EJDERHAM VE BEN    7+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Çok başarılı, ödüllü bir çocuk kitabının ortalamada kalan bir uyarlaması.

Ünlü fantastik çocuk kitapları yazarı Cornelia Funke'nin bizde “Ejderha Süvarisi” ismiyle bilinen ödüllü kitabından biraz serbestçe uyarlanan “Ejderham ve Ben” bir zamanlar insanlarla dostça yaşayan ejderhaların sonradan insanların yıkıcılığı yüzünden avlanması ve kalanların da teknolojinin ve yapılaşmanın henüz girmediği yüksek bir ovada saklanmalarını anlatarak başlıyor. Ancak bu sakin saklanma günleri inşaat sesleriyle bölünür bir sabah. İnsanlar onların saklandığı bölgeye yaklaşıyordur. Genç bir gümüş ejderha, yaşlı bir büyüğünden duyduğu ve ejderhalar için çok uygun olan gizli bir cennet bahçesini bulup oraya yerleşmeyi teklif eder. Ancak toplulukta kimse onu ciddiye almaz. En yakın arkadaşı olan orman cini Sorrell her şeyi bilen bir kahinden bahsedildiğini, isminin de ‘internet’ olduğunu söyler ona! Böylece onu bulmak için gizlice şehre inerler.

Şehirde ise hırsızlıklar yaparak yaşamaya çalışan bir sokak çocuğu Ben ile yolları kesişir. O sıralarda “Ejderhanı Nasıl Evcilleştirirsin?” adlı bir filmin (!) galası yapılmaktadır ve dostlarımız Ben’i bu filmin afişindeki çocuğa benzetirler. Bu garip üçlü birlikte yeni ejderha sığınağını bulmak için Himalayalar’a kadar sürecek bir yolculuğa çıkarlar. Bu arada 500 yıl önce ejderhaları yok etmesi için üretilmiş bir robot ejderha da kahramanlarımızın peşine düşer.    


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Kitaptan uyarlanırken biraz daha çağdaş animasyon filmler tadını arttırmak adına birçok şeyi çorba ederek oluşturulmuş bir senaryo tercih edilmiş. Hem günümüz teknolojisine vurgu yapılıyor hem de eski çağlardan efsanevi varlıklar öykünün içinde. Bu anlamda hayli kafa karıştırıcı. İnternet kullanan bir robot ejderha var hikayede, düşünün! Üstelik bir sahnede bu robot ejderhanın hizmetkârı çöpçatan sitelerden bahsedip onu eş bulması için siteye kaydediyor! Bu site esprisi filmde birkaç kere kullanılıyor.

Hikaye Ben adlı çocuğun hırsızlık ve fırsatçılıktan sıyrılıp daha paylaşımcı ve dürüst bir oğlana dönüşmesi sürecini anlatıyor. Özgüven sorunu yaşayan ejderha da daha cesur olmayı; Ben’i sürekli kıskanan Sorrell de paylaşmayı öğreniyor. Yine de karakterlerin tutarsızlıkları var. Özellikle gümüş ejderha derin değil, çocukların onunla bağ kurması biraz zor. Benzer bir sorun Ben karakterinde de var.   

Fimde çizgi film şiddeti var elbette. Yüksekten düşmeler, vurmalar, çarpmalar aksiyon sahnelerinde bolca kullanılıyor. Ben’in anne-babası bir trafik kazasında ölmüş, Ben bir sahnede rüyasında trafik kazası sesleri duyuyor. Yolculuk sırasında bazı korkunç görünen yaratıklarla da karşılaşıyor kahramanlar. Bazı küçük hassas çocuklar bu yaratıkların bazılarından biraz ürkebilirler.

Film ülkemizde pek çok Avrupa ülkesinde olduğu gibi 6+ almış. Aslında kitabın orijinali güzel bir büyüme hikayesi olarak 8+ yaşlara öneriliyor. Kitaba daha bağlı kalınsaymış çok daha iyi bir film olabilirmiş. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/korku ögeleri: ***
Argo kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

RAYA VE SON EJDERHA   7 +

8.0 /10

Disney’den cesur bir genç kız hikayesi daha. Devamı

Süre: 107 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Don Hall, Carlos López Estrada

Oyuncular: Kelly Marie Tran (ses), Awkwafina (ses), Gemma Chan (ses), Sandra Oh (ses), Alan Tudyk (ses)

EJDERHAM VE BEN   7 +

6.0 /10

Çok başarılı, ödüllü bir çocuk kitabının ortalamada kalan bir uyarlaması. Devamı

Süre: 91 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Tomer Eshed

Oyuncular: Patrick Stewart (ses), Freddie Highmore (ses), Felicity Jones (ses), Thomas Brodie-Sangster (ses), Nonso Anozie (ses)

SİHİRLİ EJDER   7 +

7.0 /10

Eğlenceli, ailece izlenebilecek renkli bir film ama bazı detaylara dikkat yine de. Devamı

Süre: 98 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Chris Appelhans

Oyuncular: John Cho (ses), Jimmy Wong (ses), Natasha Liu Bordizzo (ses), Constance Wu (ses)

HADİ GİDELİM   7 +

8.0 /10

Maceralı, komik ve duygusal bir yol ve kardeşlik macerası. Devamı

Süre: 102 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Dan Scanlon

Oyuncular: Tom Holland (ses), Chris Pratt (ses), Julia Louis-Dreyfus (ses), Octavia Spencer (ses)