KIRMIZI    9+

7 /10
1 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Pixar/Disney’in çok eğlenceli bu filmi, cesur bir büyüme hikayesi sunuyor.

Pixar’ın yeni animasyonu “Kırmızı”da 13 yaşındaki Mei Lee’nin ergenliğe adım atış hikayesini izliyoruz. Mei’nin gelgitli coşkusunu, ergen öfkesini, ‘helikopter anne’siyle yaşadığı didişmelerini sunuyor bize bu neşeli film. Genç kızlığa adım atan Mei öfke, aşırı heyecan, endişe gibi hislerle dolu olduğu her an, nerede olursa olsun büyük bir kırmızı pandaya dönüşüyor! Çeşitli farklı kişiliklere sahip yakın arkadaşlarıyla birlikte en büyük amacı çok sevdiği K-pop erkek grubunun şehirlerinde vereceği konsere gidebilmekken bu karmaşık psikolojisini de düzenlemek zorundadır.

Kısa bir süre sonra bu sorunla zamanında annesi ve ailenin diğer bütün kadınlarının da uğraştığını keşfeder. Mei hem bu durumla başetmeye, hem de konser biletlerini satın alabilmek için bu dönüşümü kullanarak arkadaşlarıyla para biriktirmeye çalışır.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Mei’nin dönüştüğü ‘kırmızı panda’ filmde kendi anlatısı içinde eski bir Çin efsanesine dayandırılıyor. Tabi ki aslında genç kızların ilk adet gördükleri zamana yapılan metaforik bir gönderme. Mei hem genç bir kadın olma yolunda ilerlerken duygularını kontrol etmeyi öğreniyor, hem de annesine kendisini kanıtlamaya çalışıyor. Mei’nin annesi Ming gibi pek çok kız annesi de günümüzde çocuklarına aşırı düşkün ve kontrolcü davranabiliyor. Film hiçbir yerinde didaktik olma tuzağına düşmeden aile içi iletişiminin önemine vurgu yapıp; anne-kız ilişkisinde olması gereken sağduyuya incelikli ve eğlenceli bir senaryoyla değinmeyi başarıyor.

Son 10 yılda “Moana”, “Ters Yüz”, “Encanto” gibi Pixar ve Disney filmlerinde güçlü kişilikleri olan kız karakterlerine yeni bir tane daha eklenmiş oldu böylece. “Kırmızı”, özellikle kız çocuklarına özgüven tazeleyen büyüme hikayesiyle bir çocuk filminde ne kadar feminist olunabiliyorsa o kadar feminist. Fantastik hikayesine rağmen çok da gerçekçi. Farklı ırk ve kültürleri bir araya getiren yapısıyla, pozitif mesajları, renkli esprilerle donatılmış sahneleri ve zekasıyla bir çocuk filminden fazlası.

Film 13 yaşında bir kızın büyüme hikayesi, ancak daha küçük yaştaki çocukların fantastik bir hikaye olarak algılamalarına da müsait olan ikili bir anlatımı var. Yani biz büyüklerin bazı detayların farkında olarak izleyince çocukların da fazla önden bilgilendirildiğini düşünmemiz normal. Ancak ön ergenliğin altındaki çocuklar bizim algılarımızla aynı seviyeden bakmayacak ve filmi daha yüzeyinden okuyacaklardır. “Cesur” filmindeki annenin ayıya dönüşmesi gibi... Özlerine inerseniz bugün hepimizin ezbere bildiği masalların hepsi metaforik olarak çok daha sivri meseleleri ele almaktadır.

Mei ve üç kız arkadaşı kritik bir büyüme atağı evresindeler aslında. Karşı cinse ilgi duymayı yeni yeni keşfediyorlar. Çocuklara bakıyorlar, pop grubunu hayallerinde daha da idolleştiriyorlar. Filmin bir sahnesinde konsere gitmeyi arkadaşlarına “kadınlığa attığımız ilk adım” diye tanımlıyor Mei...  “O konsere kızlar olarak girip, kadın olarak çıkacağız” da diyor. Doğrusu bu ifadeler biraz abartılı. Büyümekle o konsere ebeveynsiz gitmeyi özdeşleştiriyorlar özellikle de sıkı bir anne kontrolünde yaşamaktan sıkılmış olan Mei yapıyor bunu... Vizyonu sırasında da bu cümleler biraz lüzumsuz bulunmuş ve bazı ebeveynler arasında tartışma çıkarmıştı.

Kızlar ayrıca konser biletlerini alabilmek için ticaret yapmayı, para kazanmayı öğreniyorlar. Zaman zaman daha çok para kazanma hırsına kapıldıkları da oluyor.

Birçok ülke PG (yani “Parental Guide”) vererek topu ebeveynlere atmış. Türkiye gibi 6+ verenler ve hatta “Genel İzleyici” veren ülkeler de mevcut. Sadece Macaristan ve Endonezya 12+ ve 13+ vermiş. Fransa, İsveç ve İngiltere 9+, İspanya da 10+ vermiş. Disney+’ın verdiği sınıf ise 7+. Bizce 6-7 yaşlar için biraz erken... Finale doğru Mei’nin annesinin öfkeli bir dev pandaya dönüşmesi, bu tip korku öğelerine karşı daha hassas olan bazı küçük çocukları korkutabilir.

Ailece izlendikten sonra üzerine de biraz konuşulması tavsiye edilir. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: *****
Flörtöz durumlar: **
Şiddet/korku ögeleri: **
Argo kullanımı: **
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

veysel d.

16 Eylül 2022 Cuma

oğlumla izlerken ben çok eğlendim, sevdim. Ama 5 yaş için biraz sıkıcı oldu. 8 yaş, özellikle kız çocukları için hayli eğlenceli film olabilir. puanım 8/10

OKU VE AĞLA   10 +

7.0 /10

Özgüven sorunları olan genç bir kızın kendini bulma hikayesi. Devamı

Süre: 84 dk. Yapım Yılı: 2006

Yönetmen: Paul Hoen

Oyuncular: Kay Panabaker, Danielle Panabaker, Alexandra Krosney, Marquise C. Brown, Chad Broskey

I AM GROOT   6 +

7.0 /10

Marvel evreninin en farklı karakterlerinden biri olan Groot’un kısa filmleri küçük izleyiciler için yapılmış. Devamı

Süre: 5 dk. Yapım Yılı: 2022

Yönetmen: Kirsten Lepore

Oyuncular: Vin Diesel (ses), Fred Tatasciore (ses)

LEGO STAR WARS SUMMER VACATION   7 +

6.5 /10

Star Wars evrenine tatilli, esprili ve mesajlı kısa bir Lego macerası daha. Devamı

Süre: 45 dk. Yapım Yılı: 2022

Yönetmen: Ken Cunningham

Oyuncular: Omar Benson Miller (ses), James Arnold Taylor (ses), Matt Sloan (ses), Shelby Young (ses) , Anthony Daniels (ses)

MASAL BİTTİ, BEN BÜYÜDÜM   8 +

7.0 /10

Komik, duygusal ve hayli de anlamlı, Polonya yapımı bir aile filmi. Devamı

Süre: 106 dk. Yapım Yılı: 2022

Yönetmen: Kristoffer Rus

Oyuncular: Maciej Karas, Amelia Fijalkowska, Dorota Kolak, Karolina Gruszka, Patryk Siemek