SERÇELERİN ŞARKISI    10+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Zor koşullarda geçinmeye çalışan bir aile ve naif bir babanın sıcak hikayesi.

Üç çocuklu aile babası Kerim, çalıştığı devekuşu çiftliğinde yaptığı basit hata yüzünden kaçan bir kuş sebebiyle işsiz kalır. Aynı günlerde işitme engelli kızının bozulan işitme cihazını tamir ettirebilmek için Tahran'a gider. Ancak cihazın tamiri çok pahalıdır. 350.000 tuman bulmak zorundadır. Bunu öğrenmesinin hemen sonrasında küçük bir rastlantı sonucunda hiç beklemediği bir iş kapısı açılır önüne. Motoruyla insan ve eşya taşımaya başlar. Bu iş sayesinde karşısına çeşitli yol ayrımları çıkar.  

Büyük şehrin kendine has karmaşası ve çeşit çeşit insanları; Kerim’in dürüst ve naif dünyasını bir parça etkilemeye başlayacaktır.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Serçelerin Şarkısı” dostluk, aile olmak, hayata tutunmak, vazgeçmemek, hayallerin peşinden gitmek, düş kırıklıklarını onarmak, dürüstlükten sapmamak gibi çok pozitif mesajlarla dolu bir Majid Majidi filmi.

Kerim çok iyi bir insandır ancak Tahran’da gördükleri ve yaşadıkları onda bazı ikilemler yaratıyor. Hayat ve koşullar insanı ister istemez bozabilir. Kerim paranın başka türlü de kazanılabileceğini keşfediyor aslında. Ama hep bir şekilde haydan gelen huya gidiyor. Hakettiğinden fazla gelen parayla alınan fazla eriklerin yolda dökülmesi, süs balıklarının varilinin dökülmesi gibi sahneler hep bunu söylüyor.

Kerim evinin bahçesini hurdalığa çevirip bunları daha sonra satmayı planlar. Ama planladığı şey gerçekleşmez, tam tersi hurdalık başını derde sokar. Ne zaman bir fırsatçılık ya da kendi karakterinin dışında bir şey yapmaya kalksa başına bir şey gelir. Yoldan çıkar gibi olduğu her zaman, gördüğü bir şey ya da bir ilahi güç onu tekrar dürüstlüğe çeker.  

Karısı Nergis’in nasılsa işe yaramıyor diye komşuya verdiği eski mavi kapının peşine düşüp onu sırtlanıp geri getirmesi de anlamlı ve güzel bir sahne. Hem Kerim’in ev geçindirme yükünü sırtında taşımasını hem de büyük şehirde öğrendiği fırsatçılığı kendi hayatına taşımasını simgeliyor.

"Cennetin Çocukları"nın da yönetmeni olan Majid Majidi’nin 2008 yapımı filmi. geçim sıkıntısı yaşayan bir babanın gündelik hayatını, ailesine destek olmak için çalışan elleri nasırlı küçük oğlu Hüseyin’i ve onun arkadaşlarıyla birlikte imkansız gibi görünen hayalleri için mücadelelerini anlatan mizahi öğeleri de olan sıcak, samimi bir film.

Çocuklar eski ve içi bataklığa dönmüş su sarnıcını temizleyip, orada süs balıkları yetiştirip satacaklarının ve zengin olacaklarının hayallerini kuruyorlar. Belki içini balıklarla dolduramıyorlar ama temizliyorlar ve orayı bir serçe yuvasına dönüştürmüş oluyorlar yine de.

İnsana güzel duygular veren, bize yakın bir film. Zaten Türkçe ve azerice türküler kulağınıza çalınacak sık sık... İnternette çeşitli kanallarda ve zaman zaman da TRT2’de Türkçe dublaj desteğiyle izlenebiliyor... * Burak Göral   


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/Korku ögesi: -
Argo Kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

ÇİZMELİ KEDİ: SON DİLEK   8 +

7.5 /10

Çizmeli Kedi’nin nefes kesen sahnelerle dolu, heyecanlı ve biraz da şiddetli bir macerası. Devamı

Süre: 102 dk. Yapım Yılı: 2022

Yönetmen: Joel Crawford

Oyuncular: Antonio Banderas (ses), Salma Hayek (ses), Florence Pugh (ses), Harvey Guillén (ses), Olivia Colman (ses), Wagner Moura (ses)

KAYIP KÖPEK   10 +

7.0 /10

Kayıp köpeklerini ararlarken birbirlerini dinlemeyi öğrenen bir baba oğulun hikayesi. Devamı

Süre: 95 dk. Yapım Yılı: 2023

Yönetmen: Stephen Herek

Oyuncular: Rob Lowe, Johnny Berchtold, Kimberly Williams-Paisley, Nick Peine, Savannah Bruffey

AVATAR: SUYUN YOLU   13 +

7.5 /10

İlkinden daha ‘aile filmi’ ama şiddetli sahneleri daha çok. Devamı

Süre: 192 dk. Yapım Yılı: 2022

Yönetmen: James Cameron

Oyuncular: Sam Worthington, Zoe Saldana, Sigourney Weaver, Stephen Lang, Kate Winslet

NOEL BABA   8 +

7.0 /10

Sorumsuz bir babanın Noel Baba’ya dönüşmesinin komik hikayesi. Devamı

Süre: 97 dk. Yapım Yılı: 1994

Yönetmen: John Pasquin

Oyuncular: Tim Allen, Judge Reinhold, Wendy Crewson, Eric Lloyd, Peter Boyle