarıyla birlikte mücadele etmeye çalışırlar. Bu arada okulun rehberlik danışmanı Bayan Molie, Barbara’nın neden kendisine böyle bir dünya yarattığını anlamaya ve gerçek nedeni bulmaya çalışır.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Film uzun bir süreye sahip olmasa da hikayenin sarktığını hissettiriyor ve bitmesi gereken yerde bitmiyor. Bu anlamda “Canavarın Çağrısı” kadar güçlü değil.

Yine de filmi 12-13 yaşlarındaki çocukların izlemesinin faydalı olabileceğini söylemek mümkün. Hayatın zorluklarıyla, etraftan gelebilecek zorbalıklarla başedebilmek için, anormal bir dünya yaratmaya gerek yok. Barbara’nın en büyük korkusuyla bir şekilde yüzleşmesi şarttır. Bütün çocuklar bir anda büyümek zorunda kalabilecekleri durumlarla karşı karşıya kalabilirler. 

Filmde okulda zorbalık sahnelerinde yumruklaşmalar, sürtüşme ve kavga sahneleri var. Ölü bir geyiğin görüntüsü biraz kötü görünüyor. Bazı devlerle ilgili bilgiler de ürkütücü olabilir. Barbara’nın finalde büyük fırtına içinde devle girdiği savaş da fazla heyecan yaratabilir, dikkat edin.

“Dev Avcısı” Avrupa ülkelerinde çoğunlukla 12+ almış bir filmdi. Ülkemizde vizyona 13+ sınıfında girmişti. * Burak Göral     


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/korku ögeleri: ***
Argo kullanımı: **
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap